Diskuze

Comments on 'Diskuze' (22)

 1. Brandak napsal:

  prewiev z Liberce
  * kdo komu co rozbil
  * staré křivdy nerezaví
  * smrdělo to v Liberci krchovem?
  * proč mají v galerii bordel
  * dobil něco Honzík?
  * dělal něco čenda?
  * Co pozoroval brandak?
  * v Liberci padaly rekordy

  1. Brandak napsal:

   nejspíš z této akce nevznikne jen jeden článek. Honzík napíše diagramový článek. Já se podělím o své poznatky formou zápisků

 2. Mirek Urban LSH napsal:

  Tak je to tady !!!
  Bohužel se nikdo ani náhodou netrefil.
  Správná odpověď je : Po 4. tahu černého existuje 197 742 různých, vzájemně se lišících partí/zápisů.
  Já to nevymyslel, ani nepočítal, ale jeden šikovný matematik ano :
  https://www.youtube.com/watch?v=Km024eldY1A&list=RDCMUCoxcjq-8xIDTYp3uz647V5A&t=240s

  1. visvi napsal:

   Co dodat – snad jen to, že i takhle šikovní matematici se mohou mýlit. Skutečně těch pozice je několik miliard miliard miliard miliard…

   1. visvi napsal:

    Ovšem pozor, chyba! To není 4. tah černého, to je 4. půltah, tzn. 2. tah černého. Tak to píše na tom papíře. Takže po druhém kompletním tahu v partii (4 půltahy, dvakrát zahrají obě strany) je počet partií 197 742. Po 4. tahu černého (obě strany zahrají čtyři tahy) je to mnohem, mnohem víc. A znamená to tedy, že můj součet stále žije, dokud to Ondra nedopočítá, až se navečeří.

    1. Mirek Urban LSH napsal:

     No jo, máš pravdu Vítku. Počkáme tedy až se Ondra navečeří, abychom se dozvěděli správné řešení po 4 tahu černého :-).

     1. Honza napsal:

      Při přesně zadaném zadání, tj. po 4 půltazích = 2 tazích, bych se možná pokoušel dobrat i přesného nebo alespoň přesnějšího čísla. Ze včerejších výpočtů mám při této délce hrubé číslo nějakých 165 000 partií s vědomím, že výsledek bude větší, to bych se docela přiblížil výsledku.

      1. Ondra napsal:

       Taky jsem to pak už vzdal, bylo to příliš zdlouhavé.

     2. Mirek Urban MŠT napsal:

      No jo. Hádanku jsem zvoslil. Mělo to být po 2. tahu černého.Za trest si uděluji na týden (musím být na sebe hodný) právo používat zkretku MŠT (matematicko šachový trouba) :-).

      1. čenda napsal:

       Švejk říkal, že přísnost musí bejt. Viděl bych to tedy minimálně na měsíc.

       1. visvi napsal:

        Švejk neexistoval.

  2. Kolemjdoucí napsal:

   Zadání po opravě znělo „Kolik partií s odlišným průběhem,může vzniknout po provední 2 legálních tahů bílého a černého“.
   Řešení je ve skutečnosti dvojnásobek – 395 484. Je totiž potřeba počítat s případy, že černý svůj 2. tah sice provede, ale nedokončí, jelikož nestiskne hodiny, pak se zasní, čas mu spadne, bílý to reklamuje a tím má partie zcela odlišný průběh než další partie s úplně stejnými tahy, kde ale černý umí mačkat hodiny. V prvním případě, když se někoho zeptáte, jaký má ta partie průběh, tak vám každý řekne „ten blbec nezmáčknul hodiny a ve 2. tahu spadnul!“, čož se podstatně liší od odpovědi pro druhý případ: „uvidíme, sotva začali“. 🙂

 3. Ondra napsal:

  škoda, že musím zítra do práce, to asi už nestihnu. Souhlasím s Vítkem, že po 1.tahu 400, a pak už je to složitější, protože se liší počet tahů, které jde v jednotlivých pozicích zahrát, To jsem zvědav, co ten Urban vymyslel.

  1. Brandak napsal:

   Škoda že jde Ondra do práce a nemá čas to spočítat.

   1. čenda napsal:

    Pokud je to číslo vysoké zhruba jak píše Honza nebo dokonce visvi, tak než se k němu stihne Ondra dopočítat, už musí do práce, to je logické.

 4. Mirek Urban LSH napsal:

  Ahoj. Vidím, že diskuse je mrtvá. Zkusím ji oživit šachově -matematickou hádankou. Otázka zní: Kolik partií s odlišným průběhem,může vzniknout po provední 4 legálních tahů bílého a černého ? (poznámka – nejedná se o počet různých pozic, ale o počet partií s různým průběhem).
  Řešení v pátek.
  Kdo první správně odpoví, dostane pochvalu před nastoupenou jednotkou a právo používat u jména/nicku zkratku MŠG (matematicko-šachový guru).

  1. Brandak napsal:

   Tak z hlavy odpověď nevím, počítat e mi to moc nechce. Takže tipuji hodně. Zkusím to nějak kvantifikovat tipuji tedy o 500 víc ne čenda.

   1. čenda napsal:

    Já jsem chtěl právě napsat – hodně? Takže tvá odpověď je – hodně + 500 ?

    1. Brandak napsal:

     není to moc konkrétní, ale budu věřit, že jich je víc než hodně

     1. visvi napsal:

      Po prvním tahu je těch partií 400. Dvoutahových partií už by bylo něco kolem milionu, tak nějak odhadem podloženým povrchním matematickým úkonem. Už se tam pak pohybuju v hodně vysokých číslech, ale k nějakému jsem došel, i když nevím, jak bych ho vyslovil – mohlo by to být zhruba 250 000 000 000 000 000 (+- tři sta světelných let).

     2. čenda napsal:

      Tak jsi se sekl jen o 249999999999802258

  2. Honza napsal:

   1. tah bílého je 20 tahů, na každý tah je reakce přibližně 20 tahů, pokud nepočítáme pozice, kde se odkryjí dráhy figur, to dělá 20^8 = 25,6 mld. partií bez odkrytí drah figur (partie typu 1.a3 a6 2.a4 a5 3.b3 b6 4.b4 b5)

   Toto je základní výpočet. Je vhodné si uvědomit, že limit 4 tahů je velmi omezující a zvýšení aktivity figur nemůže rapidně zvýšit množství pozic. Součty nestoupají logaritmicky. Například 1.e3 e6 2.Sd3 Sd6 3.Df3 Df6 sice rapidně zvyšuje množství alternativ ve 4. tahu, tam však již partie končí. Do této pozice se přitom jde dostat pouze několika málo posloupnostmi tahů a zvýší počet partií o značně malé množství.

   Některé tahy odkrývají dráhy figur, čímž do budoucna zvyšují počet pozic a partií. Ve 2. tahu bílého je to cca 25 nových pozic, ke kterým se však dá dostat pouze na základě cca 10 prvních tahů bílého (+ 3 za c3/c4, +5 za d3/d4, +9 za e3/e4, +4 za Ja3/c3, +4 za Jf3/h3), na které vždy černý měl 20 reakcí, tj. 10×20 + 25 = 225 nových partií. Tyto partie se dále větví, pro každý půltah se roznásobí 20 a přičítají se i v tomto větvení odbočky v budoucích tazích, to dělá cca 758 mil. partií.

   Za každý další půltah z neodkrytých pozic se přičítá další větvení za odkryté dráhy figur, součty budou již menší, cca 40 mil. partií.

   Součet činí 26,4 mld. čtyřtahových partií, což je můj tip. Je to hrubý odhad a očekávám vyšší výsledek, myslím však, že řád desítek miliard jsem trefil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.