Ohlédnutí za KP mládeže v rapidu

02.04.2011, Český Brod

Po roce se opět pořádal Krajský přebor mládeže v rapidu jednotlivců v městě šachu zaslíbeném, Českém Brodě, a protože jsem si dal závazek, že jakýkoliv medailový zisk pro náš oddíl na krajské úrovni a výše musí být písemně (ač bídně) zaznamenán, tak se rodí s velkými obtížemi tyto řádky.

Hrálo se futuristickým tempem 20 minut + 5 sekund/tah, což na jednu stranu předchází velkému počtu nečestností v závěru partie, na stranu druhou ale vznikají v podání nejmenších mistrů občas nešťastné situace při uplatňování materiální výhody. Několik nejlepších v každé kategorii bralo postup na MČR, které se bude konat zatím neznámo kde a neznámo kdy. Sedm kol v H12 a H14, devět kol v H10, pravidla šachu stále neměnná, jdeme na to.

Největší šance pro reprezentanty s českobrodským lvíčkem na prsou nabízela kategorie H12, kde startovaly celé zástupy našich dětí. Celý turnaj vyhrál, krajským přeborníkem se stal a postup na MČR si zajistil Martin Horák, který zvítězil způsobem start – cíl, a nejen konečný výsledek 6/7, ale především výborný herní projev zaslouží velké uznání a pochvalu! Martin byl ohrožen pouze v partii s Vystrčilem, jinak všechny soupeře naprosto přehrál a zkompletoval při troše fantazie českobrodskou medailovou sadu z těchto akcí, a to ve všech kategoriích - loni byl druhý Martin Homola v H10 a v roce 2005 jsem byl já třetí v H14. Odpusťte prosím šachovému dědkovi vzpomínku na mládí. :-) Velkým překvapením byl výsledek Dana Bosanyiho, který u partií neobyčejně makal, hrál soustředěne a bylo na něm vidět velké odhodlání něco letos dokázat. Stačilo to na výborné 6. místo. Martin Homola skončil hned o místečko vedle, když na rozdíl od loňska nezvládl v posledním kole přímý souboj o postup, který mu tak letos utekl. Výsledek zhruba odpovídá možnostem, na lepší umístění bylo letos potřeba uhrát něco proti absolutní špičce, což se Martinovi nepovedlo. Je potěšující, že jako jediný oddíl máme více jak jednoho zástupce v první desítce konečného pořadí, a to rovnou tři... 30. František Hrbek a 31. Lada Valachová měli těžkou pozici proti krajské špičce, přeci jenom teprve s turnajovým hraním začínají, a tak se vydali v sobotu do sokolovny především na zkušenou.
Postupující: 1.Martin Horák (Sokol Český Brod), 2. Jiří Vrecion (Šachový klub Zdice), 3. František Helebrand (TJ Spartak Vlašim), 4. Martin Vystrčil (Klub šachistů Říčany 1925)

Dále už jsme měli želízka pouze v kategorii H10, kterou jsem ale bohužel takřka nesledoval, protože byla tuze daleko od mého útočiště v bufetu, a tak alespoň telegraficky: Naši dva výrazně mladší zástupci odvedli dle výsledků slušnou práci – 25. Jaroslav Boháč 4/9, 33. Veronika Homolová 3,5/9. Zejména u druhé jmenované je vidět posun ve výkonnosti a vzhledem k ročníku narození 2004 se třeba v budoucnu dočkáme i první poválečné dívčí medaile z akce typu KP. Na špici se odehrával souboj dvou říčanských stíhaček, který nakonec strhl na svou stranu Michal Pastrnek. Zaujal mě výkon Ondřeje Skýpaly, kterému je stále teprve 5 let! Už jsem o tomto kloučkovi něco slyšel, ale tohle je bomba, i on si zahraje na podzim MČR.
Postupující: 1. Michal Pastrnek (Klub šachistů Říčany 1925), 2. Karel Chwistek (Klub šachistů Říčany 1925), 3. Jiří Havelka (ŠK Řevnice), 4. Ondřej Skýpala (TJ AERO Odolena Voda), 5. Marek Otruba (Klub šachistů Říčany 1925)

A na závěr letmá zmínka o nejstarších talentech, kategorii H14. Turnaj celkem bez problémů ovládl favorizovaný Adam Čáp před Nelou Pýchovou (ta si zahrála vyšší kategorii, ačkoliv stále patří do H12) a třetím Patrikem Pýchou. Je zajímavé, že i přes relativně vyrovnanou startovní listinu měli hráči ve výsledcích po 4. kole zaknihovanou pouze jedinou remízu (Čáp – Pýcha).
Postupující: 1. Adam Čáp (ŠK Kladno), 2. Patrik Pýcha (TJ Spartak Vlašim), 3. Jan Havelka (ŠK Řevnice), 4. Lukáš Dvořák (Sokol Buštěhrad)

Takže to byl ve zkratce popis turnaje z hlediska výsledků, z hlediska sportovní etiky snad nějaký závažný problém nebyl. Alespoň já jsem ze své pozice pomocného hodináře žádné spory nezaznamenal, jistě k tomu přispělo i tempo s přidávaným časem. Akorát jednou jsem byl povolán do zbraně, když hráči z nejmladší kategorie odmítali uvěřit, že se jim skutečně přidává oněch pět sekund za tah a že jim přijde nablicaná půlhodina na ciferníku málo. Jinak doufám, že hlavní pořadatelé turnaj zvládli, že náročné oko kritikovo nenašlo mnoho pochybení, a že všech 86 účastníků odjíždělo spokojeno.

Vít Moravec

 

ŠK Český Brod