ŠK Český Brod A (Krajská soutěž B)

6. kolo, 14.01.2018, Český Brod

ŠK Český Brod A   TJ Sokol Sendražice A
Čermák Jan (Z) 2035F 1 - 0 2121F Groh Jiří (Z,H)
Koudelka Ivan (Z,K) 1999F ½ - ½ 1992F Seifert Milan (Z)
Urban Miroslav (Z,ZK) 1847F ½ - ½ 1928F Novák Jiří (Z,ZK)
Eisner Oldřich (Z) 1801F ½ - ½ 1867F Hamrník Jan (Z)
Chybný Zdeněk (Z) 1774F ½ - ½ 1813F Březina Jindřich (Z)
Šedivý Ondřej 1743F 0 - 1 1788F Řebíček Miroslav (Z)
Slavík Petr (H) 1719F 1 - 0 1709F Křenek Pavel (Z)
Záběhlický Jiří 1468F 0 - 1 1825F Uhlíř Václav (K)
  4 : 4  

 

Brod vs. Sendražice

Do zápasu se Sendražicemi jsme vstoupili parádně, po krátké remíze Seiferta s Koudelkou jsme dokázali rychle prorazit dvě sicilky.

Já jsem prožil podařený víkend, byl jsem pln optimismu z prvního kola prezidentských voleb, neboť upřímně řečeno nesnáším Zemana, jehož prezidentování mi doslova vysává životní síly, no posuďte sami – na začátku roku 2013, kdy ještě nebyl na Hradě, mi všichni lichotili, že vypadám cca na 20 a teď mi říkaj, že vypadám na 25!

Nadšení se povedlo převést i do výkonu v partii, vyšla příprava a pak jen ve třech klíčových okamžicích trefit správný tah a vznikla z toho jedna z mých dosud nejlepších partií. Počítač mě pochválil, protože jsem celou partii tahal jeho první volby. :-)

1,5-0,5

Bílými rychle v sicilské slavil i Petr Slavík, jeho soupeř se ve Sveshnikovovi v desátém tahu odchýlil od drtivě nejčastější možnosti a ani poté nepokračoval přesně. Naopak náš borec, který si o tomto zahájení četl v Jansovi, pokračoval přirozeně a silně - nejprve zamezil tahu f6-f5 čímž docílil toho, že černý neměl žádný smysluplný plán. Poté figurkám černého ukrajoval prostor na královském, kde byly nashromážděné, až bylo jasné, že ztráta materiálu je nevyhnutelná a Sendražický hráč dokonce brzy odevzdal svou nejcennější figurku. 2,5-0,5

Jiří Záběhlický si vytvořil slabého pika na d6, o kterého brzy přišel, s těžkými figurami na šachovnici se mohl ještě dlouze bránit, kdyby si ve 27. tahu nerozbil pěšcový kryt svého krále, což bílý velice rychle potrestal.

diagram

Bílý na tahu má k dispozici dva okamžitě vyhrávající tahy. Řešení. 2,5-1,5

Zbytek zápasu byl hodně vyrovnaný. Pan Chybný získal v anglické drobnou výhodu, když měl hru proti opožděnému pěšci na d6. Pozice se tahat dala, pravděpodobně kvůli času byla přijata remíza. 3-2

Pan Urban svou partii s Novákem ohodnotil tak, že tomu ani jeden hráč nerozuměl. Náš borec se snažil soupeři hrozit přechodem do různých výhodnějších koncovek, vhodně načasovanou výměnou na f6, žádnou velkou příležitost však nedostal – a vzniknuvší věžovka byla vskutku jen o málo lepší a brzy dána za remízu. 3,5-2,5

Ondra černými v londýnském systému asi trochu nekorektně obětoval pika za otevření h-sloupce. Situace se však zkomplikovala, bílý se nedostal k, dle mého názoru, vhodnému postupu tahem c4. A ve vyrovnané pozici přišla chyba našeho hráče.

diagram

Ondra se špatným časem zapomněl, že vzetí jeho jezdce je se šachem a zatáhl 22…c5?? Načež přišlo jasné 23.exd7+ a černý se brzy vzdal. 3,5-3,5

Když se stav zápasu dozvěděli borci na čtyřce, dlouho se nerozmýšleli a dali to po korektním průběhu za remiz. Ani jeden z hráčů v partii nedosáhl výraznější výhody, ačkoliv jsem si zpočátku myslel, že Hamrník tam bílými může ve vhodném momentu zahrát zajímavé Je5, počítač mu však správně větší výhodu nedává. Nakonec tedy 4-4.

Jan Čermák

 

ŠK Český Brod