Sokol Český Brod A (Krajský přebor B)

Komentáře z dalších kol: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. závěrečný
fotky

7. kolo, 2.1.2009, Kolín

Sokol Kolín B   Sokol Český Brod
Brezmen Pavel 2126 ½ - ½ 1975 Valtera Jiří
Eisner Michal 2099 ½ - ½ 2055 Moravec Vít
Baláček Tadeáš 2010 1 - 0 2013 Koudelka Ivan
Souček Milan 2160 1 - 0 1927 Urban Miroslav
Beneš Petr 2141 1 - 0 1799 Chybný Zdeněk
Marek Miroslav 2106 1 - 0 1756 Šimek Václav
Stehlík Jiří 2069 1 - 0 1719 Koller Martin
Michálek František 2144 1 - 0 1752 Fabián Vladimír
  7 : 1  

Komentář Víta Moravce:

Přesně po roce a 26 dnech jsme se opět vydali na „popravu“ do šachového svatostánku Sokola Kolín B ( = sokolovny), aktuálně druhého celku soutěže, abychom se pokusili o co nejpřijatelnější porážku. Skutečně, jiný cíl jsme po loňské zkušenosti s kanárkem snad ani nemohli mít. Navíc se mi při pohledu na soupisku domácích zdálo, že soupeře nás prostě baví porážet vysokým rozdílem, jak si jinak vysvětlit loňskou sestavu, kdy bez jednoho hráče nastoupila první osmička a tu letošní, která byla dokonce čistý základ.

Bohužel zápas začal i probíhal naprosto stejně jako utkání z před čtrnácti dnů s Nymburkem. Téměř všichni okamžitě horší pozice, nikde šance na celý bod. Jedinou výjimkou byla dle mého názoru partie mezi jedničkami obou týmů Brezmen – Valtera. Bílý rozehrál zahájení trochu zvláštně a dokonce nechal vytvořit našemu hráči krytého volného pěšce uprostřed šachovnice, což je vždy chlouba každé pozice a na vítězství mohl pomýšlet zřejmě jen černý. I proto jsem byl mírně překvapen, když zanedlouho oba aktéři podepisovali smír, v konečném součtu to bylo ale stejně jedno. Soupeř byl totiž mocný a nekompromisní, což jako první na vlastní kůži pocítil Šimek. Ani pořádně nevím, co se v této partii stalo, jen si vybavuji celkem klidnou pozici, nic nenasvědčující nějaké pohromě, když v tom přišel domácí Marek s jakousi fintičkou, kterou zřejmě někde odkoukal, získal pěšce a po výměně figur nejcennějších bylo vše jen otázkou techniky. Nezadařilo se ani na nejposlednější desce v souboji Fabián – Michálek. Náš matador postavil pevnou pozici a čekal, s čím se asi vytasí jeho favorizovaný soupeř. Ten nikam nespěchal, tlačil před sebou všechny své pěšce a pomalu mačkal bílou pozici jako citrón, až z něj vytlačil kýžený kyselý výsledek v podobě dvou pěšců a matové sítě navrch. Další zářez pro domácí...

Ošklivý zápas pokračoval a museli jsme strávit jednu hořkou pilulku za druhou. Slušný „nářez“ uštědřil Stehlík na sedmé šachovnici Kollerovi. Martin se nedokázal dostat z pasivity po zahájení a prakticky byl po celou dobu partie odsouzen k roli hodně nešťastného diváka. Když se hraje stálé na jednu branku, není možné zavěsit v té druhé a podle toho také partie dopadla, opět vítězstvím domácích barev. „Vyhráli jste tři bitvy, ale nevyhráli jste válku“, říkal si určitě za stavu 0,5:3,5 v náš neprospěch Urban pod vousy a odmítl Součkovu oběť střelce s jistým věčným šachem. Do soupeře se zakousl a hnal své figurky do útoku přes slaboučký bod h7. A co se nestalo, toto políčko skutečně padlo a… náš hráč stejně prohrál, poněvadž monarcha v kolínských službách srabsky utekl z bojiště a nechal své vojsko rozhodnout za něj – ale pro něj. Přeci jenom jsme se ještě jednou „radovali“ z bodového zisku v tomto utkání. Povedlo se to mé osobě, když po celkem klidném zahájení jsem strašně hrozně moc vyděsil Eisnera svou velkou rošádou (určitě mu to bylo úplně jedno), aby se nakonec nic nestalo. Celá šachová potyčka skončila vzájemným chycením za pěšcové slabiny a podepsáním nerozhodného výsledku.

Poslední dvě partie nijak nevybočovaly ze zaběhnutých kolejí, k naší smůle. I na páté šachovnici kralovali domácí, konkrétně Beneš, který vyhrál zákopovou válku nad Chybným, ačkoliv se mi v jeden moment zdálo, že kolínský plejer vlastní o nějakou tu pěšcovou dirku v pozici více, při mém dalším kouknutí přes ramena obou borců už jsem ale viděl hladce vyhranou věžovku pro tohoto pána. No a jako poslední dohrával opět Koudelka, jenž hájil po celou dobu mírně horší pozici proti mladému Baláčkovi, až se někde spletl - nevím kde, nevím jak, buď jak buď pro tentokrát zvítězilo mládí nad zkušeností.

Jak někdo vtipně poznamenal: Před rokem 0:8, letos 1:7, za rok to bude 2:6, za dva roky 3:5… A třeba tam i jednou vyhrajeme! Za čtrnáct dní hostíme Bakov a pro zvýšení sebevědomí je si třeba připomenout, že loni jsme po debaklu také 1:7 přivítali v následujícím kole také právě Bakov a slavně jsme zvítězili nejtěsnějším rozdílem. Doufejme v zázrak...

 

ŠK Český Brod