Prohráli jsme, protože soupeř byl silnej jak kráva

V největším zápase našich životů prohrálo Áčko doma 3,5:4,5 s Kralupama a nevyšvihlo se na první místo Krajského přeboru, ale podšvihlo se na čtvrté místo. Pořád dobrý.

Matematika byla jasná – když vyhrajeme, budeme mít tři body, takže budeme mít třináct bodů a Kralupy budou mít nula bodů, takže budou mít dvanáct bodů. Budeme první, takže budeme nejlepší. Když prohrajeme, budeme mít nula bodů, takže budeme mít deset bodů a Kralupy budou mít tři body, takže budou mít patnáct bodů. Nebudeme první, ale rozhodně nebudeme nejhorší. A když remizujeme, tak budeme mít jeden bod, takže budeme mít jedenáct bodů a Kralupy budou mít také jeden bod, takže budou mít třináct bodů. Takže nebudeme ani nejlepší, ani nejhorší, ale budeme tak akorát. Tak akorát.

Podle výsledků to vypadá na strašlivý shriller, ve skutečnosti byl ale zápas plně v režii hostujícího Dream Teamu. Mně to přijde skoro až jako chyba kalkulačky, ale zdá se, že Kralupy skutečně nastoupily s PRŮMĚRNÝM Elem sestavy 2112! Káre! Jestli občas protne zatuchlý vzduch pozápasové tiskové konference bonmot o ligovém šachu, tak co pak bylo tohle? Libový šach? Na to byl náš šach chleba a soli zkrátka příliš obyčejný.

Už krátce po slavnostním výkopu jsme šli do nevedení, když pan Urban zapomněl v zahájení zahrát tah, bez kterého to celé nemělo cenu. Se stane. 0:1

Hodnocení prohraných partií bude vlastně dost podobné – naši hráči to odmakali, snažili se, ale zkrátka soupeři přijeli úplně nadupaní. Postupně prohrál pan Koudelka a poprvé v sezoně i Čenda „Chorizo“ Čermák. Ten přitom nestál úplně špatně, ale nakonec udělal na své poměry celkem velkou botu – až jsem pochyboval o správnosti zápisu. O správnosti přepisu není pochyb, jelikož jsem autorem. 0:3

Vzadu jsme nakonec dostali 0:4. Nejblíže bodovému zisku byl Mirek Krejčík, jenž podobně jako v minulém kole dlouho držel solidní a vyrovnanou pozici. Chleba (s tou solí) se zlomil zde:

Miroslav Krejčík (1793) – Roman Žamboch (2019), pozice po 26…Dxf3, BNT.

Hrálo se 27.De3? a po 27…Dxe3 28.fxe3 cxb5 uplatnil černý pěšce navíc k vítězství. Bílý se mohl dostat ze šlamastyky vtipným řešením: 27.bxc6! Dxe2 28.c7! De6 29.Dg5 Sf6 30.Dxf6! A bílý postaví novou dámu s remízovou koncovkou. Pěšec „c“ je tak silný, že jinak než obětí střelce nebo věčným šachem nejde zastavit.

K bodovému zisku ze zápasu bychom museli vrátit úder na vrchních čtyřech šachovnicích, což bylo nad naše síly. Což bylo nad moje síly.

Ze zahájení jsem dostal lepší pozici a přišlo mi, že soupeře postupně přehrávám, celkově jsem asi nesehrál špatnou partii. Byla snad i trochu smůla, že opticky dominantní střelcovka šla vyhrát snad jen naprosto precizní hrou. Tu předvedl v obraně soupeř a nakonec zapsal zasloužený a rozhodující půlbod pro svůj tým.

Ještě předtím vyhrál Martin. Ten si podobně jako Babiš telefonuje s Macronem (který si telefonuje s Bidenem), a tak dal na jeho radu a zahrál francouzskou obranu (vtipné!). Martin ale na rozdíl od Babiše (který mluvil se Zelenským a pětkrát s Trumpem) nechce mír, a tak ve výměnné variantě, tedy v synonymu šachového míru (který chce Babiš, nechce válku, vy chcete válku) soupeře přejel jak osmanská armáda (běžné přirovnání). Dnes bychom řekli turecká armáda. Babiš si tyká s Erdoganem (a mluvil s ním). 1,5:4,5

„Musím se pilně učit, že aby ze mě nebyl blbec.“ (Abraham Lincoln, případně někdo jiný)

O osudu zápasu tak bylo rozhodnuto poměrně brzy, naši mladíci ale ještě upravili fasádu do přijatelné podoby. První vítězství Pyrrhy zapsal Ríša v epesním a epickém souboji dvou nejlepších hráčů galaxie Krajského přeboru. Na tuhle partii jsme se všichni celý rok těšili. Snad i ona přitáhla do ochozů našeho svatostánku U Piráta rekordní návštěvu sezony. Kdybyste chtěli spočítat počet diváků, zdaleka by vám k tomu nestačily prsty na jedné ruce Miroslava Urbana! Našim příznivcům chci za podporu poděkovat, bylo to milé.

Richard Mládek (2416) – Vladimír Jacko (2374), pozice po 36.Jxh4, ČNT.

Asi se dá říct, že soupeř Ríšu ve střední hře přehrál a získal strategicky minimálně přivyhranou pozici. Jenže zároveň taky dost natikal na hodinách. První záškrt přišel v pozici na diagramu tahem 36…Jg5?. Mělo přijít chladnokrevné 36…a5, bílý tam nemá nic. Ale ano, pozice je složitá, není to u partie snadné. Ríša využil šanci a prásknul do koní – KŮŇ BRÁTI NA G6!

Richard Mládek (2416) – Vladimír Jacko (2374), pozice po 37.Jxg6!, ČNT.

Stalo se přesné 37…Vxh3 38.Jxh3 Kxg6 39.Jxg5.

Richard Mládek (2416) – Vladimír Jacko (2374), pozice po 39.Jxg5, ČNT.

Jezdce vzít nelze, to by bylo asi nějaké De3+ a pěsti ve tmě. Černý musel zahrát 39…Dg7, aby visel jezdec na g5 a nešlo za bílé pokračovat jako v partii. Je to už ale dost těžký tah s minimem času.

Černý místo toho dokonal dvojchybu tahem 39…Vg8? a Ríša si znovu kopnul: 40.Dh3 Dg7 41.Je6! Sxe6. Černý se vzdal.

Richard Mládek (2416) – Vladimír Jacko (2374), pozice po 42.dxe6, 1:0.

Na první pohled to nevypadá, že by se musel černý vzdát, ale je to skutečně beznadějné. Jf6 a pěšec e6 blokují únik králi a hrozí jednoduché g5 s rozpadem černé pozice. I nějaké Df3, zkrátka dostat se dámou na f5 může být hnusné. Je to fakt konečná. Vystupovat.

Ríša se tedy stal mistrem světa Krajského přeboru a první brodskou výhrou v sezoně na něj v nejdelší partii navázal Honza Pecka. Ten čelil černými hráči s Elem přes 2200, což už je docela solidní kalibr. Zvládl to ale skvěle, nápaditou hrou odmítl nátlakovou hru tohoto pána a v koncovce naopak využil každé zaváhání. Velmi pěkná partie v podstatě bez vážnější chyby!

Dohromady tedy 3,5:4,5, a pokud se nemýlím, tak první porážka U Piráta. Ano, asi jsem mohl vyhrát také a brali bychom bod, zas si ale musíme přiznat, že tohle byl zkrátka soupeř z jiné kategorie. Už to bylo moc, to by musely Kralupy přijet trochu oslabené, jim ale ze základu chyběl jediný člověk. A nebudu slušnej, řeknu jméno – Tomáš Bezděk.

Příště tam máme 29. ledna Vlašim. Jedeme k nim, to je zase dálka, sněžit bude, po volbách, všichni zlitý… Nikomu se tam nechce, ale když už tam budeme, tak si k tomu taky řekneme svý. To ať si v té druhé lize nemyslí, že se nás zbaví tak snadno. To ještě bude totiž mnohem složitější.

Vítek M.