Zlaté body aneb dobyli jsme vlastní hrad

Co před Vánocemi poztrácíš, po nich jako když najdeš. Tohle moudro Áčku zatím funguje. Po Novém roce jsme zvládli i druhý mač a na čtvrtý pokus v sezoně jsme konečně zabrali i doma. Zdice jsme svalili 4,5:3,5, jinak to ani neumíme.

Neděle 8. prosince 2025, pár hodin po porážce 3:5 s Říčanmi Bž. Sedíme na tiskové konferenci a zoufale se bráníme kulometné palbě otázek z řad zástupců médií. Předseda Zdeněk Chybný trpělivě uklidňuje situaci a opakovaně vyjadřuje důvěru realizačnímu týmu. Kapitán Béčka Branďák Brandejský klečí v koutě na dečce ze stoprocentního polyesteru a modlí se k nebesům, aby nebyl povýšen. Čenda Čermák chčije (na záchodech). Já se natahuji pro pivo a povážlivě se pode mnou zakymácí trenérská židle. Bylo jasné, že mančaft se řítí do průseru a José Morinho musí něco udělat, že se musí něco změnit…

…a pak jsem na to přišel. Musíme změnit hned to nejdůležitější – výsledky.

I sestoupiv Pazdráš v době v sváteční z města Bethlehému, přinesv do Brodu Českého světlo tříbodového uzisku. (Jb 17,2)

Po čtyřech kolech tři body na kontě a v dalších dvou zápasech po Novém roce druhý a třetí tým tabulky. Žádné hezké vyhlídky. Ale zvládli jsme to, ačkoliv proti Zdicím jsme nastoupili velmi oslabení. Děkuji všem, kteří zaklekli do bloků a pomohli dát dohromady nakonec vítěznou sestavu. Kromě Ondry, jenž už dopředu přislíbil neúčast, přesto nám pomohl, se to týká i Čendy – ten měl pro změnu v pondělí závěrečnou zkoušku v autoškole. Ta se mu povedla, takže se dá vlastně říct, že to úspěšně projel jak v neděli, tak i v pondělí (hehe).

Jako první opravdu krásně zvítězil pan Koudelka. Ten v zahájení obětoval pěšce za aktivitu, kterou proměnil v drtivý útok, byť už bez dam. Bílí jezdci zorali pole kolem černého krále takovým způsobem, že udělat tohle prasata ve Farmě zvířat, tak slepice držkují ještě ráno.

 

Pak jsem dohrál já po vyrovnaném boji, který ale měl svou zápletku. Soupeř totiž trochu neopatrně nabídl ve věžovce výměnu věží do opticky lepší pěšcovky, což byl ovšem klam. Tak vám na to chvíli civín a říkám si: ty vole, dyť nejsem vyhranej? Vyměním věž a nazdar, soupeř si to taky trochu myslí, tak hrajeme dál, a nevyhraju nic. Zajímavá pěšcovka, leč podle kompu čistých 0.00.

Dominik Civín – Vít Moravec, pozice po tahu 31.b3, ČNT.

Analýza byla dlouhá a na konci jsme považovali pěšcovku za vyhranou, už jsme ale viděli nesmysly. V partii jsem to zahrál profesorsky, že jako omezím bílého a pak spustím marš, vlastně jsem ale jen ztratil čas a dovolil bílému pěšci na královském křídle dojít dostatečně daleko. Hrálo se 31…h5 32.g3 g6 33.h3 a4 34.bxa4 bxa4 35.g4 hxg4 36.hxg4 Kd6 37.g5 Ke6 38.c4 Kd6 39.c5+ Kxc5 40.Kxe5 Kc4 41.Kf6 Kb3 1/2

Nejzajímavěji a nejšancovněji se jeví varianta, v níž zablokuji bílého pěšce na g4. Ve všech ostatních variantách totiž bílému stačí v té či oné podobě vyběhnout králem na královské křídlo a stavíme dámu stejně. Něco z nuancí jsem matně u partie viděl,  pak mi to ale v tý mojí hlavě popletený začalo nevycházet a zvolil jsem trpělivější (= horší) řešení. Bílý by musel hledat cestu, hele: 31… a4 32. bxa4 bxa4 33. g4 (musí se pokusit dojít co nejdál pěšcem, tah 33.h4 prohrává) 33… g5 34. c4 Kd6 35. c5+ Kxc5 36. Kxe5 Kc4 37. Ke4! (To je to zrádné, tady je nutné najít jiný způsob remízy. A ten není z dálky tak evidentní, páč bílý si musel ušetřit tah „h“ pikem, jak brzy uvidíme.) 37…Kb3 38. Kd3 Kxa3 39. Kc3 Ka2 40. Kc2 a3 41. h3! Bez tohoto tahu by bílý musel pustit krále soupeře ven. Takto je to remíza.

Pak to šlo v rychlém sledu. Pěkné partie vytasili Martin s panem Chybným. Naše (elová) jednička rozpoutala na šachovnici bordel, sebrala materiál a zaznamenala svou třetí výhru v řadě. Předseda soupeře pěkně přehrál, a i když se mu to pak možná maličko vymklo z rukou, první celý bod v sezoně zapsal zaslouženě.

Zdeněk Chybný – Radoslav Mruškovič, pozice po tahu 16…Ve7, BNT.

Bílý na tahu dorazí soupeře. Řešení se zobrazí po označení následujícího řádku: 17.Jxb7! 18.Vxb7 d6 a visí obě věže.

V partii se stalo 17.Jc4 Jb4 18.Jc3 a6 19.a5 Jf6 20.Ve1 Sb5 21.Jb6 Dd6 22.Jxb5 axb5 23.e4 Vbe8 24.Db1  Jfxd5.

Zdeněk Chybný – Radoslav Mruškovič, pozice po tahu 24…Jfxd5, BNT.

Jak bílý potrestá troufalé vzetí pěšce přes vazbu? Řešení se zobrazí po označení následujícího řádku: Prostě promění vazbu nevýhodnou ve vazbu výhodnou: 25.Jxd5 Jxd5 26.Vd1! Dc6 27.exd5 a v 39. tahu 1:0.

Opět výborně zahrál i pan Doležal. Nastoupil netypicky vysoko na čtvrté desce a zremizoval černými Federera, to se do životopisu nechá napsat.

První šrámy jsme utrpěli vedle na trojce, o partii Čendy „Čypřiše“ Čermáka už byla řeč v úvodu. Čendman klasicky vzal pěšce a sálem se rozezvučelo „Ól jů nýd is póóóóón, tu tu tu du tuuuuu…“, bílý král ale nakonec dopadl stejně jako autor písničky a podlehl útoku.

Za stavu 4:2 dlouho dohrávali Ondra s Lukášem, který vybojoval kýženou remízu. Lukáš při přechodu do koncovky ztratil pěšce, chopil se ale aktivity a velmi dobře sehrál i nepříjemnou věžovku. V oboustranné časovce dovolil v jeden moment soupeři asi rozhodnout, ten ale svou šanci nevyužil. Jak poznamenal Branďák, tuhle koncovku si soupeř do kroniky nejspíš nezapíše. Jinak bych ale oba mladíky pochválil, slušná partie a pěkný boj. Lukáš vlastně rozhodl o naší výhře podruhé za sebou, rovněž jeho vítězství před dvěma týdny ve Vlašimi bylo vydřené a nakonec klíčové. Vamos!

Za rozhodnutého stavu ještě dohrával Inspektor, v koncovce bez pika a proti hnusné dvojici střelců neměl moc šancí. Ani jeho porážka však nic nezměnila na tom, že po návratu do KP jsme zdolali Zdice i potřetí. Popáté v sezoně skončil náš zápas nejtěsnějším rozdílem.

Jak to chvíli vypadalo, že špice tabulky by mohla být trochu odskočená, tak teď je to vyjma suverénních Říčan už zase starý dobrý krajský hemenex. Pořád koukáme hlavně pod sebe, padat budou pravděpodobně tři týmy, což je dost.

Tiskovku jsme trochu protáhli, v Béčku jsme náhodou potkali další přátele 64 polí a praktikující šachisty, no a tak se hrálo a pak debatovalo. A já jsem se vám tam dozvěděl takovou věc, které doteď nemůžu pořádně uvěřit. Věděli jste, jak málo je na světě dohromady zlata? Na internetu jsou různé příměry, že by se všechno vytěžené zlato v HISTORII SVĚTA vešlo do tři velkých bazénů, na centrální kurt ve Wimbledonu apod. To přece není možný, ne? Co jako dělali celou dobu všichni králové ve středověku, co ten Klondike a tyhle šaškárny? A to nemluvím o dnešní moderní technice. Neskutečný. Přitom slovo „zlato“ a jeho varianty nebo zlatou barvu používáme a vidíme velmi často, určitě denně. Možná proto je to tak překvapivé.

No nic, za 14 dní jedeme do Bolehlavi, kde jsme loni dostali richtung, takže tentokrát bych chtěl, abychom richtung nedostali.

Vít Morinho