Čenda Kai
Ačkoliv chci, abychom z Krajského přeboru sestoupili, protože jinak budeme jezdit dál a hrát s těžšími soupeři, což jsou dvě věci, které přesně nechci, tak jsem se celkem připravoval. Nejdřív jsem šel na operaci s nosní přepážkou, aby se mi lépe dýchalo. Místo jednou dírkou, představte si, teď dýchám dvěma ty jo, no prostě paráda. Dech je zkrátka základ, bez něho to nejde vůbec. Jak se mi ten nos zprůchodnil, tak mám lepší tah, který mi umožní najít lepší tah. Zabijácký instinkt šel taky nahoru, když teď líp vycítím příležitost. S lepším tahem a s lepším tahem na bránu teď soupeře sfouknu jako svíčku.
Dále jsem se připravoval koukáním na populární Netflixovský seriál o karate Cobra Kai. Sensei Johnny Lawrence ve svém dojo s názvem Cobra Kai vyučuje své žáky třem zásadám.
Udeř první! Udeř tvrdě! Žádné slitování!
Aplikací těchto pravidel v praxi získáte úspěch ve všech oblastech vašeho života. V práci, v balení holek a to nejdůležitější – v šachu.
Jo a taky abych nezapomněl, tak máme nového kapitána, jímž je Sensei Moravec. Těšil jsem se na jeho první proslov, ale kapitán domácích toho našeho vůbec nevyzval, takže smůla. Po partii říkal, že měl připraveno: ,,Tak vás u vás vítám“. Na první pořádný proslov se tedy můžeme těšit až 30. 10. během našeho prvního domácího zápasu. Jsem si jistý, že to bude velký 🙂
Také jsem doufal, že když je čerstvě novým kápem, tak nás pozve po prvním zápase na panáka, nebo alespoň toho, kdo vyhrál, což jsem byl třeba ehm… já.
Honzík Fiala altruisticky přijal vyšší šachovnici, abych já mohl hrát níže a porážet ,,saláty“. Ve své první partii černými proti papírově silnějšímu soupeři obstál. V moskevské variantě poloslovanské si připravil
Vacek – Fiala
13…e5! a vyrovnal, ačkoliv jsem si myslel, že po masivních výměnách bude mít černý problémy, jak vyvinout své vlastní zbývající figury
Vacek – Fiala po 18.Vxd1
Tak jsem se naštěstí mýlil, Honza to dobře odhadl a situace nebyla tak vážná – 18…Sf5 19.f3 Ve8 20.e4 Sc8 21.Kf2 1/2 Při perfektní hře určitě remíza.
Pan Koudelka uděřil jako první, když obětoval pěšce v zahájení, a získal náskok ve vývinu. Mohl i tvrdě uděřit
Švejk – Koudelka
Bílý už hýbal králem a nemůže rochovat, zde dávalo velikou výhodu černému 17…Sb4! a počítač říká, že bílý bude mít problémy na c3 s dalším …Dc5 nebo …Jd5.
To se nestalo a brzy přišla hrubá chyba našeho borce s 20…Se6-Sf5??
Švejk – Koudelka
A nyní nemějte slitování stejně jako borec z Bakova – bílý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků pod textem.
21.Dc1! a ukazuje se, že černý nemůže nijak rozumně čelit hrozbě Jxa7. Náš hráč nechal zdvořile soupeře provést mat s – 21…f6 22.Jxa7++. Dobré je i 21.e4
1,5 – 0,5
Miroslav Krejčík byl ve střední hře postupně přehrán Richterem, kterému to poté ještě usnadnil, když umístil krále na f3, čímž brzy dovolil Bakovskému borci rozhodnout taktikou.
Krejčík – Richter
Černý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků pod textem.
28…Df5! a bílý král musí na druhou řadu, což umožní Vxd2, například tak, jak se to stalo v partii – 29. Ke2 Vxd2 30.Dxd2 (30.Kxd2 Dc2++) 30…Vc2 s vyhranou pozicí černého.
0-1 ve 34. tahu, celkově 2,5 – 0,5.
Prohrál i pan Urban, ten sice uděřil jako první, když v ostré Fritzově variantě dvou jezdců obětoval hned dva pěšce. Soupeř brzy udělal chybu když si zbytečným šachem dámou spíše uškodil, a náš borec stál lépe. Poté ale zvolil špatný plán a přesunul své figurky na horší políčka než původně stály.
Pierieviezientsev – Urban
Přišlo 17…Dh8? počítač dává černému hezkou výhodu po Se5, nebo Sf5. 18.Kc2?! Ve8? 19.Se3 a objektivně již stojí lépe bílý. Náš hráč se situaci snažil rozproudit pohybem piků na královském, ale tím se spíš oslabil, a Bakovský zástupce rychle zakončil.
Pierieviezientsev – Urban
Přišlo 25.Dg5 Kh7 26.Dxf6 Vg8 27.Df7 1-0. Celkově 3,5-0,5 a zápasová situace už byla kritická.
Náš předseda stál bílými po zahájení v pohodě, ale v pozici na diagramu právě přišlo
Chybný – Paldus
19.d3-d4? což umožnilo velice silné 19…Dg4!, a černý začíná zajímavě hrozit na královském, například tahy e4-e3 nebo Jf4. Černý zanedlouho nabídl remízu a pan Chybný v horší pozici a se špatným časem správně přijal. 4-1
Nyní jsme museli všechny tři zbývající partie vyhrát a nepřipadalo mi to nereálné. Já jsem ještě nestál lépe, ale byl jsem bojovně naladěný, na druhé stál Vítek mnohem lépe, tam jsem to bral jako jasný bod a na první hrál Martin Horák – na pozici jsem tedy nekoukal, ale stačil mi ten argument z autority, že tam hraje Martin, na to jsme se ostatně všichni spoléhali v minulé sezoně, během těch zázračných obratů na začátku sezóny, že Martin za 1-0 bez ohledu na pozici, abychom vůbec měli šanci na změnu stavu zápasu. 🙂
Koukal jsem, že jsem se Martinovi výkonnostně celkem příblížil. Né tedy tím, že bych se zlepšil, ale že Martin celkem dost elově ztratil. Na výsledky z léta jsem nekoukal, ale předpokládám, že neměl dobrou formu a ani tato partie se mu nepovedla. Martin prováhal vhodný moment pro zahrání …g4 a poté byl postupně přehrán. V závěru to v horší pozici urychlil tahem
Hulín – Horák
36…Je7-Jd5??, což okamžitě prohrává kvůli 37.bxc6 1-0. Celkově 5-1.
V partii našeho nového kápa to bylo na jednu branku, hlavně kvůli strategickému pochybení Bakovského borce
Moravec – Záhorbenský
Nyní přišlo velice závazné 15…b5?? a v partii pak šlo především o slabost c6-pika, na kterého musel černý navázat část svých sil, což umožnilo našemu borci v klidu si to připravit jinde. Po výměnách, které pomohly bílému, mohl Vítek prorazit na královském.
Moravec – Záhorbenský
V pozici na diagramu vítězí vícero tahů, náš hráč zvolil nejrychlejší úvodní tah – 42.Kf6! gxf5 43.Kxe7?! (zde musíme kapitána pokárat, rychlejší bylo hezké 43.g5! 🙂 ) 43…fxg4 44.Kxf7 g3 45.Kg6 Sc8 46.Je2 g2 47.Kxh6 černého g-pika chytá jezdec, ale černý bílé piky mířící do dámy nepochytá. 1-0 v 51.tahu. Celkově 5-2.
Poslední jsem dohrával já. I ráno před partií jsem se dobře připravil – dobře jsem se vyspal, protože jsem šel brzo spát, připravil jsem si dvě várky matcha čaje, ořezal si tužky a vzal si ,,antistresový´´ posilovací mačkací kroužek. No prostě 1-0 jenom to člověk slyší. V praxi to ale tak easy nebylo.
Soupeř hrající černými mě překvapil v zahájení v poloslovanské tricky move orderem a já nezareagoval přesně, takže Bakovský borec v pohodě vyrovnal. Nesmířil jsem se s vyrovnanou pozicí, symetrickými piky a napadla mě zajímavá oběť pika, která se i stala. Dodržel jsem první pravidlo Senseie Lawrence a udeřil jako první.
Čermák – Rigo
15.a4!? b4 16.a5 Dc7 17.Ja4 Dxa5?! to je paradoxně dle počítače slabší tah, ale to bych poté musel reagovat přesně, to se nestalo, reagoval jsem blbě, ale ani soupeř mých chyb nevyužil. Přesně jak jsem očekával, tak jsem pika dobyl zpět, a jak jsem se ty jo nespokojil s vyrovnanou pozicí a symetrickými piky a udeřil jako první, tak vznikla vyrovnaná koncovka se symetrickými piky. S tím jsem se nesmířil, a přesně dle Senseie Lawrence udeřil tvrdě.
Čermák – Rigo
Nechtěl jsem vše poměnit a remizovat, tak jsem tvrdě udeřil s více tricky tahem – 30.Jd4!? a podařilo se pozměnit pěšcovou strukturu i získat dvojku střelců. I přes dočasnou ztrátu pika – 30…Sxc5 31.Sxc5 Sxe4 32.Sd6!? přičemž jsem věděl, že černý b-pik stejně jednou padne.
Čermák – Rigo
Odmítl jsem opakovat tahy s Ke3 Sf1 Kf2 Sd3 a zatáhl 37.Se2, kde sice ztratím dvojku střelců, ale dobudu konečně b-pika a kombinace střelec + jezdec je pořád lepší než dva jezdci – u partie jsem si vzpomněl na Jasného přednášku ze Vsetína, kde zmiňoval takzvaný syndrom dvou jezdců, že je to nejhorší kombinace, protože si jezdci, stručně řečeno, často překážejí.
Čermák – Rigo po 39.Sxf4
Při perfektní hře určitě remíza, ale z praktického hlediska jsem si určité šance dával. Volný b-pik + ona zmíněná lepší kombinace figur. Cítil jsem že tlačím a soupeři asi došly síly, když sérií špatných tahů mi umožnil získat vyhranou pozicí a já, přesně dle Senseie Lawrence, neměl slitování!
Čermák – Rigo
40…f6? 41.Sd2! e5?! 42.Sxf4! exd4?! (exf4 mi přijde praktičtější) 43.Ke2 a bílý má vyhranou koncovku, vzhledem i k tomu, že d4-pik časem padne. V 62.tahu 1-0 Čenda Kai!
Prohra 5-3 je naše první od 23. 2. 2020 proti Čelákovicím, tedy zhruba po dva a půl letech. Příště nás čeká vyhrocené derby proti Nymburku, tak uvidíme. 🙂
Jan Čermák