Mekka Královského gambitu

Už to nešlo dál odkládat. S velkou nechutí a po dlouhém váhání jsem se musel seznámit s novým systémem našeho webu. Zatímco píšu tyto řádky, vše vypadá jednoduše a bez problémů. Ale jaká bude budoucnost? Co nás čeká? Jak skončí řádky následující? Tečkou, vykřičníkem, nebo snad nicneříkajícím otazníkem? A co když nikdy neskončí? A co když jo? (článek obsahuje product placement)

Podívejte – asi si řeknete, ať už taky jdu s tím Královským gambitem do prdele. V pořádku. Velké myšlenky bojují někdy i stovky let o to, aby je aspoň část společnosti začala brát vážně. Jakožto jeden z největších ambasadorů magického otevření 1.e4 e5 2.f4!!(!(!)) mi nezbývá nic jiného než neustále bojovat za naši věc. Osvěta, osvěta, osvěta.

S Martinem Horákem jsme na přelomu středy a čtvrtka společně ukázali světu, že ČB = KG. Lichess uspořádal turnaj s povinným Královským gambitem, každá partie začínala tahy 1.e4 e5 2.f4 d5, tedy Falkbeerovým protigambitem. Dvouhodinová aréna, tempo 2×10 minut.

Falkbeerův protigambit

Falkbeerův protigambit může přejít do jiného teoretického sporu, který vedeme dlouhé roky na půdě českobrodských hospod – po 3.exd5 c6 totiž vzniká Urban-Nimcovičův protigambit. Do toho se ale nikdo v průběhu turnaje neodvážil, a tak spor zůstává nadále otevřený.

Martin hrál partie bílými a pochopitelně bez problémů všechno vyhrál. Já dobrovolně přistoupil na boj s větrnými mlýny a pokusil se o nemožné – totiž uhrát alespoň nějaký půlbod černými proti Královskému gambitu. Nakonec jsem taky vyhrál všechny partie, ale ruku na srdce – v dobré polovině jsem byl úplně zdechlý a v druhé polovině mi pomohla víra v Boha.

Takže 11 partií, 11 výher. První místo mezi 279 účastníky, navíc při účasti několika hráčů světové špičky. Nehráli samozřejmě pod svým jménem, protože to stigma kolem KG je příliš velké a nechtějí riskovat reputaci, ale všichni víme, že KG hrají všichni. Takže pěkný výsledek, i když závěrečná partie byla spíš Královská haluz než gambit. Taky byla černými, no…

O síle Královského gambitu svědčí i celková bilance celého turnaje. Bílé figury vyhrály 42 % všech partií, remízou skončilo 5 % a černý vyhrál v 53 % příp… ale co to je, to nikoho nezajímá, pojďme na ukázky.

Český Brod – adel05 po tahu 13…Je4, BNT.

Bílý na tahu okamžitě vyhraje. Řešení se zobrazí po označení následujícího řádku: 14.Jxe4 Vxe4 (po vzetí střelcem visí na f7) 15.Dxe4! Sxe4 16.Je7+ a bílý brzy vyhrál.

Český Brod – ledco888 po tahu 19…Dg6, BNT.

Ano, takové pozice můžeš mít i ty! Stačí hrát Královský gambit. Královský gambit – gambit do každé rodiny. Bílý na tahu ukončí soupeřovo trápení pěkným manévrem. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků: 20.Vae1! Věž míří s tempem na e6, obrana veškerá žádná. 20…Vae8 21.Ve6 1:0 Černý nemůže ani Df7, protože si zacpe únikové pole pro krále a na h8 je mat.

CIRMALARIM – Český Brod po tahu 13…Kg7, BNT.

Ze zahájení jsem vyšel černými proti KG ještě dobře, počítač hlásí jen +3,9 pro soupeře. Bílý má dvě silná pokračování – jedno těžší, jedno trochu lehčí. Zkuste najít aspoň jedno. Anebo to nezkoušejte, mně je to úplně jedno. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků: V partii přišlo 14.c4? a po 14…Dd4+ 15.Kh1 Dxa1 16.Sxf4 Dxf1+ se hrála hodně nepřehledná partie s vychýleným materiálem. Mělo ale přijít asi nejlogičtější 14.Sa3 Ve8 15.g3! Typický průlom v Královském gambitu. Černá věž už nekryje f7 a po otevření „f“ sloupce je útok nebranitelný. Pro fajnšmekry je počítačové, ale moc pěkné 14.h4! Vh8 15.Sxf4 (tahy bílého jdou i v opačném pořadí). Jde o to, že tah h4 nejen hrozí rozbít králův kryt, ale hlavně bere pole g5 černé dámě a ta se nemůže zapojit do obrany. Útok je smrtící.

thebalernobull – Český Brod po tahu 60…Jg7, BNT.

Přímý souboj o první místo v samém závěru turnaje. Heroický výkon a více než šedesátitahový odpor černými dospěl do pozice na diagramu. Bílý může dát dvoutahový mat, jak ale napovídá čas v pravém horním rohu, měl na to necelých pět vteřin. On ten dvojtažec ale není tak snadný, můžete si zkusit najít a třeba si to i stopnout. Řešení se zobrazí po označení následujících řádků: 61.g6+ Kf6 62.Dh4++. V partii přišlo 61.Dh7 a pak jsme museli vytáhnout špínu: 61…Sd3!!, na které přišel předvolený šach 62.Dg6+ a neomylné Sxg6. Vtipné je, že pozice je i tak remíza, ale soupeř se vteřinou na hodinách zazmatkoval, sebral střelce a kýžené remízy, která by mu stačila na vítězství v turnaji, nedosáhl. Protože by těch sto tahů se vteřinou samozřejmě stihl odtahat.

 

Takhle se hrajou šachy!

 

 

S pozdravem

Vítek Moravec