Chyba v domluvě
Na jedenácté kolo Krajského přeboru jsme jeli hrát ven s Neratovicemi. Je to docela štreka, tak jsem se domluvil s Honzíkem, že mě vezme. Měl s námi jet i Martin, ale předešlý den to přehnal se zákuskem a nebyl schopen hrát. Vždyť ho znáte, on a marihuanové muffiny! Po cestě do Neratovic jsme se bavili kromě nadcházejících UFC zápasů o tom, jak postoupíme. Honzík říkal, že buď zápas dopadne dobře, nebo se to nezmění, nebo se to zhorší. Po jeho moudrých slovech ještě dodal, že tipuje výsledek 6:2. Odvážné, myslel jsem si, ale to jsem nevěděl, že to Honzík myslí jinak, než to chápu já.
Co mně a možná i ostatním nedošlo je fakt, že Neratovice se v tabulce nenacházely zrovna na nejpříjemnějším místě, vypadalo to pro ně před zápasem na sestup. Proto nasadily sestavu, ve které se nikdy předtím nesešly a nasadily 7 z prvních osmi psaných hráčů. To minimálně mně, ale hádám i ostatním spoluhráčům dost rozhodilo přípravu, která byla náhle tu tam.
První partii, kterou jsem viděl skončit, byla partie Vítka. Ze zahájení byla pozice složitá, ale Vítek se v ní orientoval líp a získal pomocí přesné hry lepší pozici. Vítkův soupeř ale začal zkoušet útočit a Vítek v komplikacích přehlédl hezký taktický obrat bílého.
Lukáš Černík – Vít Moravec, Pozice po 16. …f5. jak na to má bílý zareagovat?
Bílý na tahu získá materiál. Řešení se zobrazí po označení následujícího řádku:
Správné je 17.Sxh6! fxe4?! 18. dxe4 černý střelec je ve vazbě a bílý vyhrál nějaké pěchy
Vítka ale tohle klopýtnutí nesplašilo a pořád se bránil. Soupeř se i nadále pokoušel o útok, ale přehlídl hezkou taktiku, která pozici komplikuje zpátky ve Vítkův prospěch. Vedeme, 1-0
Lukáš Černík – Vít Moravec, Pozice po 24. h5. jak má černý hrát?
Černý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí po označení následujícího řádku:
24…f4! 25. Je4 Vf8 26. Jf1 Vh7 a bílý má uvězněnou dámu -+ Bílý za ní sice něco má, ale s konverzí už neměl náš borec problém.
Další partie, která skončila, je partie p. Urbana. P. Urban měl ze zahájení normální pozici se španělky, ale jeho soupeř měl možnost dostat se koněm na f5. Pan Urban tedy zahrál g6, čímž Jf5 prozatím zastavil, ale oslabil si krále, což nikdy není příjemné. Soupeř ho hned na královském křídle začal masírovat a hned využil slabých míst kolem krále. Pan Urban si slabá černá pole chtěl zalepit černopolným střelcem, ale zřejmě přehlédl hezký obrat bílého.
Pavel Horký – Miroslav Urban, Pozice po 17… Sg7.
V téhle pozici bílý začal útok pomocí 18.Sxg7 Kxg7 19.Jf5+! Kh8 20. Dh6. Bílý v útoku pokračoval a poté, co do něj převedl další figurky se pozice již nedala bránit. Nakonec našel soupeř hezký taktický obrat, kterým partii ukončil. Vyrovnáno, 1-1.
Pavel Horký – Miroslav Urban, Pozice po 27…Vh8
Bílý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí po označení následujícího řádku:
Správné je 28. Jhxf7! Vxf7 a Je6+ +-
Naši borci na sedmičce a osmičce sice nemají elo ve výši jejich soupeřů, to ale neznamená, že nebojovali skvěle a neuhráli dobré partie.
Adam měl před sebou složitý boj, jeho soupeř měl o 1000 elo víc. Hrál hezky pozičně, bohužel ale ve střední hře přehlédl taktiku, která pro soupeře vyhrává pěšce a zničí Adamovo královské křídlo. Adam se z taktiky bohužel už nevzpamatoval a partie skončila výhrou soupeře. Prohráváme 1-2.
Michal ve své partii na sedmičce taky hrál pěkně, hezky držel pozici za černé. Když však šlo o to udělat krok dopředu do pozice soupeře a získat iniciativu, Michal zaváhal a nevyužil příležitosti dostat jezdce na f4. Následně získal iniciativu soupeř a využil jí k zisku pěšce a nakonec celého bodu. Prohráváme, 1-3
Další partie, která skončila, byla partie Honzíka. Ten měl ze zahájení komplikovanou pozici v sicilské, která se postupně víc a víc vyostřovala. Honzík si v pozici myslel, že stojí líp, a vyvinul si střelce s tempem. Přehlédl ale možnost bílého.
Tomáš Nadrchal – Jan Fiala, Pozice po 20…Sf5. Jak má bílý pokračovat?
Bílý na tahu získá velkou výhodu. Řešení se zobrazí po označení následujícího řádku:
Správné je 21.d6! Sxb1 22.dxe7 a bílý dostane dva střelce za věž a pěšce, což je velká převaha.
Po zisku materiálu bílý svou pozici konsolidoval a nakonec převedl partii do pozice, kde drasticky oslabil černého krále. Když už se nedala pozice bránit, hodil Honzík ručník do ringu, prohráváme 1-4.
Další jsem dohrál svou pozici já. Ze zahájení jsem stál podivně, šel jsem volitelně do pozice se špatným střelcem a pozici bylo složité bránit. Můj soupeř hrál úplně normálně a hezky mi ukázal, jak blbě vlastně stojím. Postupně mou pozici udusil tak, že se skoro nedalo ničím hnout. Před časovkou se ale rozhodl získat pěšce, což bylo podle počítače dobré rozhodnutí, ale asi podcenil možnosti mojí protihry. S vědomím toho, že se blíží časovka a triky jsou moje forte, obětoval jsem další dva pěšce pro otevření linií k slabému černému králi, což se mi vyplatilo.
Lukáš Passer – Lukáš Jandourek, Pozice po 33…d5!?
Partie pokračovala 33…e5 34. dxc6! bxc6 35. Sxe5 Sxc5 36. Sf4 Df6 37. Db7+
Černý pozici nedokázal po všech těch komplikacích rozchodit a zvolil si plán obětovat jednoho z jeho pěšců navíc, aby mohl jít dopředu jiným volným pěšcem. Jeho král byl však pořád dost slabý a po chvilce mi sám černý vynutil opakováním tahů remízu. Prohráno jest, 1,5-4,5.
Další partie dohraná byla partie p. Chybného. Pan Chybný měl pozici ze zahájení solidní, ale jeho soupeř dost rychle vyvinul tlak na jeho dámské křídlo a snažil se tam vytvořit slabiny. Po vytvoření těchto slabin vytvořil slabé pole g3 na křídle královském a začal pomocí tohoto pole vytvářet hrozby. Po výměně dam zbyly na každé straně šachovnice už jen věž a lehká figura, slabiny bílého vytvořené ve střední hře ale umožnily černému vyhrát pěšce. Potom se soupeři povedlo vyměnit lehké figury a skončil ve věžovce, která byla pro našeho hráče hodně těžká. Pozice se za pár tahů už nedala udržet a byli jsme nuceni vzdát se i na této šachovnici. Stav je 1,5-5,5.
Poslední partií zápasu byla partie Čendy. Čenda dostal ze zahájení vyrovnanou pozici, dokázal ale ve střední hře vyhrát od soupeře pěšce. Pozice byla ale i nadále složitá, černý měl lepšího jezdce proti střelci, a pěšec navíc tak nebyl moc cítit. Soupeř se ale snažil svůj pěšcový deficit řešit výměnami do věžovky, což nebylo nejlepší, přišel o svého skvělého jezdce na c3.
Jan Čermák – Martin Bargel, pozice po 40. Kd2
Černého pozice je solidní a jezdec na c3 je silnou figurou, proto je zvláštní postup, který černý zvolil. Nejspíš se bál oběti kvality na c3, která se nabízí. Obět ale nepřináší víc než rovnováhu. Následovalo: 40…c4 41. Vd4 Je4+ 42. Sxe4 c3+ 43. Kc2 s následnou výměnou věží na d4.
Výsledná věžovka byla složitá, volní pěšci černého se složitě zastavují. Postupně se pozice vyostřila a Čenda si vybudoval silný pěšcový střed, zatímco černý si vybudoval převahu pěšců na dámském křídle. Oběma hráčům docházel čas, a tak museli komplexní koncovku hrát prakticky jen na přídavku. Po tom, co Čenda odvážně remízu opakováním tahů nepřijal, udělal černý prakticky hned rozhodující chybu, vzal místo dávání šachů irelevantního pěšce na h4.
Jan Čermák – Martin Bargel, pozice po 65… Vxh4
Čenda však nesprávně využil šance a po 65. Va7+ Kd8 zahrál nedostatečné 66. Vg7?, kde černý má dost protihry na remízu, a tak i partie skončila. Pokud by místo 66. Vg7 hrál Va8+, partie mohla skončit bodem pro náš tým. Po 66.Va8+ bude bílý moci tlačit svoje pěšce dopředu s šachem a tím získá rozhodující převahu. V časovce je ale těžké všechno správně vidět. Prohráli jsme tedy nakonec 6-2.
Tohle kolo nám bohužel nevyšlo, ale nemůžeme se tolik ničemu divit. Neratovice nasadily nejsilnější sestavu za celou sezónu a s tím jsme nepočítali. Pochvalu zaslouží hlavně kluci na sedmé a osmé, kteří i přes obrovský elový rozdíl partie dlouho drželi. Holt příště se musíme domluvit víc jasně, kdo má vyhrát 6-2, jestli my, anebo soupeři.
Lukáš Passer