Pískej konec!

Áčko remizovalo v 6. kole na horké půdě Kostelce B v Zásmukách a dostalo se na první místo Krajské soutěže! Pískej koneeeeeeec!

ŠS Kostelec n.Č.l. B ŠK Český Brod A
Vrabec Miloš V Z ZK 2098 0 1 2329 Horák Martin H Z
Forman Daniel Z 1928 ½ ½ 2176 Moravec Vít Z ZK
Kacafírek Miroslav Z 1939 0 1 1932 Koudelka Ivan K Z
Královský Martin V 1996 ½ ½ 1768 Pecka Jan H Z
Šindelář Pavel Z 1890 1 0 1750 Šedivý Ondřej Z
Suchý Ladislav Z 1778 0 1 1822 Urban Miroslav
Macháček Otakar H 1906 1 0 1807 Krejčík Miroslav
Jíša Luboš 1772 1 0 1771 Chybný Zdeněk
4 4

Ve čtvrtém zápase sezony jsme k šestému kolu po takřka dvouměsíční pauze zajížděli do Zásmuk k utkání proti druhému výběru aktuálně pátého týmu středočeské druhé nejvyšší soutěže. Chyběli nám někteří hráči, ale to jim taky, takže to je vlastně jedno.

Zápas začal velmi nešťastně a také dost netypicky. Pan Chybný si sežral v zahájení věž, což bylo zcela korektní, nicméně v zápletkách po cestě ztratil nejen niť, ale i dámu – 0:1. Nestává se úplně často, že by předseda spolku dohrál jako první.

Další mače už byly delší. Vypomůžu si formulkou, kterou najdete v každém šachovém článku – nepamatuji si přesně, v jakém pořadí partie skončily, tak se kdyžtak omlouvám za nepřesnost.

Pan Krejčík sehrál divokou partii, která dlouho volala po okamžitém K.O., bohužel to tak jednoduché nebylo. Náš hráč se nakonec rozhodl situaci vyřešit pěstním soubojem králů, ten jeho ale při odvážném pochodu padl pod náporem jiných figur. Opět se ukázalo, že šachy nejsou western, souboje muž proti muži už prostě nefungují jako za Eastwooda.

Konstantní nápor bývalého Broďáka pana Šindeláře neustál ani Ondra, a tak musel zasáhnout blanický rytíř Miroslav Urban von Urbi et Orbi z Urbanova Městce. Při své premiéře v této sezoně sehrál úplně normální partii a pak prostě vzal figurku. Takhle to stačí.

Prosadil se i pan Koudelka, který sehrál černými velmi dobře zahájení a získal vynikající pozici.

Miroslav Kacafírek (1932) – Ivan Koudelka (1939), pozice po 17.0-0-0, ČNT.

V pozici na diagramu má černý snovou verzi Svěšnikova/Najdorfa – zbavil se černopolných střelců, čímž získal jezdcem kontrolu nad bodem d4, navíc má aktivní i další figury. Naopak bílý je dalek zahájit jakoukoliv ofenzivu. Náš kapitán neodolal typické oběti kvality a zahrál 17…Vxc3!?. Oběť je naprosto korektní, sám jsem si ale při sledování partie říkal, že pozice je tak dobrá, že to snad ani není potřeba. Obyčejné 17…Sxa2! je asi ještě lepší, protože bere materiál zadarmo a navíc boří kryt krále tak jako tak. 18.Jxa2 samozřejmě nejde pro 18…Jb3+ a vidle na krále a dámu.

Soupeř ale protivný tlak ubránil, vyměnil dámy a získal přivyhranou koncovku. I tak byla pozice stále složitá, bílý se přepočítal a nakonec postavil dámu jako první pan Koudelka. Zajímavá partie.

Pěkný výkon předvedl Martin na prvním prkně. Miloše Vrabce postupně černými přehrál a nabídl i pár momentů do hajlajtů.

Miloš Vrabec (2098) – Martin Horák (2329), pozice po 18.Jb3, ČNT.

Bílý nabízí výměnu jezdce, Martin ale zahrál možná jednoduše vypadající, ale z mého pohledu krásný tah – 18…Jc6!. Černý by mohl koně vyměnit a tvrdit, že má trochu lepšího střelce a strukturu, ústup ale krásně zvýrazní problémy v bílé pozici – kromě trapného Sg2 je trapéz i Jb3, který nikam nikdy nemůže, a i ostatní figury stojí trochu šejdrem. Bílý začne mít brzy problémy po citlivém „b“ sloupci (po b5).

Miloš Vrabec (2098) – Martin Horák (2329), pozice po 24.Va1, ČNT.

Černý promění poziční výhodu svižnou kombinací v materiální zisk. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků pod textem.

24…Jxd3! 25.Dxd3 bxc4 To jsou vidličky a bílému nepomůžou ani kouzla s vazbou po 26.Jxc5 Dc7 Stačí chladnokrevný ústup a problémy řeší jen bílý. 27.Da3 Dxc5 28.Dxc5 dxc5.

Miloš Vrabec (2098) – Martin Horák (2329), pozice po 28…dxc5.

Je to „jen“ pěšec navíc, ale černý má řadu dalších trumfů. Pozice je za bílého beznadějná, což se brzy ukázalo i v partii.

Za stavu 3:3 jsem stále ještě tahal i já, bohužel jsem se ale nechal překvapit v zahájení a předvedl jsem asi nejtrapnější výkon v historii českobrodského šachu. Nepodařilo se mi vůbec nic vymyslet, byť pozice byla od zahájení velmi plochá, navíc soupeř neudělal žádnou chybu a v pohodě to černými ukočíroval. Snažil jsem se ze všech sil, ale byla to bída.

A tak rozhodoval nejmladší hráč naší sestavy (a možná i nejmladší hráč Kostelce, to jsem nezjišťoval, ale je to možné). Honza Pecka sehrál velmi dobrou partii, silného soupeře mačkal už od zahájení, brzy získal pěšce a nezdálo se, že by převahu někde prováhal.

Jak ale ukázala pozápasová tiskovka, nebylo tak snadné v pozici D+J vs D+S dotlačit volného pěšce do dámy. Našli jsme možná dvě menší nepřesnosti, jinak ale Honzovi těžko něco vytknout. Byla to až trochu smůla, protože na první pohled všechno vypadalo jasně vyhraně. Zejména ale musíme ocenit soupeře, který se bránil opravdu dobře a našel několik poměrně těžkých obranných motivů.

Sečteno podtrženo, jak jsme si vyžrali totální kliku v předchozích zápasech, tentokrát jsme možná dva body spíš ztratili. Ale spíš pocitově, bylo to dost nahoru dolů a remíza je asi objektivně spravedlivá. Nesmíme zapomínat, že Kostelec nasadil velmi silnou sestavu a bod nakonec není vůbec špatný, rozhodně jsme nebyli nějakými favority.

No a také jsme se posunuli na první místo tabulky! Pískej to, voe! A co víc, příští kolo přivítáme v souboji prvních dvou týmů Sendražice. Utkání můžete sledovat v neděli 30. ledna od 9:50 na stanici Nova Sport 4.

 

Vítek Moravec