Krajský přebor B

články z kol: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. závěrečný
diagramy z kol: 11.
Krajský přebor B obecně: 1. 2. 7.
fotky

Krajský přebor po 7. kole

V neděli 24. ledna pokračoval krajský přebor v pořadí již sedmým kolem.

Zatímco předchozí divizní díl vmetl na šachovnice trochu toho sněhu, ten současný pozměnil titul obou královen ze sněhových na ledové.

I přes využití dálnice jako jednosměrné jízdenky směrem do Lysé jsem mohl vychutnat romantiku zasněžené krajiny, ledových krust a mrazu, který jakoby se snažil vstát a nadechnout, aby zkusil uchvátit vše, co se ještě hýbe.

Všechny hrací místnosti toho dne byly příliš velké, příliš málo utěsněné, plné tváří zčervenalých mrazem, plné mumlání o nevyhovujících podmínkách a nedokonalých přímotopech, které sálají jen do bezprostřední blízkosti.

A takřka všichni si objednávali či sami vařili kávu či čaj do těch největších porcelánových otřískaných hrníčků, které jen šlo nalézt a choulili se do svých svetrů či péřových bund a přitom se tajně pokoušeli zjistit, zdali jim z úst při nádechu nejde pára.

Připusťme ale, že krom toho se také hrály šachy, pro zůčastněné důvod, proč opustit vyhřátou postel, políbit ženy, přítelkyně či talismany a přes teplou sprchu a sakra horkou kávu se odvážně vypravit do krajiny sněhu a ledu.

 

Po sedmi kolech se běžně rozkrývají či alepoň poodhalují postupové a sestupové hádanky. Nejinak je tomu v KP, a to i přesto, že tento ročník je svým způsobem výjimečný.

Ona příslovečná linie mezi postupem a sestupem, mezi úspěchem a neúspěchem je letos tenčí, nežli lano pro provazolezce v cirkuse a na výsledcích je to znát.

 

Pojďme obodovat jednotlivé týmy školní stupnicí 1-5, kde 1 je nejlepší.

 

12. Kutná Hora B

Kutnohorští mají pro letošek svou hlavní akvizici o soutěž výše a je to znát. Béčko uválčilo solidní 4 body, pravdou je, že s favorizovanými družstvy jsou bez šance, tým je ale velmi bojovný a podává více než slušné výkony, navíc jeho hráči jsou velmi sympatičtí lidé.

Známka: 3-

 

11. Český Brod

Až na poslední duel s Bakovem sehrál Brod velmi vyrovnané zápasy a štěstíčko, které se v sezónách minulých rozhodně smilovalo častěji, se letos bohužel stavilo na pár piv někde jinde. Stejně jako kutnohorští však dovede Brod být nepříjemný komukoli. Jsem přesvědčen, že ti brodští šachisté, kteří už nejsou mezi námi, jsou na Vás pyšní.

Známka: 3

 

10. Lysá D

Šest bodů po sedmi odehraných zápasech je alespoň pro mě velmi příjemným překvapením. Lysá vstoupila do letošního ročníku bez ambic, aby brzy ukázala svou ostřejší tvář.

Známka: 2-

 

9. Nymburk

Ne že by Nymburku postup již protékal mezi prsty, pokud ale chce do „top KP“, čeká jej hodně perná práce. V posledních kolech bývá Nymburk standardně nejsilnější, uvidíme, zdali to bude platit i nyní.

Známka: 3-

 

8.Sokol Mladá Boleslav

Když po třech odehraných kolech měli boleslavští na svém bodovém kontě nulu, kdekdo je považoval za ztracené. Nyní zabírají osmou pozici, do posledních kol mají relativně příznivý los, bude to hodně zajímavé...

Známka: 3

 

7. AŠ Mladá Boleslav

Další příjemné překvapení. Tenhle tým na postup před startem soutěže rozhodně nevypadal, ale musí se s ním počítat. Nevýhodou asi bude těžší los.

Známka: 2-

 

6.Mělník

Velmi vyrovnané výkony před sebe klade Mělník, dovede soupeřit s každým, k jeho škodě je pro něj ale soupeřem také takřka každý. Stejně tak hraniční jako jeho výsledky je i postavení Mělníku v tabulce.

Známka: 3

 

5.Kolín B

Postavení Kolína lze přirovnat ke kolosu, který byl na hraně převisu obdařen myslí a nyní přemýšlí, zdali spadne níže, či se vydrápe zpět nahoru. V minulé sezoně gigant se nyní trochu trápí a postup ještě zdaleka nemá zajištěn.

Známka: 3

 

4.Lysá C

Lysá odvádí standard – mohlo by to být lepší, ale také horší. Stejně jako Hujer si snaživostí postup zajistí.

Známka: 2

 

3.Kostelec

I tady se jedná o „standard standardně úspěšného.“

Známka: 2

 

2. Poděbrady

Jedním slovem fantazie. Poděbrady předvádí skvělé výkony, jsou neuvěřitelně disciplinovaní, sezonu pravděpodobně odehrají v devíti lidech a co více, hrají skvěle. Bravo!

Známka: 1

 

1.Bakov

Při nestabilní formě Kolína, Lysé C či Kostelce jasná jednička soutěže.

Známka: 1

 

Vzhledem k nelichotivé předpovědi počasí se i následující kolo pravděpodobně stane výzvou pro otrlé.

A tady si dovolím následující poznámku:

Zima, mráz, turnaj kdesi v Petrohradu, kde se mezi starými vlky choulí do kabátu i jeden mladík, který ovlivní vývoj šachu po řadu následujích generací. Tenkrát se hrálo bez topení, za svitu svíček. A z onoho mladíka se stal vysokoškolsky vzdělaný muž, který opouští rodnou vlast, aby zažil obě světové války, vybojoval titul v nepřátelském prostředí a zemřel jako mistr světa.

Ne, nemyslím si, že jsme novodobí Aljechinové, kteří jdou dále, i kdyby přišli o nohy, jsme už jinde, ve světě, kde vládnou peníze, řešíme schodek rozpočtu a milostné aféry politiků, ve světě, kde namísto Alexandra vládne Veselin či Magnus, ve světě, kde práce zabírá daleko více času nežli šachy a ve světě, kde řešíme vlastní problémy (často tak podobné těm Aljechinovým), přesto však, ohlédneme-li se zpět, vidíme vlastní sinusoidu šachových úspěchů a neúspěchů a je jen na nás, budeme-li se věnovat té nádherné královské hře či nikoli.

Za všechny šachisty si tak dovolím dopředu poděkovat těm, kteří tolik let věnují královské hře, ještě více těm, kteří tak činili v rámci stávajícího krajského přeboru, kterému chybějí příslovečné čtyři kroky k závěrečnému výdechu a nejvíce bych chtěl poděkovat těm brodským, kteří mají v paměti naše souputníky, za něž válčíme, aby se měli z nebe nač dívat.

Já tedy určitě ano.

 

Děkuji.

 

zapsal Michal Eisner 2.2.2010, v den výročí narození bratra

 

ŠK Český Brod