Dvakrát měř, jednou věž

Se startem soutěží družstev se náš web zase trochu probudil z letního spánku, za což jsem rád, a tak jsem usoudil, že bych měl také přispět svou troškou do mlýna. Chápu, že budu řadou čtenářů opět vypískán, protože znovu volím rozbor koncovky, ale nedá se svítit – podobné články píšu i z toho důvodu, že je pak dávám přečíst svěřencům za domácí úkol, čímž si ulehčím spoustu práce. A také bych byl rád, aby náš nejstarší talent ty koncovky konečně pochopil. In Čenda we trust!

Partie se hrála minulou neděli v rámci druholigového zápasu Tábor–Kutná Hora.

Milan Borkovec (2215) – Vít Moravec (2206)

 

Pozice po 19.Ve4, ČNT.

 

Bílý čelil zrychlené dračí Sicilské malou rošádou bez Sc4, což mi dovolilo typické osvěžující a uvolňující d5. Černý je pak celkem bez problémů, i když je pravda, že na výhru se to někdy nehraje nejsnáze. V pozici na diagramu jsem chtěl hrát Sf6 např. s dalším h5, získat trochu prostoru a pak se uvidí. Bílý je celkem svázaný, především věž na a1 a Sa3 se zatím nemohou pohnout – na druhou stranu já mám trochu znehodnocenou pěšcovou strukturu. Řekl bych, že pozice je zhruba v rovnováze.

19…Sd5?!/!?/!
Úplně nevím, jakým znaménkem tah ohodnotit. Chtěl jsem soupeře vyzkoušet, protože jediný rozumný tah mi přišel návrat Ve3 a pak se rozhodnu, můžu se zas vrátit na e6 a hrát něco jiného, případně Sf6. Každopádně Sd5 vede v podstatě vynuceně do zcela rovné věžovky, proto nevím, jestli to byl dobrej nápad, nebo špatnej nápad, nebo jakej to byl nápad.

20.Vxe7
Přiznám se, že mě postihlo zatmění – počítal jsem braní, ale vůbec jsem si neuvědomil, že ztratím i na a7 – proto jsem původně hodnotil věžovku pro své aktivní věže jako lepší.

20…Sxf3 21.gxf3 Sf8 22.Vxa7 Sxa3 23.bxa3

Na tomto místě šlo i Vxa3, ale moje dvě věže mohou být rázem nebezpečně aktivní, zatímco bílá věž se stáhla ze sedmé řady, což je při útoku, jak známo, v drtivé většině případu nejlepší postavení věže.

 

Pozice po 23.bxa4, ČNT.

 

Důvod, proč jsem se vůbec rozhodl okomentovat tuto koncovku pro náš web, je ten, že mi přijde velmi poučná s ohledem na obecné zákonitosti věžovek. Pro zkušené koncovkářské vlky, kterých je v Brodě a okolí jak naseto, to bude jen další z mnoha remízových věžovek. Méně zkušeným borcům by ale možná mohlo hrozit, že se něco naučí. Buď jak buď mi přijde ukázka jako vhodný výukový materiál.

Předpoklady pro úspěšně vedenou koncovku jsou následující:
1) Aktivní král,
2) volný pěšec,
3) (aktivní figury a jejich souhra).

Třetí bod mi přijde přirozený, proto ho uvádím vždy spíš v závorce.

23…Va8!
Jsem přesvědčen, že i po tahu Vb5 bych kombinovaným útokem proti králi a slabým pěšcům udržel remízu. Tah Va8 vynutí výměnu jediné aktivní figury bílého a zároveň přivede do hry pasivní Vc8.

Obrovským problémem bílého je jeho pěšcová struktura – čím se partie blíží ke konci (do koncovky), tím se násobí význam právě pěšcové formace. Často se mluví také o tzv. pěšcových ostrůvcích – v našem případě má bílý maximální počet čtyř, černý pouze dva. A co víc, bílý má všechny pěšce izolované! Jeho pěšcové struktura jednoduše nemůže být už horší, pěšci se nemohou krýt navzájem.

24.Vxa8 Vxa8 25.Kf1 Vxa3 26.Ke2

 

Pozice po 26.Ke2, ČNT.

 

Plán remízy je jednoduchý – černý král musí zastavit volného pěšce, zatímco věž se uvolní a bude žrát pěšce na královském křídle. Velmi důležitá zásada – volného pěšce ve věžovce musí blokovat král, nikoliv věž! Je to logické, věž je rychlejší figura, proto by neměla stát na místě. Kromě toho, krále pod pěšcem nemůže soupeřův král sám vypudit.

26…Kf8
Začíná závod s časem. Hrubou chybou by bylo 26…Vxc3 – po sérii jasných tahů by černý závod prohrál. 27.a4 Vb3 28.a5 Vb7 29.a6 Va7 Věž bílého stojí za pěšcem, což jí dává možnost pohybu, naopak černá věž stojí nevhodně před pěšcem, takže se hýbat nemůže. 30.Kd3 Kf8 31.Kc4 Ke7 32.Kc5 Kd7 33.Kb6 +- Aktivní král, aktivní věž, volný pěšec – žádná nechybí (viz diagram).

 

Podvarianta 26…Vxc3.

 

27.Kd3 Ke7 28.Kc4

 

Pozice po 28.Kc4, ČNT.

 

Bílý to zkusil aktivně, ale přehlédl následující tah (jak sám přiznal). Ovšem žádné lepší pokračování stejně neměl.

28…c5!
Král je chycen a nezbývá mu nic jiného než zjednodušit pozici.

29.Kxc5 Vxc3+ 30.Kb5 Va3 31.Kb4

 

Pozice po 31.Kb4, ČNT.

 

Pozice se vyjasnila – potenciální hrozba v „c“ pěšci zmizela, nyní je pozice jasná remíza – černý král stačí zadupnout cestu volného pěšce (je ve čtverci) a zbytek už obstará věž. Je to trochu vtipná pozice, u partie jsem si říkal, že snad stojím i líp (jen symbolicky samozřejmě). Marná sláva, král bílého je prostě ze hry, protože na dámském křídle nemá co dokázat. Všimněte si postavení bílé věže, která zatím ani jednou netáhla.

31…Vxf3 32.a4 Kd6 33.Va2 Kc6 34.Vc2+ Kb6 35.a5+ Ka6 36.Vc6+ Kb7 37.Vc2 Vh3 38.Vd2 Vxh2 39.Vd7+ Kc6

 

Pozice po 39….Kc6, BNT.

 

Pozice je remíza, ale soupeř teď s minutou na hodinách mohl zvolit zajímavé pokračování. Snažil jsem se ho do něj nalákat, prý o něm i přemýšlel, ale s minutou si logicky netroufl. 40.a6!? Kxd7 41.a7 Vxf2 42.a8 (D) Vf5 Jak si to teď stojí (tak jako na diagramu, ale jaké je hodnocení?)? Motor ukazuje +1,5 pro bílého, žádám PC gurua Čendu, aby to jeho trenér Stockfish vysvětlil. A hned! Protože jediný, kdo může pozici vyhrát, je černý – remízu má vždy, stačí stát na místě a chodit Kg7-h7. Plán výhry by mohl spočívat v rozestavení h5-h4 + Vh5. Ale nevím, jak to dopadne. Osobně se přikláním spíš k remíze.

 

Podvarianta 40.a6!?

 

Zbytek partie už byl rychlý.

40.Vxf7 Vh4+ 41.Kc3 Kb5 42.Va7 Vh2 43.Kd3 Vxf2 1/2 (Mohl jsem zkusit ještě h5, ale pozice je jednoduchá remíza a okamžitá půlka nám vyhrála zápas).

Vít Moravec

 

ŠK Český Brod