Šifra mistra komára

Kokořínský komár, 19.08.2023, Kokořínsko

Účast: Vít Brandejský, Jan Fiala, Tomáš Gustab, Helena Knyttlová, Ondřej Šedivý

V sobotu 19. 8. 2023 se někteří (bývalí) členové oddílu a jedna dáma vydali na šifrovací pouť Kokořínskem. V šifrovací hře se místo dalšího stanoviště zjistí vždy až po vyluštění šifry. Nápad v podstatě vznikl od Honzy, který zbytek týmu oslovil – tým po různém stupni váhání s touto nebetyčnou poutí za šiframi souhlasil.

Start byl v 8:00 v Kokoříně, což většina z nás nesla nelibě, protože nikdo z nás v okolí Kokořína nebydlí, tudíž se na sobotní poměry muselo vstávat moc brzo (5:45, pozn. autora). Další problém nastal, když někteří (já) špatně nastavili navigaci a místo ke kokořínskému zámku jeli k hradu (na což bylo v propozicích výslovně upozorňováno). Nicméně úspěšně jsme se setkali na startovní rovince a mile nás překvapila ranní svačina ve formě perníku a čaje (myslím, že to byl čaj, neměl jsem). Počasí takto brzo bylo ještě snesitelné a my se postupně připravovali na start. Honza na moje doporučení přinesl deku, která se mu ovšem nikam nevešla, takže jsme ji museli na střídačku nosit.


Výherní ceny a chutný perník

V 8:00 práskl startovní výstřel (obrazně řečeno) a my se vrhli na první šifru (pokud by někoho zajímaly, jsou popsány zde – Kokořínský komár – Pohodová, denní, lineární šifrovací hra (kokorinskykomar.cz) ). Nebudu popisovat každou šifru, nicméně hned u první se zaskvěl náš intelekt a okamžitě jsme se dostali do úzkých, kdy jsme sice identifikovali země, které byly reprezentovány jejich částmi na mapě, ale pak jsme nevěděli, co s nimi a ani nápověda zadarmo nám nepomohla (ostatní nápovědy už zadarmo nebyly). Vzali jsme si tedy nápovědu za body, nicméně slovo „režisér“ náš problém nevyřešilo, protože nikdo z nás neznal madagaskarského režiséra. Tudíž jsme hned první úlohu skrečovali a až poté nám došlo, že slovo „režisér“ jsme měli dodat do informačního systému hry, kde by se nám nápověda zobrazila. Co se dá dělat, i chybami se člověk učí (a možná by pomohlo i přečtení pravidel před hrou).


Naše šifrující skupina na prvním stanovišti. Všimněte si ležící deky, jelikož jsme měli ještě plno sil. Další fotky od pořadatelů nemáme, protože naše stíhací jízda začala moc zezadu (po neúspěšné první šifře).

Každopádně poté, co byla Csaplárova past nachytána, jsme další 2 šifry zvládli velmi rychle. Jednotlivé šifry byly od sebe vzdáleny cca kilometr, takže to byla fajn procházka (pro Branďáka ze začátku běh, páč ráno mu ten běh prý chyběl). Aspoň nám dopředu vyzvedl šifru a vrátil se s ní k nám (což nám ale stejně nepomohlo).


Nepovinný úkol – Branďak leze pro odznáčky v podobě komára

Rád bych zmínil čtvrtou šifru, která se týká šachů, a to skákání jezdce po šachovém poli tak, aby vyšlo něco smyslu plného (každé pole bylo reprezentováno nějakým písmenem), schválně nekoukejte na řešení a zkuste si to. Je to o to jednodušší, že šachové pole má jen 6×6 políček.

Došlo k využití deky.


Všichni makaj, jen fotograf fotí

Mezi mé oblíbené šifry patřily poslední dvě, kde se musely dle obrázků vymyslet názvy hudebních skupin a k nim přiřadit jejich písničky. Třeba obrázek čínské vlajky a lyží představovala kapela Chinaski. Poslední šifra pak krásně zobrazovala česká přísloví v podobně obrázků a my měli uhádnout, co to znamená (viz sifra12_obrazkova_krizovka.pdf (kokorinskykomar.cz) ).


Řešíme hudební skupiny

Abych shrnul naše úspěchy, tak jsme nedokončili kromě první další dvě úlohy, kde jedna byla dost nepřehledná, kvůli naší čmáranici na papíře (chybělo pravítko! Poučení pro příště) a u druhé jsme už tak nějak ztratili motivaci – viz značky níže. Nicméně v rámci cesty nám přišlo, že nás ostatní skupiny moc nepředbíhají a my předbíháme je.


Jedna ze šifer, kterou jsme nedali. Nicméně i tak děkujeme za krásné složení kostky Helče

Do cíle jsme dorazili po 18.00 hodině, všichni unavení a bohužel po cestě jsme nenarazili na ani jednu (otevřenou) hospodu a ani ten Kokořín jsme neviděli (i když někdo zmiňoval, že viděl jeho 2 věže, na což mě napadlo, že jsme takové společenstvo). Naše únava přešla tak trochu do frustrace, kdy i v cíli po nás chtěli něco vyluštit pro dokončení hry. Bohužel jsme to špatně pochopili a mysleli jsme, že musíme použít materiál z vyluštěných šifer, takže Honza půl hodiny hledal ztracený materiál, načež jsme se rozhodli, že finální heslo tak nějak odpovídá slovu „Poklad“. Samozřejmě to správně nebylo, Honza hledal dál a ostatní si dali zasloužené pití a jídlo. Pořadatelům se nás na konci zželelo a navedli nás na správnou stopu (Honza přestal hledat), akorát se zde ukázalo to, že nikdo z nás není dělník, a jako cílové heslo jsme dali „malta“ jako kombinaci písku, vody a cementu. Správné heslo bylo nakonec „beton“ a my se mohli těšit domů.


Naše výsledky (zajímavé cílové heslo)

Celkově jsme skončili 37. ze 47, dle bodů za šifry. Pokud bychom hodnotili čas příchodu do cíle, byli bychom výše.

Bohužel jsme se tak trochu minuli s pořadateli a vydali se pěšky na 5 km dlouhou cestu k parkovišti, což nás trochu naštvalo. Nicméně po cestě jsme potkali paní pořadatelku, která nás odvezla k autům, za což jsme ji bylí vděční, a která nám vysvětlila, že takto převáží každého. Pro příště jsme chytřejší. 😊

Celkově hru považujeme za povedenou, určitě ji stavíme výše než loňskou hru Navíc. Tak třeba zas příště!

Tomáš Gustab