Open Dalovice – diagramy
Čtyři hráči našeho oddílu (Benda, Pospíšil, Lebeda, Lebeda) se představili na Openu Dalovice. V článku najdete minimálně jeden diagram z každého kola, což ovšem není pravda.
Stále probíhá poslední kolo. Online přenos je zde, musíte si nahoře změnit kolo. Výsledky tady.
1. kolo: Michael Tscharotschkin – Dušan Lebeda, pozice po tahu 20.f4, ČNT.
Dušan proti 4. nasazenému vyšel ze zahájení dobře a měl vícero lákavých pokračování. Po tazích 20…Sf7 21.Vf3 zvolil velice zajímavou oběť pěšce 21…e5!?, dál ale nepokračoval přesně. Podle mě by byl tenhle motiv mnohem silnější, kdyby černý nejprve vytrestal soupeře za trochu naivní nástup pěšců před králem a nevratně mu potrhal pěšcovou strukturu tahem 20…h5! Bílý asi nemá nic rozumnějšího než 21.gxh5, načež černý střelec získá pole f5 a bílý král už nemá vůbec žádný kryt. Černý stojí za obětovaného pěšce minimálně vyrovnaně.
2. kolo: Adam Benda – František Lebeda, pozice po tahu 40…Sd8, BNT.
I druhé derby v turnaji bylo velmi bojovné. Po vyrovnaneném zahájení využil Adam nepřesného Frantova plánu a postupně zvyšoval převahu až do pozice na šachovnici. Bílý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí po označení následujícího řádku: 41.dxe6+ Kxe6 42.Vxd8 Vxd8 43.c7 1:0.
3. kolo: Tomáš Lorenc – Lukáš Pospíšil, pozice po tahu 45…Vxh6, BNT.
Lukáš si proti druhému nasazenému hráči turnaje zkomplikoval dobrou pozici jedním pasivnějším tahem a při nestejných střelcích se zamotal do matových sítí. Z nich se dostal jen za cenu ztrát. Bílý v pozici na diagramu zahrál nejpřesnější 46.Vb7! Odláká věž, přijde šach a dáma. Partie pokračovala 46…Vxb7 47.Ve8+ Se5
3. kolo: Tomáš Lorenc – Lukáš Pospíšil, pozice po tahu 47…Se5, BNT.
Nyní vyhrávalo obyčejné 48.Vxe5+ s materiální převahou. Bílý ale chtěl stavět dámu se šachem a zahrál 48.Sd5+? Lukáš sebral a partie ještě pokračovala, brzy se však černý zkonsolidoval a vynutil si proti slabému bílému králi věčňák (celkově to byla výborná partie).
Chci vám ale ukázat fascinující počítačovou variantu, kterou podle mě nejde najít (kór s minimem času na hodinách.). Lukášův tah 48.Kxd5 je totiž chyba, po které má bílý pořád velkou výhodu. Po správném a šokujícím 48.Kd4!! je však hodnocení počítače remízové! Varianta pokračuje 49.g8(D) Vb2+ 50.Kf3? Vhh2! a světě div se, bílý nemá šach, a dokonce dostane mat! Ústup králem dolů nefunguje lépe než do remízy věčňákem.
3. kolo: Tomáš Lorenc – Lukáš Pospíšil, varianta po tahu 50…Vhh2, BNT.
4. kolo: František Lebeda – Miroslav Lalouček 1:0
Ze čtvrtého kola jsem vybral pěknou útočnou partii Franty Lebedy, který potrestal soupeřovu pasivní hru.
5. kolo: Adam Benda – Radek Turner, pozice po tahu 28…Jc7, BNT.
Adam silného soupeře (mj. letos odehrál celou extraligovou sezonu) dostal pod velký tlak a dosáhl vyhrané koncovky s pikem víc. Dominanci mohl stvrdit tahem 29. Sc4!, po kterém si střelec typickým způsobem ochočí jezdce, bílý pak zaktivizuje krále, rozjede piky na královském křídle a vyhraje. Přišlo 29.Sd7 Sc5 30.Sf4 (lépe Kg2/f1 s dalším f4) 30…Sd4 31.e6? Adam si prý vůbec neuvědomil, že kůň pěšce dobere a tím sám uteče z napadení. Takový zkrat se holt občas stane každému. Přišlo tedy 31…Jxe6
5. kolo: Adam Benda – Radek Turner, varianta po tahu 31…Jxe6, BNT.
Černý vyrovnal materiál i hodnocení pozice, nic se ale ještě neděje. Znovu se však potvrdila Branďákova poučka, že chyby chodí ve dvou. Adam se měl v ideálním případě uklidnit, vzít rozum do hrsti (což po tom šoku Jxe6 není snadné, ale právě proto na to upozorňuji) a zahrát Sb8 nebo Sc1. Zkrátka hrát dál s dvojicí střelců v otevřené pozici a nějaký bodový zisk by ho asi neminul. Zahrál ale 32.Sxe6?, po čemž je to stále objektivně remíza, ale vinou příliš postouplého pěšce na h6 (který je na barvě střelců, tudíž se dá napadat a obtížně krýt) hraje na výhru jen černý. Adam minul několik tahů do remízy a protivnou pozici neudržel, za což mohlo i špatné hospodaření s časem mezi 15. a 20. tahem (spotřeboval 50 minut). Stejně jako ve třetím kole tak po dalším velmi dobrém výkonu trochu krutě prohrál, ale poučných momentů bylo habaděj.
6. kolo: Lukáš Pospíšil – Edvard Kolář, pozice po tahu 19…De6, BNT.
V 6. kole pěkně vyhráli Franta i Adam, vybral jsem ale poučný moment z derby dvou študentů českobrodského gymnázia. Lukáš svého kamaráda mírně přehrával a získal velmi nadějnou pozici, ve které má černý řadu problémů – dáma na e6 se tam motá, Sg4 je mimo hru a skoro chycený, asi trochu horší struktura… Lukáš měl navíc 27 minut, soupeř už jen 5 minut. Mělo přijít něco jako Ve1 nebo f3 a černý má v horší pozici neustále o čem přemýšlet. V partii se hrálo 20.Jxg4 Dxg4 21.h3 Df5 22.De3 Jd5 23.Jxd5 Vxd5
6. kolo: Lukáš Pospíšil – Edvard Kolář, pozice po tahu 23…Vxd5.
Při srovnání obou diagramů vynikne rozdíl. Během čtyř tahů se vyměnily dvě figury, dáma na f5 je najednou v bezpečí a aktivní a černý je připravený případně zdvojit věž proti pěšci na d4. Navíc mu zbyl „útočný“ střelec na g7, zatímco bílý má „obranného“ Sf4. Přílišně zjednodušení pozice vyřešilo černému všechny problémy, jistě se mu vzhledem k časové tísni ulevilo. Postupně převzal otěže partie, a přestože na konci zachyboval a mohl prohrát, nakonec zvládl oboustrannou divokou časovku lépe.
7. kolo: Radek Turner – František Lebeda, pozice po tahu 13.Jc4.
Franta hrál se soupeřem, který měl o více než 1000 bodů vyšší Elo (zní to fakt vtipně), a přesto odmítl ve 12. tahu nabídku remízy! Skvěle, tak se na obra musí! Zahájení rozestavil dobře, ale pak to vzal za špatný konec. Jeho další tah 13…Sxc4 je strategická chyba – pěšci stojí na černých polích a střelec vyplňuje bílá pole. Když se ho ale zbaví, tak budou bílá pole navždy slabá, navíc silný Sg2 nebude mít oponenta. To je v těchto pozicích známá věc, musíme si ale uvědomit, že Franta hraje vážné partie pořád teprve prvním rokem (kór s takovými hráči), takže sem tam nějaká mezera se najde, a právě tyto zkušenosti je pomáhají zacelit. Kdyby dal ve 12. tahu remízu, tak sice bude mít půlbod, ale nepoučí se z chyby, která přišla vzápětí.
Toto je poslední diagram. V průběhu závěrečného kola už nejsem v dějišti turnaje, takže partie uvidím asi až se zpožděním a už se mi nebude chtít nic vymýšlet.
VM