Derby je naše!

Céčko ve 4. kole Regionální soutěže vyhrálo 3,5:1,5 v derby na půdě Peček B a minimálně do březnového souboje B vs A v Regionálním přeboru získalo symbolický klíč od Pošembeří. Dostaly se ke mně zase nějaké partie, tak jsem udělal pár diagramů.

Miloslav Vlasák – Michal Aschenbrenner po 18…Vxf8, BNT.

Bílý musí dobrat 19.Dxe4 a zbyde mu pik navíc, i když černý má kompenzaci (vývin, bílý král je slabší…). Přišlo ale chybné 19.Sxe4?, po kterém Michal našel drtivé 19…Jxh4! Černý je vyhraný, těžko totiž nedobrat koně na h4, najednou by bílý král čelil útoku všech čtyř černých figur. Také že se stalo 20.gxh4 Dxh4 21.Sg2

Miloslav Vlasák – Michal Aschenbrenner po 21.Sg2, ČNT.

…a nyní se Michal spokojil s věčným šachem De1-h4-e1. Černý na tahu vyhraje, řešení se zobrazí po označení následujícího řádku: Náš hráč bohužel neobjevil vítězné 21…De1+ 22.Kh2 Vf5! a před šachem Vh5+ s matem nebo obrovským materiálním ziskem není obrany.

Škoda, asi se to chtělo uklidnit a v závěrečné pozici se pořádně zamyslet – remíza je tam vždycky, klidně můžu strávit zbytek času hledáním případné výhry. Ale i tak slušná partie, ostatně jako všechny tři, které jsem viděl (Michal, Adam, Lukáš). Lukáš soupeře krásně postupně přehrál, opravdu pěkný výkon. Jedno malé zaváhání ale přece jen přišlo.

Jiří Veselý – Lukáš Pospíšil po 19…Vc7, BNT.

Černý si posledním tahem nepohlídal malou vopičku, čehož soupeř nevyužil a zahrál 20.Je2 (myslím, už jsem to zavřel a nechce se mi to hledat). Bílý na tahu něco zahraje, řešení se zobrazí po označení následujícího řádku: 20.Jxd5! Typický odtah, po kterém visí Vc7 i Sb4. Nijak to za černého neprohrává, ale výhodu to vypouští. I když po 20…Sxd2 21.Jxc7 Sxc1 22.Vxc1 axb3 23.axb3 a třeba 23…Vd8 má černý za pěšce dostatečnou kompenzaci. 

 

Vítek M.