Mladá Bolehlav (Sokol)

Áčko utrpělo na hřišti Sokolu Mladá Boleslav první porážku v sezoně (1,5:6,5). Shodli jsme se, že je to dobře, protože ze samých výher už jsme byli unavení a znudění. Ani Napoleona nebavilo pořád vyhrávat…

S článkem to tentokrát bylo složitější, takže se omlouvám, že to bude jen taková čárka do statistik. Neměl jsem čas, navíc partie přišly až v pondělí večer. K tomu musíme připočíst, že jsme pokrytci a o porážkách píšeme stručně, zatímco o vítězstvích skládáme lyrickoepické básně s nepochmurným dějem a netragickým koncem. Z toho plyne poučení pro soupeře, že pokud se o sobě chtějí dočíst na internetu, musejí nás nechat vyhrát.

Musíme uznat, že Mladá Boleslav vyhrála zcela zaslouženě (však také ještě loni hráli ligu). Výše skóre je asi trochu krutá, protože jsme odmítli dvě remízy nakonec do prohry, ale nějakému zápasovému bodu jsme se tentokrát nepřiblížili. Jak už jsem psal v mailu – vysoká porážka není žádná ostuda ani ničí chyba. Soupeři hráli šachy lépe než my. Takhle je to jednoduché. Příště zas budeme hrát lépe třeba my.

Speciální poděkování za obětavost patří panu Chybnému, který odmítl v těžké pozici v časovce remízu (to ještě byla jiskra naděje), i Honzovi Peckovi, jenž se rovněž snažil hrát v zájmu družstva dál.

Vezmu to hip hopem: Vítězství Pyrrhy jsem zapsal já, pak už jsme ale pouze lízali rány. Martina tentokrát smetl soupeř pěkným útokem, Honza nakonec trochu zbytečně prohrál remízovou koncovku nestejných střelců a Honzík neudržel ve střední hře na uzdě těžké figury bílého. Hodně zajímavé a složité partie sehráli Lukáš s Čendou, oba měli šance, soupeři ale byli v zašmodrchaných šmodrchanicích chladnokrevnější (zejména Lukášův soupeř předvedl po kreativní oběti figury v zahájení skvělý výkon). Pan Chybný hrál výbornou partii, pak se mu to ale vymklo z rukou, a tak skóre uzavřel Ondra, který po dobrém výkonu ubránil útok zkušeného pana Crhy a zapsal první bodový zisk v sezoně.

Ani nemám pocit, že bychom hráli nějak špatně. Spíš se pokazilo, co mohlo. Sešlo se to dohromady, všechny klíčové momenty tentokrát zvládli Sokolníci z Mladé Boleslavi.

Ondřej Crha – Martin Horák, pozice po 17…Jf6, BNT.

Bílý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí po označení následujícího řádku: 18. Sxh7+! Martin střelce nevzal a šel Kf8, po 18…Jxh7 by přišlo 19.Dxf7+ Kh8 20.Jxh7 a jezdce nelze dobrat pro Ve3 s rozhodujícím útokem.

 

Josef Crha – Ondřej Šedivý, pozice po 32.Vxe6, ČNT.

Bílý nakonec docela prorazil, Ondra se ale mohl udržet ve hře po 32…Ve8. Slabost poslední řady přesto soupeře vyděsila, protože po 32…Sa7 nezahrál vyhrávající 33.Vxg6 (nebo Sxg6), ale místo toho si udělal okénko 33.h3. Ondra šel Kg8 a následně se přesnou obranou vylhal do remízy.

 

Propadli jsme se na třetí místo, všechno ale můžeme navrátit do starých kolejí už teď v neděli v domácím souboji s druhými Dobrovicemi.

Vítek M.