Dva dny v Dubnu …v lednu

Letos jezdíme hrozný dálky, to se fakt nedá, tak jsem dostal dobrej nápad, jet na zápas den předem, abychom nemuseli v neděli ráno brzo vstávat. Udělat k tomu nějakej výlet, klidně i s gastrozážitkem. Na zápas s Dubnem jsme nápad zrealizovali a zpětně mohu říci, že se to vskutku ujalo – teď už na zápasy venku jenom takhle 🙂 . Jeli jsme teda jen s Honzíkem, ale víkend jsme si užili a i výsledkově se to projevilo, nasyceni sobotními zážitky jsme oba vyhráli. S dobrou náladou se vám hraje hned líp. Nevím, kde v sobotu vandroval pan Chybný, ten totiž taky vyhrál.

Šachový Klub Dubno A ŠK Český Brod A
Bodický Michal Z 2207 ½ ½ 2349 Horák Martin H Z
Stluka Petr Z ZK 2150 ½ ½ 2214 Moravec Vít K Z
Stluka František Z 2093 1 0 1993 Pecka Jan H Z
Zeman Martin H Z 1988 ½ ½ 1941 Passer Lukáš H
Šimeček Josef Z 1914 0 1 1944 Fiala Jan Z
Hlaváček Jiří K Z 2062 0 1 2015 Čermák Jan Z
Trmal Jaroslav Z 2057  1 0 1786 Krejčík Miroslav
Štufka Martin 1474 0 1 1784 Chybný Zdeněk

 

Bydleli jsme v penzionu hned naproti hrací místnosti, takže pokud jste trénovaní, tak to bylo doslova co byste kamenem dohodili, pokud nejste, tak co byste kamínkem dohodili.

Ubytování bylo luxusní, Honzík prý dvě hodiny vybíral, až vybral super pokoj, a jen za 800,- na jednoho! No nejeďte pak na zápas den předem! Okolo třetí jsme již byli ubytování.

Na programu byla návštěva Ernestina a Svaté Hory v Příbrami. V Ernestinu měli jen do 17:00, tak jsme vyrazili nejdřív tam. Při přípravě jsem zjistil, že tam má expozici Příbramský rodák František Drtikol, což je jeden z vůbec nejlepších Českých fotografů ever, ale také průkopník buddhismu v Čechách.

Již jsem měl tu čest, se s jeho tvorbou seznámit v Liberci. Byla možnost si koupit stálou expozici, nebo i nějakou Maffii. Nevěděli jsme co to je, každopádně jsme si koupili oboje a byli potrestáni za naši nevědomost, stálá expozice byla super, ale Maffie byly oficiální portréty členů Maffie, to nebylo moc zajímavé.

TGM

Beneš

Drtikol je znám především svými akty. V Liberci byly z jeho tvorby k vidění právě jen akty. Zdejší stálá expozice nabídla širší záběr z jeho díla a opravdu jsem si to užil. Kvůli světlu, které v místnosti bylo, bohužel kvalita fotek nic moc, vůbec se mi nedařilo pořídit fotku, aniž by tam nebyl vidět můj odraz.

Poté jsme šli na Svatou Horu, římsko-katolické poutní místo v barokním stylu. A bylo to lepší, než jsem čekal, celý areál je zachovalý, bohatě zdobený se spoustou maleb. Venku, když se na mě zrovna nikdo nedíval, jsem fotil, ačkoliv to bylo zakázané, vevnitř už byli lidi a modlili se, to už mi bylo blbý, tak jsem nefotil. Každopádně jsem se sem rozhodl hodit fotky z netu, protože jsou dost profi, když jsme tam byli my, tak už byla skoro tma, takže kvalita opět není taková.

Naplnili jsme tak Matoušovo – Nejen Chlebem živ je člověk, a po duševním nasycení jsme se šli nasytit i světsky. V Maurerovi jsem objevil Pivovar Podlesí. Měli jsme už hlad a cesta k pivovaru byla ještě třeba na půl hoďky, tak si Honzík v centru koupil půlku pizzy a dovolil mi sníst okraje, já si na náměstí koupil punč alko, řidič Honzík nealko.

Příbramské náměstí na Tři Krále

Pivovar taky pecka. Měli na výběr 4 vlastní piva, vyzkoušel jsem 3. Desítka a tmavá třináctka super, pak jsem měl ještě jejich IPL, objektivně v pořádku, ale na můj vkus moc sladké. Od kapitána jsme měli pokyny – já se neměl zlemtat, a Honzík měl za úkol to ohlídat, musím teď trochu donášet a říct, že si myslím, že mě Honzík moc nehlídal 😀 . K jídlu jsem si dal saltimboccu a byl spokojený, ačkoliv jsem nevěděl, co to taková saltimbocca vůbec je. Honzík se ke svému kaťáku nevyjadřoval, ale minimálně si nestěžoval a kdyby to nebylo dobrý, tak by si určitě stěžoval 🙂 .

Desítka Brdonoš

Saltimbocca

Kaťák

Na pokoji Honzík vzal do ruky ovladač, zatímco já jsem využil minibar a vzal do ruky další chlazený. Řešili jsme i šifry a k tomu sledovali nějaké přírodopisné dokumenty a pak ještě chvíli Kill Billa.

 

Druhý den ráno jsem neměl žádnou snídani a Honzík mi nabízel rohlík s paštikou, odmítl jsem, načež se mě Honzík snažil nalákat na to, že je to paštika bez Andreje, to sice potěšilo, na druhou stranu jediná paštika, kterou pozřu, je foie gras 😉 . Musel jsem tedy opět využít minibar, a dát si k snídani sušenku. Vyklidili jsme penzion, přešli silnici a byli v hrací místnosti. Prostředí tam mají moc hezké.

Náš penzion viděný z hrací místnosti

Honza Pecka zatáhl černými Benoni a po zahájení stál o něco hůře, chybou možná byl výpad dámy na b6, nejsem znalec syna smutku, ale řekl bych, že tam dáma nechodí a že brání klasickému postupu s b7-b5. Vyraznější chyba přišla v momentě na diagramu.

Stluka – Pecka, ČNT

Stalo se 16…b5? zde je klasický postup špatný kvůli taktice po diagonále a8-f3 – 17.axb6 Jxb6 18.e5! a když …dxe6, pak d6 a visí věž na a8. Dále se stalo 18…Jc4!?

Stluka – Pecka, BNT

Zde naopak pochybil soupeř. Stačilo uhnout dámou a přitom nějak napadnout jezdce, například 19.Dd3 a předchozí motiv pořád vychází, což by znamenalo zisk materiálu. Přišlo 19.exd6? a po 19…Jxd6 by se podle kompu černý stále ještě držel, minimálně by okamžitě neztrácel žádný materiál. Honza ale přešel do špatné koncovky s 19…Dxd6? 20.Sxd6 Jxd2 21.Jb6! a hrálo se již jen na dva výsledky.

Stluka – Pecka, BNT

V pozici na diagramu to bílý mohl urychlit. Bílý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků pod textem.

Oba tahy střelcem podporující pochod d-pika vyhravají. Nejlepší je 24.Se7 Ve8 a nyní je potřeba podržet věž e1 kvůli hrozbě Sf8 s 25.Kf1! a d-pik může nerušeně postupovat. Vyhrává i 24.Sc7 například 24…Ve8 25.Vxe8 Jxe8 26.d6

To se nestalo, ale situaci nakonec urychlil černý.

Stluka – Pecka, ČNT

25…Jd7?? 26.Jxd7 Vxd7 27.Ve8 a bílý brzy vyhrál 1-0

V zajímavé partii na čtyrce hráli oba borci celkem přesně, takže to nijak výrazně nevykročilo z rovnováhy. Lukáš Passer se proti KIDovi vytasil s brzkým g2-g4, načež si soupeř připravil oběť pika, za kterého získal protihru. Nejvýznější moment, kde jeden z borců mohl získat výhodu, se stal v pozici na diagramu.

Passer – Zeman, BNT

Zde se mohlo stát 22.Vg3! a hrozit zdvojením na géčku, například 22…Jxe2 23.Jxe2 Sf5 24.Vag1 Sg6 25.Jf4! Sxb2 26.h4 bílý brzy dobere jednoho pika zpět a díky aktivitě věží mu komp dává zajímavou výhodu, ale uznávám, že odhadnout celou tuto variantu nebylo snadné. Stalo se 22.Sxf4? Vxf4 23.Vg3 Vd4 24.Sd3 Sf5 25.Vag1 1/2 . Celkově 1,5 – 0,5

Až do koncovky to z rovnováhy výrazně nevybočilo ani na sedmičce. S dámou na šachovnici jsem věřil panu Krejčíkovi, navíc se říká, že kombinace D+J je lepší než D+S.

Trmal – Krejčík, ČNT

Zde se podle mě stala především praktická chyba 30…De5?! a koncovka lehkých figur 31.Dxe5 Jxe5 je perspektivnější pro bílého, ačkoliv při perfektní hře je to samozřejmě pořád remíza. Bílý začal tlačit a náš hráč pod tlakem chyboval a prohrál.

Trmal – Krejčík, ČNT

37…e5?? a bílý precizně zakončil 38.fxe5 Jxe5 39.c5 bxc5 40.bxc5 Ke6 41.Sb3! král musí na f6, kde je vyautovaný, a c-pik brzy projde do dámy. 1-0 v 46.tahu. Nejlepší obranou bylo podle počítače 37…h6. 2,5 – 0,5 celkově.

Zajímavá byla i partie na osmičce. Pan Chybný valil piky na dámském, zatímco soupeř valil piky na královském proti králi našeho borce. Náš hráč mohl několikrát využít taktiku podobnou z partie Stluka – Pecka. Natáhnout d-pika, odkrýt střelcovu diagonálu a napadnout tím věž a získat materiál. Této příležitosti náš předseda nevyužil a naopak borec z Dubna mohl získat výhodu.

Chybný – Štufka, ČNT

Černý mohl hrát 19…gxh2 20.Kxh2 Vg8 s lepší pozicí, rozvášnil se ale příliš, když přišlo 19…h3? čímž ztratil pika 20.gxh3 hxg2 21.Jxg2 a ani útok se nikam nerozvinul. Náš hráč později přidával další materiál.

Chybný – Štufka, BNT

U partie jsem zrovna stál a velice se mi líbila praktická volba 26.De1, dámy se černému měnit nechce, protože zaostává v materiálu, stalo se 26…Dxa4? což znamená další ztrátu materiálu – 27.Va1 Dc2 28.a7 a náš borec si s tím již dokazál poradit a partii dotáhl k celému bodu 1-0. Celkově 2,5 – 1,5

Vyhrál i Honzík. V Caro-Kannu se černými orientoval lépe, soupeře přehrál a získal i pika do lepší věžovky. Ale znáte to, každá věžovka je remis, i s pikem více počítač dlouho ukazoval remízu, nakonec soupeř pomohl a náš borec mohl slavit.

Šimeček – Fiala, BNT

Přišlo 39.Vc8??, což umožnilo černému jít kupředu králem 39…Kg5! 40.c7 Kh4, což nakonec rozhodlo 0-1 v 45.tahu. Bílý měl vyčkávat, třeba tahat králem a věží zůstat na c7, aby černý král nemohl kupředu.

Za zmínku stojí, že na naší úrovni se výhoda často přelévá, ale Honzík ani jednou nestál v partii hůře! Celkově 2,5 – 2,5.

Vyhrála i oddílová hvězda – Já. Můj soupeř mohl parkrát v zahájení/začátku střední hry získat výhodu.

Čermák – Hlaváček, ČNT

Například zde 13…Jd4!! 14.exd4 exd4 15.Jb5 Jh5! a černý kvůli hrozbám na éčku brzy dobere materiál s lepší pozicí. Soupeř možností nevyužil a pak už jsem v podstatě pořád držel výhodu já, ačkoliv jsem si to opět nemyslel. Přišla mi to jako divná partie. Ve střední hře jsem nevěděl, co mám dělat, tahal jsem figurkami tam a zpět a čekal, co se stane. Rozhodlo se v časovce, poštěstilo se mi to, že jsem zvolil alespoň nějaký plán, což se soupeři nestalo, naopak on tahal figurkami tam a zpět bez plánu, čímž se potvrdilo moudro, že špatný plán je lepší než žádný plán 🙂 .

Čermák – Hlaváček, BNT

Tak třeba pojďme tahat pikama na dámském 36.b4 Sd8? 37.b5!? Sg5 38.a4 Kh7 39.a5 Va8?! 40.a6 Sc8 41.Dc6 Vb8 a partie přešla do pozice na diagramu.

Čermák – Hlaváček, BNT

Bílý na tahu rychle vyhraje. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků pod textem.

42.Jxc8 Vxc8 43.b6 1-0

Celkově 2,5 – 3,5

Martin černými na jedničce stál ve střední hře skoro celou dobu hůře, když se mu nepovedlo adekvátně vyvinout dámské křídlo.

Bodický – Horák, BNT

Bílý na diagramu mohl zahrát celkem jednoduché 26.dxe6 a získat nějakého toho pika – například 26…Dxe6 27.Sd5 a padá pik na f7, nebo nehezké 26…fxe6 a možné je jak 27.Sxb7, tak i 27.Vxb7. Stalo se 26.Df3? Se8 a bílý tím svou výhodu promrhal. Brzy se poměnily lehké figury a koncovka těžkých figur skýtala spíše praktické šance pro našeho borce. Bílý si to ale pohlídal a Martin tam v závěru měl pouze věčňák 1/2. Celkově 3-4

Ještě dlouho se pak dohrávalo na dvojce, kde náš kapitán musel udržet koncovku s dvěmi piky méně, abychom zápas vyhráli. Přitom držel Vítek velice dlouho lepší pozici, ale nic konkrétního z ní nevytěžil. Někde z kopce to začalo jít zde:

Moravec – Stluka, BNT

Náš borec asi nechtěl bránit c4 pika pasivně s 36.Sb3, místo toho se jej rozhodl bránit takticky s dvojsečným 36.d6!? musí ale hrát přesně, aby své piky udržel, což se nestalo. 36…Vd7 37.Je6?! Jf7 38.Jf4 Jd8 39.Jd5?! Vxd6 40.Je7? počítač několikrát nabízel napadnout černý pěšcový řetěz tahy jako f3 nebo g4 a tím se snažit nějak dostat do hry střelce, to se nestalo a bílý ztrácí dalšího pika 40…Kf8 41.Jc6 Sxc6 42.bxc6 Vxc6 protože pěšce na h7 moc dobře brát nejde kvůli Jf7 a věž by byla mimo hru. Co si budeme povídat, moc šancí jsme bílému nedávali, bylo to špatný a to tak špatný, že už to horší být nemohlo:

Moravec – Stluka, ČNT

na 52…Jg6! má bílý jediný tah 53.Sxg6 na které přišlo 53…Kxg6?? černý si nevšiml 53…Vf3 mat a automaticky dobral figuru! Stále z toho ale byla věžovka s dvěmi piky méně. Hráč Dubna si ale počínal slabě, naopak ten náš se bránil velice aktivně a nakonec se mu podařilo přejít do remízové pozice s pikem méně. Po partii v radosti samozřejmě říkal, že ty roky studia koncovek se v této partii konečně ukázaly. V úplném závěru partie v remízové pozici náš borec reklamoval trojí opakování tahů, což umožnilo všem sledujícím shlédnout rekonstrukci,

 

která potvrdila tvrzení našeho zástupce 1/2. Celkově 3,5 – 4,5 pro Brod.

Kam pojedeme o den dříve příště? Ještě náš čekají Mladá Boleslav, Bakov a Neratovice 😉

Čenda Čermák