O oddíle

fide.jpg
figurky.jpg

ŠK Český Brod

zřizovatel Českobrodský spolek šachovní

ŠK Český Brod je šachový klub s dlouhou tradici, neboť klub zde byl založen již v roce 1922. Za Jaroslava Pelikána v 60. a 70. letech klub dosáhl největších úspěchů: čtyřnásobné vítězství v Zaječicích (MČR družstev mládeže) a úspěšná reprezentace v zahraničí. Nejúspěšnější odchovanec Lubomír Neckář byl v roce 1974 třetí na přeboru republiky a roku 1975 se účastnil pásmového turnaje mistrovství světa ve Vrači. Podrobné dějiny viz Historie.

Práce s mládeží probíhá i v současnosti. V oddíle působí kvalifikovaní trenéři s licencemi šachového svazu. Skupinové tréninky mládeže se konají dvakrát týdně v úterý a v pátek od 17:00 do 18:00. Výuka probíhá podle tréninkového plánu. Část hodiny je vždy věnována opakování, nové látce a procvičování, ve zbylém čase následuje volné hraní. Na podzim a na jaře se hrají průběžné turnaje, po dohrání jsou děti odměněny diplomy a drobnými cenami. Po domluvě probíhají i individuální tréninky pro pokročilé. O sobotách se mládež pravidelně účastní mnohých turnajů v okolí, z nichž každý rok několik našich hráčů postupuje do Finále krajského přeboru mezi nejlepší středočeské hráče. Některým se navíc daří postoupit dále na Mistrovství Čech. Mnozí se účastní i nemistrovských turnajů v Praze a v létě šachových táborů. Výsledky viz Turnaje.

Z úspěchů jednotlivců zmiňme 10. místo Martina Horáka na Mistrovství Čech mládeže 2013, díky čemuž postoupil na Mistrovství ČR mládeže 2014, kde uhrál vynikající 7. místo. Dále skončil 12. na Mistrovství ČR mládeže v rapidu 2013. Na Mistrovství Čech 2014 dále postoupili Jaroslav Boháč a Stanislav Ježek.

Podle zájmu se hrají i soutěže družstev – základní skupina Krajského přeboru žákovských družstev (3. místo v roce 2013) a Krajský přebor družstev mladších žáků.

Nejlepší odchovanec z posledních let je Vít Moravec, kandidát mistra, juniorský přeborník kraje a pětinásobný vítěz přeboru oddílu dospělých. V poslední době hraje úspěšně 2. ligu dospělých za Kutnou Horu a velkých úspěchů dosáhl 8. místem na polofinále MČR juniorů 2010 (těsně unikl postup na finále MČR) a 2. místem na otevřeném týdenním turnaji dospělých ve Valašské Bystřici v září 2011.

Dospělí hrají především mistrovské soutěže družstev, kde máme dva týmy. Družstvo A hraje Krajskou soutěž (viz A tým), družstvo B Regionální soutěž (viz B tým). Výsledky z minulých let viz Staré sezóny. V družstvech dostává příležitost i mládež, zkušenější mladí hráči hrají pravidelně. Z těchto soutěží jsou vedeny podrobné a každoročně aktualizované statistiky včetně rekordů.

Dále se účastníme i týdenních turnajů přes léto. Na podzim se při zájmu hraje přebor oddílu dospělých a v prosinci bleskový turnaj. Klub dále pořádá v květnu turnaj mládeže do 20 let – Memoriál prof. Jaroslava Pelikána a v září otevřený turnaj v rapid šachu.

Počet členů se pohybuje okolo 35, z toho přibližně polovinu tvoří mládež. Seznam registrovaných členů oddílu v databázi Šachového svazu ČR.

Rádi mezi sebe uvítáme nové hráče, jak ty nejmladší, tak i dospělé, na věku nezáleží. Přijít je možné nejlépe v září, jinak lze i kdykoliv v průběhu roku v úterý a pátek, bez nutnosti předchozí domluvy (i jen tak se podívat). Mohou přijít jak úplní začátečníci, tak i zkušenější hráči, na výkonnosti nezáleží. leták

Hrací dny

Úterý : 17,00 – 18,00 hodin Mládež

Pátek : 17,00 – 18,00 hodin Mládež

           18,45 – 22,00 hodin Dospělí

Místnost : Domov Anna, Žitomířská 323, Český Brod – ukázat na mapě

Bankovní spojení:
číslo účtu 000000-3943703389/0800
Česká spořitelna, pobočka Český Brod, nám. Arnošta z Pardubic 22

Předseda oddílu a kontaktní osoba: Zdeněk Chybný
zdenek.chybny zav. seznam.cz

Webové stránky: Jan Fiala j-fiala zav. seznam.cz