Open Jeseník 2021: Hajlajty

Hrál jsem Open Jeseník a skončil jsem na 13. místě (já, Vít Moravec). Získal jsem 5,5 bodu z 9 partií a výkon jsem měl 2130. Tady se na to můžete podívat. Když kliknete tady na tohle tady někde, tak se vám zobrazí článek. Jsou v něm i obrázky.

Tak jsem byl zase v Jeseníku a hrál tam šachy. Ten turnaj mám v takové oblibě, že se na něj vracím, i když tam pravidelně předvádím naprosto odpornou hru, hnus, příšernou strašlivost, nechutnou přehlídku tahů bez nápadu, černobílou bramboračku v jednom zrezlém kotlíku s šachovým buřtgulášem, no jedním slovem: šachové baroko.

To byla tak odporná hra, že jsem znechucenej i tím, že jsem se rozhodl udělat pár diagramů. Vůbec nemají žádnou šachovou hodnotu, je to spíš kabinet kuriozit, šachové šapitó silvestrovských pozic jak vystřižených z Kroniky Pickwickova klubu, což píšu navzdory tomu, že jsem tu knihu nečetl a ani nevím, o čem je.

Třikrát fuj, a pojďme na to.

Nebo ještě ne – v turnaji jsem předvedl nejen hroznou hru, ale ani výsledek nestál za nic. Navíc jsem se nějak plácal pořád v remízách, takže sedm plichet a dvě výhry, to taky není nic, o čem bych psal domů. Ale snažil jsem se. Teda někdy.

 

Vít Valenta – Vít Moravec, pozice po tahu 21.d4, ČNT.

Tragicky sehrané zahájení, kdy jsem z prvních 21 tahů soupeře neviděl 13, vyústilo ve velmi špatnou pozici. Musím přijmout nevýhodnou výměnu dvou věží za dámu a doufat v nějaký šejdění nebo výpadek proudu. Kvůli tomu to sem ale nedávám, hrálo se: 21…Jb3 22.Dxc8+ Vxc8 23.Vxc8+ Kh7 24.Jxb3 Sxb4 25.Jc5?! a brzy se mi podařilo remizovat opakováním tahů, protože soupeř kvůli slabému a3 pěšci nedokázal aktivizovat věže.

Ale kdyby zahrál 25.axb4! axb3 26.Vxa7, mohla vzniknut pěkná varianta, kterou jsem měl připravenou.

 

Vít Valenta – Vít Moravec, pozice po tahu 26.Vxa7, ČNT (nestalo se, ale mohlo by).

Černý má o dvě věže méně a ani ještě nestaví dámu, přesto má čas udělat 26…b2 a dojít na poslední řadu. Soupeř variantu také viděl a nechtěl do ní jít, protože dáma vypadá dost aktivně. Podle kompu to byla pro bílého jediná správná cesta k výhře, byť by se ještě hrálo. Není ale snadné takové pozice odhadovat.

 

Takže tohle bylo spíš takové estetické, i když se to vlastně vůbec nestalo. No nic, jdu si vymyslet další diagram. A bude to další kuriozita.

 

Vít Moravec – Dominik Večeřa, pozice po tahu 44…Kg7, BNT.

Další naprosto zoufalý výkon bez nápadu vyústil do pozice na diagramu. Zesílil jsem to na maximum, dvakrát odmítl nabídku remízy a doufal jsem v nějaké otevření něčeho a pak v nějakou oběť někde v tom řetězci, ale to je samozřejmě nesmysl. Nicméně jsem ještě pozici oživil… 45.g4?? …teda pro soupeře. Úplný nonsens, myslel jsem, že pěšce doberu. 45…fxg4 46.hxg4 hxg4 47.Kg3 Sf5.

 

Vít Moravec – Dominik Večeřa, pozice po tahu 47…Sf5, BNT.

48.Sxg4 pochopitelně nejde, protože by přišlo 48…Sd3 a všechno mi popadá. Pořád jsem doufal, že by pozice v partii mohla být remíza, ale pokud ano, tak jen velmi složitá. V partii to měl soupeř vlastně celkem jednoduché, hrálo se to samo. Jenže hrál moc pomalu… a to bylo horší než zločin – byla to chyba (to prý říkal nějakej Joseph Fouché, dobrá hláška).

 

Vít Moravec – Dominik Večeřa, pozice po tahu 60.Sxd6, ČNT.

Černý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků pod textem.

60…Sd4+! Důležitý cvišncuk, protože pak se nemůže zbláznit můj střelec a remízové pokračování z partie bude nemožné. Pak už černý jen požere pár pěšců a využije svého „c“ pěšce.

Hrálo se chybné 60…Sxc4? a následoval zase umělecky pěkný úsek hry – černý střelec žere řetězec, bílý střelec také – co na tom, že se pěšci kryjou navzájem.

61.Sxc5! Vzít střelce nejde kvůli průlomům, byla by z toho dáma, např. 61…bxc5 62.b6 Sxa6 63.bxa7 Sb7 64.d6! +-

61…Sxb5 62.Sxb6 Sxa6 63.Sxa7 1/2 

 

Vít Moravec – Dominik Večeřa, pozice po tahu 63.Sxa7, 1/2.

 

Na úplný závěr jsem si nechal nejdramatičtější moment turnaje. V 8. kole jsem totiž po šesti remízách vyhrál (najednou jsem měl strašně moc bodů), k čemuž mi dopomohlo i mistrné rozhodnutí v divoké a nepřehledné pozici.

 

Vojtěch Dudek – Vít Moravec, pozice po tahu 25.cxd5, ČNT.

Vojtu jsem v předchozím průběhu přepočítal (spíš takovým odhadem) a mám pika navíc. Čím ale dobrat na d5? Řešení napíšu normálně dolů, už mě nebaví blbnout s tím skrýváním písma.

Řešení:

Jsou v podstatě tři scénáře:

a) Vyměnit všechno do věžovky. 25…Sxd5 26.Jxd5 Vxd5 27.Vxd5 cxd5… podle mě je to poměrně snadná remíza pro bílého. Po tahu 28.Vc1! má příliš aktivní věž, na šachovnici je spoustu slabin, což také napomáhá redukci materiálu. No a o „d“ pěšce se postará král, přesně podle pouček.

b) Vyměnit jen něco do čtyřvěžovky.  25…Sxd5 26.Jxd5 cxd5… to je pro černé možná trochu nadějnější, ale výše napsané platí. V tomhle případě má bílý v záloze i nějakou aktivizaci věží přes sedmou řadu, která se mi bude krýt kvůli absenci „f“ pika hůř než bílému.

c) Neměnit nic. 25…cxd5! Byl jsem rád, že jsem dospěl k tomuhle paradoxnímu dobrání, i když původně jsem ho hned zavrhnul – vždyť střelec je jakoby trochu pasivní, kůň bude mít blokádu na d4… Jenže kůň ve finále nemá žádný vhodný opěrný bod, a tak je lepší ho na šachovnici nechat, protože se bílému spíš motá pod nohy. A z d4 ho vyženou časem věže, případně král. Také je dobré, že bílý král se nemůže zatím vydat pořádně do boje, se spoustu figur by se tam ještě necítil bezpečně.

 

To je, co? Pěkně napínavej moment. Ale že jste to vy, tak dám ještě přídavek – jedinou skutečně zajímavou partii, kterou jsem sehrál s Tomášem Zdražilem, který si vedl v turnaji velmi dobře. Podle mého názoru to byla opravdu kvalitní partie z obou stran – velký materiální nepoměr, kolem 40. tahu i s málem času, přesto nikdo neudělal vysloveně blundr, počítačové hodnocení se pořád pohybuje kolem rovnováhy. Snad až na nějaké dva momenty, nicméně partie zajímavá, bohatá a remíza nakonec zasloužená (konečná pozice je jasná remis, pro info). Nechám to bez komentáře, prostě si to jen můžete přehrát.

 

S pozdravem

Vítek Moravec