Gukeš, nebo kartou?
Áčko krakslo doma 3:5 s Říčananmi něco a je jasný, že se řítí do průseru. Nebo řítilo by se, kdybychom nevěděli, že jsme neporazitelní. Teda od teď.
Poslouchej, já budu vždycky první, kdo uzná, že jsme dřeváci. Sám jsem král dřeváků. My všichni jsme dřeváci, tak to je. Ale tohle už je vole i smůla. Dyť my tu mateřskou školku z Říčan měli zase zlopacenou na sto způsobů, ale zase nám zbylo po zápase jenom to pivo. Po čtyřech kolech máme tři body, ale nikdo by se nemohl divit, kdybychom jich měli 10, klidně i plný počet 12. Dyť to je normální zmetek, Františku.
No tak jak to teda bylo? Na úvod bych rád upozornil, že jsme v našem Domově kultury a oddechu prohráli počtvrté v řadě. To je tvrz jak dům z mechu a kapradí. Aspoň že nevaříme soupeřům kafe, ještě aby tak byli k těm bodům i spokojení.
No tak jak to teda bylo? První myslím remizovali po korektním průběhu Honza s Honzíkem (nehráli spolu ani proti sobě), který se utkal s nejstarším říčanským hráčem, čtyřiadvacetiletým veteránem, jenž na poslední chvíli vystrčil ze sestavy mladšího spoluhráče (teď koukám, že Honzův soupeř je ještě o rok starší, ale potřebuju tady ten fór nechat, to je jedno). Zhruba stejně jsem to zapůlil i já. Moje výkony jsou jak vyrvaný z chlíva, je to humus, odporná břečka bez myšlenky a je mi stydno. To chci jenom říct.
Jdeme dál. Pěkně vyhrál Martin, který asi nečekal, že bude na první jedničku čekat do čtvrtého kola. Díkybohu, že to stihl dřív, než mu zhasly ledky.
Soupeři vsadili na talentované mládí, my jsme zase lepší lidé. Extrémně těžké to měli naši borci na 6. až 8. desce, chci jim ale na tomto místě znovu vyseknout hlubokou kurkumu. Adam zachyboval v zahájení, ale obdivuhodně se vzepjal a soupeře následně úplně přejel. Bohužel příliš natikal a kousek před cílem si nalezl do matu. Škoda Octavia.
Adam Benda (1464) – Jan Síleš (2023), pozice po tahu 34…Je2+, BNT.
Pozice by byla nadále vyhraná po chladnokrevném 35.Kh4! a na 35…De8+ lze 36.Vg5. Hrozí mat na a8 a bílý má materiál.
V partii se hrálo 35.Vxe2 Dxg1+ vedoucí do remízy, ale Adam v bezčasí přehlédl mat a boj skončil po 36.Kh3 Dg4 mat.
Pochválit musím i Lukáše, který to měl černými ještě asi o chlup těžší. I on ale získal postupně velmi dobrou pozici, jen škoda, že si nepohlídal svého silného pěšce na f3. I tak mohl podle zápisu zřejmě reklamovat remízu po třikrát opakované pozici. Je to pravda, nebo fikce? Věřte nevěřte… A pan Koudelka černými rovněž předvedl výborný výkon, dlouho to držel v pohodě, ale nakonec soupeř našel cestu.
Já se v těch říčanských dětech moc nevyznám, ale i tihle na zadních deskách jsou různí vítězové extraligy dorostu, medailisti, hrajou 2. ligu apod. Pro nás fakt těžký, a i když jsme vzadu udělali 0/3, byly právě tyhle partie velké pozitivum.
Největší hvězda opouští pódium vždycky poslední. U nás to teda neplatilo, protože dohrával Čenda. Ten proti dvojníkovi Honzy Pecky sehrál zašmodrchanou šmodrchanici, ale prostě soupeře likvidoval jako vždycky…
Čenda Čermák (2033) – Pavel Kurek (2028), pozice po tahu 37…Df6?, BNT.
…likvidoval, ale i Čermág někdy pokazí trik se špičatým kloboukem. Tady už naopak soupeř odmítl opakovat tahy, zahrál ale hrubku. Zkuste najít bílý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí po označení následujícího řádku: 38.d7!! Jf2+ 39.Kg2 Jxd3 40.Sxd3! Bílý si staví dámu s figurou navíc.
Neviděl, šlo to dál, Čendman byl lepším hráčem v partii a nakonec to měl zase vyhraný. Jenže jak se říká: poslední vopičárna je nejtěžší (ji vidět).
Čenda Čermák (2033) – Pavel Kurek (2028), pozice po tahu 61.Dd5?, ČNT.
Černý na tahu zremizuje. Řešení se zobrazí po označení následujícího řádku: 61…Jg5+! 62.hxg5 Dh4+ a bílý se nedostane z věčného šachu. Každý si může vyzkoušet.
Co říci závěrem? Snad jen zopakovat to, co je vtipné. Letos nám u štědrovečerní večeře body nezaskočí, tak aspoň trochu potrénujte, ať nemáme pořád smůlu.
Po Novém roce hrajeme ve Vlašimi, což pro nás není nijak prestižní. Prostě tam přijedem, naložíme body do auta a pojedem do prdele. To je celý.
S pozdravem
Vítek M.
(daktyl)