Open Řešto Seš Borec 2022

Branďákovi jsem v Liberci vyfotil spoustu fotek do článku. Ten vybral dle svého vkusu a vše se do článku nedostalo, což je v pořádku. Když už píši ten diagramový článek, tak si dovolím zveřejnit ty fotky, co mi u Branďáka chybí. Možná to sem nepatří, ale to nevadí, aspoň to bude hravější.

Mé letošní partie byly celkem zajímavé, na rozdíl od minulých let mě celkem bavilo i hrát.

Koprovka u Volta

Snažil jsem se hrát vynalézavě a docela se dařilo. V prvním kole jsem černými proti papírově slabému borci, Vyslyšelovi (1444), zariskoval KIDem, ačkoliv jej v posledních letech vůbec nehraji. Soupeř vůbec nehrál na své elo, hrál mnohem silněji, což potvrzuje i jeho turnajový výsledek. Až jsem byl na soupeře nasraný, že se tak urputně brání, což je dost špatný přístup 😊, který rozhodně nedoporučuji. Raději buďte nasraní na sebe, nebo ještě lépe – nebuďte nasraní.

Albrecht 8°

V pozici na diagramu mě zaujala oběť figury za tři piky a šel jsem do toho.

Vyslyšel – Čermák

Stalo se 23…Jexd5 24.Jxd5 Jxd5 25.Sxg7 Kxg7 26.Dxd5 Dxe3 27.Kf1 Dxg3. Přišlo mi to zajímavé, ale i objektivně jsem si myslel, že to je silné. Tři pici + možnost různě hrozit králi, to dle mě kompenzovalo chybějící figuru. To si nemyslel Honza Fiala, který tvrdil, že mí pěšci nejsou dostatečně postouplí. Chtěl jsem se s ním dokonce vsadit o flašku, že počítač bude ukazovat mínus (jakoukoliv výhodu černého). Honzíkovi to přišlo riskantní a nakonec do toho nešel. No a kdo si myslíte, že by tu sázku vyhrál?

Honzík by vyhrál! Počítač ukazuje zhruba +1. Nicméně soupeř zachyboval výměnou dam, získal jsem lepší pozici a začal mocně tlačit, celkem jsem představoval problémy, ale (a to mě právě nasralo) soupeř se bránil velice dobře. V hlavě jsem si představoval nejsilnější možnosti obrany protivníka, jenže ten vytahoval z rukávu ještě urputnější tahy, než jsem právě předpovídal. V jednom momentu jsem myslel, že pozice už je remíza, ale stále jsem byl ještě vyhraný.

Vyslyšel – Čermák

Černý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků pod textem.

Do výhru vedou dva tahy s podobnou myšlenkou. Jde o využití pozic bílých figurek na čtvrté řadě, díky čemuž může černý postupovat piky na dámském. Vyhrává jak 50…h4! a po 51.Kxg4 přijde 51…Vc4 se ziskem figury, tak i okamžité 50…Vc4 s dalším postupem piků.

Stalo se 50…c5? a nyní to již remíza objektivně je.

Vyslyšel – Čermák

Bílý měl celkem jednoduchý plán, jak jít do remízy – obětovat jezdce za mé dva piky, čemuž nemůžu zabránit, například – Jf5 s dalším Je3 a Jxg4. Vznikla by koncovka s věží proti střelci, což je teoretická remíza, kterou bych ale mohl dál zkoušet a občas se to někomu vyhrát podaří. Soupeř se toho asi bál a nešel do toho a až v této fázi jsem začal subjektivně pociťovat, že konečně hraje nepřesně a skutečně brzy přišla hrubá chyba, a Vyslyšel zahodil veškerou svou předchozí snahu.

Vyslyšel – Čermák

Právě příšlo  55.Se4-Sa8?? a černý na tahu nyní vyhraje. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků pod textem.

55…Vf2 nyní král musí dolů 56.Kg3 a černý toho využije k tomu, aby se dostal králem na g5 a získal vyhranou koncovku, stačí mu jen vhodně napadnout střelce k získání času – 56…Va2 57.Sd5 Va5 58.Se4 Kg5 -+ s vyhranou koncovkou, kterou černý zvládl dotáhnout.

Ještě úplný závěr:

Vyslyšel – Čermák

Černý našel i nejrychlejší cestu k výhře – 65…Ve3 66.Kf1 Vxe1 67.Kxe1 Ke3 0:1

Ták to byla intenzivní první partie a pojďme dál, máme toho ještě hodně 🙂

I druhá partie mě hodně bavila. Bílými ve francouzské mi přišlo, že soupeře úplně pozičně drtím jak hovado, ale v jednom momentu jsem trochu pochybil

Čermák – Hrazdíra

a nechal si dát 18…Jf5! Ten tah jsem viděl, ale říkal jsem si, že po 19.Jxf5 exf5 20.Df3 postaví velkého pěšce 20…Se6, a budu mít trvalou výhodu. Bílý výhodu stále skutečně má, no ale jak prorazit? Nakonec, jak to často bývá, pomohl soupeř a mohl jsem efektně zakončit.

Čermák – Hrazdíra

Bílý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků pod textem.

28.Vxe6! Kxe6 29.Ve1! během partie jsem ještě dlouze přemýšlel nad 29.De2??, ale to vede jen do remízy. Dále se stalo 29…Kxd6 30.Sg2! Kc7 31.Dxd5 Df6 32.Ve6 1-0

Následovala bitva na onlinech s IM Járou Burešem (2416). Ten bílými v poloslovanské zatáhl objektivně slabší 10.b3. Já se nějak vyvinul podle šablony a získal ze zahájení objektivně o něco lepší pozici. Pěšci byli symetričtí a mou ambicí byla remíza, takže logicky jako další můj plán bylo poměnit figury, to se povedlo. A vznikla vyrovnaná koncovka. A až nyní mi připadalo, že Jára dává ukázat svou pravou sílu. Čím je hráč silnější, tím více problémů vám předloží – mně se u koncovky subjektivně zdálo, že bílý začíná představovat opravdu nebezpečné problémy, až jsem si začínal říkat, abych nedopadl jako můj soupeř z prvního kola, který se dlouho urputně brání a těsně před koncem se pod tlakem sesype.

Bureš – Čermák

Nyní jsem měl ,,štěstí“, že mi vychází tah 33…f4!, který jsem předtím neviděl. Protože když 34.exf4?, pak 34…Dxg2! a vyhrát může jen černý. Stalo se 34.e4 a brzy se poměnily dámy. I v nevyzpytatelné jezdcovce jsem se celkem obával, ale nějak se to povedlo a v závěru mi Jára umožnil uskutečnit to, co můj soupeř v prvním kole neučinil – obětovat jezdce, zbavit se piků a remizovat.

Bureš – Čermák

Právě se stalo 46.e4-e5, což umožnilo 46…Jxe5 47.Jc5 Jc6 48.Jxa6 Jxb4 49.Jxb4 h5 50.gxh5 1/2

Ve čtvrtém kole mě čekal další titulovaný hráč, tentokrát FM Marian Sabol (2339). Bylo období, kdy jsem se snažil vyhýbat hlavním variantám v zahájení, protože nadšení ze šachů i studia zahájení trochu opadlo, tak jsem se bál, že mě někdo nachytá, ale nezískával jsem moc dobré pozice. V poslední době jsem opět zkoušel hrát principálně, a v soutěžích družstev se to celkem vyplácelo, z hlavy si vzpomínám, že jsem v poslední sezoně vyhrál černými v Botvinnikově systému a pak proslulou partii bílými s Szekem v Najdorfovi s 6.Se3. Proti Sabolovi jsem zahrál principiálně a sešlo se to tak, že se to opravdu nesešlo.

Jehněčí, hrášek a kaše v Black Horse

Bílými jsem zvolil ostrou obětní variantu v Scheveningenu s 7.g4!?

Čermák – Sabol

kde jsem si matně vybavoval 7…e5 8.Jf5 g6 9.g5 gxf5 10.exf5. Jenže soupeř zahrál 8…h5!? a byl jsem rázem mimo knihovnu. Po partii soupeř navíc řekl, že se na tuto variantu nedávno náhodou díval. Když ve velice ostré variantě neznáte teorii a soupeř ano, tak je to fakt dost blbý. Jak jsem byl mentálně připravený obětovat figuru, tak jsem do toho chtěl jít za každou cenu, i v této variantě, ale objektivně to byla blbost, což partie i prokázala a rychle jsem prohrál. Nicméně o Marianu Sabolovi mohu říci, že je to veliký sympaťák – zaprvé jsem k partii přišel s desetiminutovým zpožděním a on odmítl spustit hodiny. Zadruhé mi po partii řekl milosrdnou lež, že jsem to hrál dobře 🙂 .

Honzíkův šachový kvíz

Prohrou jsem vypadl z onlinů a čekal mě další těžký soupeř, tentokrát Vladimír Hadraba (2056). Bílými v sicilské jsem byl ve střední hře úplně přehrán a soupeř i začal poziční výhodu přetvářet v materiální, takže mi nezbylo než zkusit poslední zoufalý útok, který shodou okolností, i s pomocí soupeře, vyšel. Znáte můj postoj – štěstí v šachu neexistuje. Stejně tak byl bych opatrný s tím, že si někdo ,,zasloužil vyhrát“. Opět se ukazuje pravdivost jednoho z Fischerových hesel, že je nutné hrát přesně až do konce. V závěru jsem dokázal vytvořit hrozby na poslední řadě, s kterými se protihráč nevyrovnal.

Čermák – Hadraba

Nejprve se stalo 33.f6!? Sxf6 34.Jf5 Vxa2 35.Sxh6 gxh6 36.Jxh6, pak přišlo pár slabších tahů černého a brzy jsem začal hrozit spíše já.

Čermák – Hadraba

Nyní jsem zatáhl praktické 41.Dh3!? a černý musí řešit matové hrozby na poslední řadě. Po dlouhém přemýšlení si s tím neporadil. Problémy by vyřešil s 41…Va3 42.Jb3 Dxg5!, místo toho přišlo 41…Dxg5?? a bílý velice rychle vyhraje.

Čermák – Hadraba

Bílý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků pod textem.

42.Jf3! Df6 a nyní vyhrává více tahů, například Vd6, já zvolil 43.Dg4 a černý nezabrání hrozbě Vd8, takže 1-0

Po partii mě zaujal přístup Hadraby, který velice nadával sám sobě, že hraje povrchně, což bylo možná až příliš přísné hodnocení. Spíše ho v závěru zklamal jeho sense of danger.

Rozhledna Špička na Malém Špičáku

Vrátil jsem se na onliny v partii s mladým Cibulkou (2068), a tentokrát se mi opravdu nechtělo hrát. Naštěstí černými ve francouzské s 2.d3 jsem se orientoval celkem dobře a vyrovnal jsem. Zmíním jediný zajímavý moment, kdy mě napadlo obětovat kvalitu.

Cibulka – Čermák

Přemýšlel jsem nad 21…Vxc4 22.Vxc4 Sxb2 s tím, že snadno dobudu bílého a-pika, budu mít dva piky za kvalitu a mohu pěšci postupovat na dámském. Všiml jsem si, že to takticky nevychazí – po 23.Vb1 když zaprvé 23…Sa3 tak 24.d4 a především, když 23…Sc3, tak 24.Vxc3 bxc3 že tam nalítne s 25.Vb7 – to jsem právě viděl, tak jsem se rozhodl udělat okénko s 21…h6 s tím, že do toho půjdu o tah později. Soupeř mě do toho naštěstí nepustil s 22.Vxd4, protože ani s okénkem to objektivně nebylo dobré. 🙂

Koprovka v Muhu

Následovala opravdu velice zajímavá partie s Gočem (1851). Bílými jsem zprasil zahájení ve skandinávské s 2.Jc3. Znovu už tuto variantu asi nikdy nezahraji. Stál jsem stísněně, ale soupeř mi dal možnost se vynikajícím tahem uvolnit.

Čermák – Goč

Jak nebýt úplně prohraný? Bílý na tahu. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků pod textem.

13.e5!! objektivně i prakticky opravdu silný tah. Dále se stalo 13…Jxe5 14.cxd4 Jxf3 15.Sxf3 cxd4 16.Vc1 Db6 17.Je4 a bojuje se!

Hra se zamotala, černý hrál nepřesně a nakonec jsem získal lepší pozici a dokonce vytěžil patrně vyhranou koncovku

Čermák – Goč

Zariskuji a řeknu, že při perfektní hře je to vyhrané za bílého. Dle teorie dvou slabin by se dalo říci, že má soupeř dvě slabiny – má pika míň + černý král je uvězněn na poslední řadě. Černý to dle mě urychlil tahem  36…a6?! a bílý mohl uhánět králem na b6 s plánem natahat piky na dámském a poté obětovat kvalitu na b7 – toto jsme po partii přehrávali a shodli jsme se, že bílý vyhraje. Soupeř to ale ukončil jinak a rychleji.

Čermák – Goč

Právě přišlo 42…Vg8-Ve8?! a bílý na tahu okamžitě vyhraje. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků pod textem.

43.Vc7 Kd8 44. Sg5 1-0

V předposledním kole jsem hrál černými s pozdějším vítězem turnaje Mikešem (2347). Vzhledem k tomu, že jsem s ním prohrál a s celkově druhým Burešem jsem remizoval, tak se dá vlastně říci, že jsem o vítězi turnaje rozhodl právě já 😊 .

Pánové u Volta

Mikeš přišel k partii později. Většinou na soupeře kašlu a okamžitě pouštím čas, ale vzhledem k tomu, že blízko mě seděl Sabol, tak jsem neměl to srdce to Mikešovi pustit. Tento altruismus se nevyplatil a v ostré variantě Caro-Kannu to bylo rychlé. Při opačných rochádách postupoval bílý na královském svižněji než já na dámském a také správně odhadl svou oběť, kterou jsem sice dopředu viděl, ale nedocenil.

Mikeš – Čermák

Správně to odhadl s 17.Sxe6! bxc3 18.Jxc3 Ja6!? 19.h6!? g6 20.Vdg1! a vzhledem k hrozbě Vxg6 mi došlo, že jsem na tom rázem dost špatně. Nezatáhl jsem ty nejurputnější tahy a umožnil soupeři efektně zakončit.

Mikeš – Čermák

Bílý je již úplně vyhraný a našel i nejrychlejší cestu, přišlo – 24.Vxg6! dxe4 25.Vg8 1-0

Poslední kolo se hraje ráno, což dost ovlivnilo můj výkon. S Vojtou Holáskem jsme večer před kolem dopíjeli zbývající vína a ráno mě dost bolela hlavička, a ani jsem neměl možnost to před kolem rozejít při túře, na rozdíl od předchozích kol, kdy se hraje odpoledne 😊 .

Pánové ve škole

Bílými jsem hrál pouze s vidinou rychlé remízy – zařídil jsem symetrickou pěšcovou strukturu a snažil se měnit figurky, bohužel jsem hrál natolik špatně, že jsem stejně rychle prohrál.

Čermák – Cakl

Černý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků pod textem.

27…Sc4! 28.Je1 Vxd3! 0-1

Takhle zpětně po turnaji jsem se svým výkonem spokojen. Hrál jsem celkem vynalézavě a tentokrát jsem ani nemíval problém s časem. Oproti silnějším hráčům asi zaostávám ve znalosti zahájení a pak jste si určitě všimli, že jsem některé pozice špatně hodnotil. Oba nedostatky by se asi daly vyřešit pravidelným tréninkem, ale ty jo, to po mě nechtějte 😊 .

Své partie znám detailněji než partie ostatních, protože ty své jsem ehm… sehrál. Znám dobře klíčové okamžiky a mohu nabídnout subjektivní dojmy z průběhu partie. Při rychlé analýze cizích partií není tak snadné zachytit ty nejklíčovější okamžiky a subjektivní dojmy nemohu nabídnout vůbec, takže je pochopitelné, že partiím Honzíka a Branďáka se budu věnovat trochu méně a není to jen čistě o egu 🙂 .

Honzík v prvním kole proti Maršíkovi (1349) pochybil černými v zahájení.

Maršík – Fiala

Právě přišlo 7…Sc8-Sg4?, čehož bílý využil s 8.Db3! Jxc3 9.bxc3 b5

Maršík – Fiala

A nyní mohl získat mnohem výhodnější pozici s 10.a4, jenže přišlo 10.c4?, což umožnilo silné 10…Jc6! a černý je z nejhoršího venku. Poté to byl právě náš borec, co mocně tlačil, stejně jako v mé první partii, i zde se papírově slabší hráč bránil celkem dobře, ale těsně před dosažením remízy přece jen přišla hrubka.

Maršík – Fiala

Bílý si myslel, že stojí hůře, než tomu ve skutečnosti bylo. Přišlo 33.Vxb5?? Vxc3 34.Vxd5 a pik za figuru je samozřejmě málo – 0:1 ve 40.tahu. Bílý nestál tak špatně – po 33.Sd2 Vd3 34.Ke2 Vxd4 35.Vxb5 by si připravil Se3 a černý d-pik brzy padne.

Následovala partie na prvním prkně s GM Hábou (2453), kde rozhodla taktika.

Hába – Fiala

Bílý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků pod textem.

15.c5! bílý využívá neštastné pozice střelců k zisku jednoho z nich – 15…bxc5 16.a3 Sa5 17.b4 cxb4?! 18.axb4 Sxb4 19.Vxa6+-

1-0 ve 27.tahu

Hádanka pro chemikáře – Co to má Honzík na triku?

Ve třetím kole svou pracovitostí vydřel výhru nad němcem Fridlandem (1599) a ve čtvrtém kole jej čekal mladý Bělaška (1550). Honzík stál po zahájení lépe, ale poté přišlo až příliš optimistické

Fiala – Bělaška

15.g4? čehož soupeř využil s 15…h5! a bílý měl poté na královském křídle dost potíží a černý později získal úplně vyhranou pozici.

Fiala – Bělaška

Nyní měl dokonce mat v 4. Černý na tahu. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků pod textem.

Buď 30…Vf4 31.Kh3 Jf5 32.Sg4 Vfxg4 s Vh4 v dalším tahu, nebo 30…Vfg5 31.Sf3 Jf5 32.Kh3 Vh8 s dalším Vhxh5

To se nestalo a černý po sérii slabých tahů dokonce prohrál! Je třeba hrát přesně až do konce.

Přírodní amfiteátr

V pátém kole předvedl Honzík asi svůj nejlepší turnajový výkon. Černými nestál po zahájení s Juhaňákem (1836) dobře, ale po zisku kvality

Juhaňák – Fiala

19.Je5? Sg5 Přepnul na vyšší stupeň a materiál velice sebevědomě uplatnil.

Juhaňák – Fiala

Bílý hrozí Dh7 – co s tím? Černý na tahu. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků pod textem.

29…Je2! v partii se dále stalo 30.Kh1 Jxg3 31.hxg3 g5!?

Později přidal další úder

Juhaňák – Fiala

35…Sxg4! A hrál přesně až do konce.

Juhaňák – Fiala

36…Dh5 Kg1 37.Vd1 0-1

Touto výhrou se opět dostal mezi elitu. Tentokrát jej čekal IM Jára Bureš (2416). Honzík pochybil v zahájení

Fiala – Bureš

když zatáhl 9.Dd1-De1? Černý na tahu. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků pod textem.

9…Jd4! vede k zisku nějakého toho materiálu. V partii se stalo 10.Sxd7 Jxc2 11.Dh4 Dxd7!? (nebo také Jxa1)

Honzík se rozhodl nechat Járovi celou věž a rozhodl se mocně zaútočit na královském, což byla objetivně chyba – myslel si, že tam něco musí mít, ale pravdou je to, že tam nic neměl. V závěru černý efektně ukončil partii.

Fiala – Bureš

22…Jd4 23.Vc3 Dxc3! 0-1

Honzík byl výsledkem znechucený a už se mu nechtělo hrát. Ze závěrečných třech partií to byla dvakrát rychlá remíza a v osmém kole prohra s Jínou (2114), z těchto partií jsem do článku nic nevybral, takže pojdmě na Branďáka.

Nakousnutá dančí roláda u Albrechta

Budu objektivní a řeknu pravdu, vzhledem k tomu, že Branďák sám je často tak upřímný, až to bolí, myslím, že to velice ocení a v diskuzi mi za má slova poděkuje a vůbec to neříkám proto, abych se pomstil, jak mi vždycky nadával na Mish Mashi, že hraju blbě volejbal…

Co to plácám, vlastně jo, píšu to kvůli tomu 🙂 – Branďáku, taháš to blbě vole a strategicky hraješ, jenom když se spleteš. Ták a máš to! A hlavně už mi nikdy neříkej, že hraju blbě volejbal! Já jsem úplnej Brazilec!

s Branďákem to jde z kopce

Ve druhém kole prohrál s malinkým klučíkem Auspergerem (1198), rok narození 2011.

Brandejský – Ausperger

23…Vxg3! 24.fxg3 Vxg3 25.Vg2 Vxf3 a černý má za dvě věže dámu a nějaké ty piky + bezpečnějšího krále, což bezpečně stačilo k výhře.

V pátém kole mohl Branďák porazit Kováře (1625), ale neviděl to.

Brandejský – Kovář

Bílý na tahu. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků pod textem.

25.Jh4! gxh4 26.g4 s dalším Vxe6, toto je lepší verze varianty 25.g4?!, což bylo také lepší než to, co přišlo v partii

Místo toho přišlo 25.Vxe6? s remízou o pár tahů později. To je vše, více toho u Branďáka fakt nebylo 🙂

Jan Čermák