ŠK Český Brod A (Krajská soutěž B)

7. kolo, 27.01.2019, Český Brod

ŠK Český Brod A   Šachklub města Dobrovice B
Horák Martin H Z 2233 1 - 0 1968 Černý Jakub H Z
Moravec Vít Z 2168 1 - 0 2003 Maláč Petr H Z
Čermák Jan Z 2055 0 - 1 1925 Skokan František Z
Koudelka Ivan K Z 1983 1 - 0 1772 Chmelík Ladislav K Z
Urban Miroslav Z ZK 1858 0 - 1 1911 Kastner Jan Z
Eisner Oldřich Z 1785 ½ - ½ 1766 Suchý František
Chybný Zdeněk 1797 ½ - ½ 1740 Dubnička Augustín
Šedivý Ondřej 1760 ½ - ½ 1723 Novotný Petr
  :  

 

Český Brod A - Dobrovice B 4,5:3,5

Porazili jsme Dobrovice 4,5:3,5.

Tak, a teď už to víte. A to si představte, že v dobách, kdy ještě nebyl internet ani telefony, jste na výsledek svého oblíbeného týmu čekali třeba i celý týden. Taková to byla doba. Buďme rádi, že máme demokracii.

Po zápase se rozhořela plamenná debata mezi mnou, Branďákem a mlčícím Ondrou o vypozorovaném obecném jevu, že po prohře se nepíšou články a mnohdy ani výsledek do diskuze. Všichni jsme tento jev potvrdili a debata byla brzy u konce.

Nebyl by to ale Ondra, aby nemusel mít vždycky poslední slovo. Postěžoval si, že když pak někdo sehraje pěknou partii při prohře družstva, nikdo se o tom pořádně nedozví. Zřejmě nesměle narážel na některý ze svých výkonů, partii stále usilovně hledám. Branďák však nabídl recept, se kterým se ztotožňuji: sehrál jsi pěknou partii? Napiš si článek!

Úvod jak z Bylo nás pět máme za sebou a teď už teda k tomu zápasu, nebo co.

První remizoval pan Eisner, který černými pohodlně vyrovnal, a před hrozbou zjednodušení pozice se oba soupeři dohodli na remíze.

Do vedení nás poslal Martin na první šaškovnici. Před partií si vyslechl obligátní vtip soupeře Jakuba Černého, jenž se mu představil slovy „Já jsem Černý.“ A měl pravdu, že ano, hosté mají na jedničce černé. Tento vtip nikdy neurazí a Jakubovi jeho jméno vlastně závidím. Kdybych se já představil soupeři „já jsem Moravec“, pravděpodobně by mi odpověděl „já jsem Maláč“ a dohromady by se nic zajímavého nestalo.

Na 2,5:0,5 zvýšil ukázkovou smečí kapitán Koudelka, kterému se partie dost povedla, a potvrdil tak vzrůstající formu.

Zřejmě ukonejšen drtivým vedením přijal remízu na sedmé fošně pan Chybný, ačkoliv měl čistého pěšce víc a k tomu naprosto dominantní pozici s každou figurkou lepší než soupeř. Tenhle potenciální bod nám v závěru skoro chyběl, takže příště bych doporučil soupeře radši během deseti tahů zatlouct – nepochybuji o tom, že by to tak dopadlo, vždyť to byla od našeho hráče výborná partie.

Přišlo totiž zaváhání. Čenda „Čekmejt Čevabčiči Čempijon“ Čermák soupeře docela drtil po černých polích a matové hrozby a jiné příběhy visely ve vzduchu. Jenže neříkej hop, dokud nepřeskočíš. Soupeř František Skokan (jemuž na Dobrovicku neřeknou jinak než Skokan František) se bránil houževnatě a v časové tísni našemu hráči způsobil smutek odebráním figurky.

No a pak hráli a hráli ještě dlouho po časové kontrole. A hráli. A kdyby nebyly šachové hodiny, hráli by tam dodnes…

Na 3:3 z pohledu nás i Dobrovic srovnal Kastner proti Urbanovi.

Urban–Kastner po tahu 18…c6, BNT.
diagram

Náš hráč se tady rozhodl pro riskantní 19.Va5? a po 19…Vxa5 20.bxa5 byl jeho volný pěšec spíš slabinou než nebezpečninou. Přitom pozice je z praktického hlediska vynikající – černý má špatně postavené figury, a byť není výhoda třeba taková, v partii by černého čekala těžká šichta s hledáním aktivního plánu. Stačilo asi hrát v klidu 19.c3 (aby byla možnost zahrát na Va4 Sc2) a připravit jediný průlom v pozici f5.

Asi jsem vlastně ani nezažil víc dramatických závěrů zápasu, než byl tento. Ondra měl celou partii pěšce navíc, jenže soupeř už kolem časové kontroly získal dostatečnou aktivitu, aby pozici udržel. Bylo přitom důležité pro mou partii, jak bude hrát Ondra s minimem času, protože já po časové kontrole vypustil velkou výhodu (a nenašel instantní výhru) a snažil se prorazit víceméně dostavěnou pevnost soupeře.

Maláč–Moravec po tahu 42. h5, ČNT.
diagram

Zkuste najít jednoduchou výhru černého. Řešení.

Novotný–Šedivý po tahu 41.h4, ČNT.
diagram

Trochu jsem se nad touhle koncovkou zamyslel. V pozici na prvním diagramu by můj první nápad asi byl podkopat pěšcovou strukturu soupeře, protože musíme dostat dopředu krále. 41…h5!? Nebo spíš 41…g6 + 42…h5 jsou jasná volba. Pole f5 pro krále je hned vedle největší slabiny na f4. Ondra zahrál nikoliv chybné 41…e5, ale přijde mi, že tím zbavil bílého nějakých starostí.

Novotný–Šedivý po tahu 49.Kg4, ČNT.
diagram

Bílý má ideálně postavené figury, které brání (červená) obě přístupové cesty černému králi (zelená). Střelec mívá proti jezdci výhodu v koncovkách v tom, že umí tempovat. Jezdec když se hne, tak kompletně mění pozici, střelec může dělat tahy, kterými svou působnost zásadně nezmění. Tady se přesune po 49…Sb8! na vedlejší diagonálu, odebere králi soupeře vyčkávací tah Kf4 a bílý bude muset pustit černého monarchu do svého tábora. Pozice by byla vyhraná. Ondra zahrál 49…d4? a vypustil tímto tahem veškerou výhodu. Takhle zablokovat vlastního střelce, to dělají lidé pouze filmech.

Novotný–Šedivý po tahu 57.Je6, ČNT.
diagram

A tak se role otočily a byl to bílý, kdo mohl skórovat. Ondra nenašel správné 57…Sb6 (drží volného pěšce soupeře, podporuje svého „g“ pika a omezuje jezdce) a místo toho přišlo prohrávající 57…Sd6 Pokuste se určit vítězný plán bílého. Řešení.

Novotný–Šedivý po tahu 62.Kc4, ČNT.
diagram

Teď je to remis. Černý zahrál 62…Se7 a už je opět prohraný. Co nejrychlejší pomoc krále by mu zajistila remízu, tzn. 62…Ke6 atd. V partii se stalo 63.Kb5? a už je to zase remíza. Po 63.a5 Sd6 64.a6 Sb8 65.Kxb5 nám přesný propočet napoví, že tohle bílý vyhraje. Extrémně komplikovaná koncovka a jistě i poučná.

Remíza u Ondry asi spravedlivá, ale v momentě, kdy jsem už moc neviděl, jak dál, stál zrovna podle mého odhadu na prohru. Tak jsem to přiriskoval a soupeř se po dalším zkomplikování pozice velmi brzy s horším časem zmýlil. Nutno ovšem podotknout, že stále byla moje pozice příjemnější na hraní a soupeř musel být po dlouhé obraně už dost vyčerpaný. Hurá, poprvé jsem to nezkazil!

Máme devět bodů a po příštím zápase s lídrem soutěže Mladou Boleslaví chceme mít dvanáct bodů. Víc už pro vás nemám.

Vítek Moravec

 

ŠK Český Brod