Sokol Český Brod A (Krajský přebor B)

Komentáře z dalších kol: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. závěrečný
fotky

5. kolo, 14.12.2008, Český Brod

Sokol Český Brod   AŠ Mladá Boleslav
Valtera Jiří 1975 ½ - ½ 2073 Novotný Roman
Moravec Vít 2055 1 - 0 2097 Kryšpín Libor
Koudelka Ivan 2013 1 - 0 2076 Jeřábek Jindřich
Urban Miroslav 1927 ½ - ½ 1992 Diviš Jaroslav
Chybný Zdeněk 1799 ½ - ½ 1963 Hampl Jiří
Koller Martin 1719 0 - 1 1867 Kočí Václav
Fabián Vladimír 1752 0 - 1 0 Soltys Darius
Fiala Jan 1633 ½ - ½ 1784 Řezáč Jindřich
  4 : 4  

Komentář Víta Moravce:

K poslednímu předvánočnímu kolu Krajského přeboru jsme nastoupili na domácí palubovce proti AŠ Mladá Boleslav. Jednalo se o další důležitý zápas v boji o udržení a to pro oba celky. V Boleslavi to pochopili a sehnali takřka nejsilnější sestavu, v Brodě jsme to pochopili také, ale přesto si náš kapitán troufl na jedno překvapení v základní sestavě.

Velmi záhy po zahájení utkání se na 4.šachovnici urodila „prvotřídní“ remíza (vzhledem k síle obou hráčů bych jí nerad nazýval obvyklým pojmenováním „velmistrovskou“). Diviš si tak mohl v klidu doplňovat mezery ve španělském jazyce a Urban měl alespoň dostatek času na rejpaly, kteří o něm prohlašují, že se stává plichtičem týmu (letos 4 remízy, 1 prohra). Druhou krátkou remízu vytvořili Valtera s Novotným. Ani jeden nic nevymyslel, akorát toho druhýho napadlo nabídnout smír a toho prvního zase napadlo ho přijmout. Toť vše.

V ostatních partiích se ale bojovalo na ostří nože. Až do tohoto zápasu náš nejproduktivnější hráč Fabián otevřel sloupec na černého krále a svým typickým způsobem začal bušit do soupeřovi rošády. Jenže hostující Darius Soltys, muž s vizáží severského chasníka, nikterak nepanikařil, lehce se ubránil útoku, který se nekonal a nakonec svůj výkon zakončil vidličkami pěšáčkem na dvě figurky. Našeho borce nezachránil ani statečný král na g3. V mé partii vznikla rychle pozice bez dam a postupem času jsem „získal“ lehce horší pozici. K mému štěstí mi ale soupeř dovolil efektní oběť kvality, po které se – ačkoliv měl ještě 2 věže a krále – nemohl hýbat jinak, než Ve1-Ve2. (pokud nechtěl být o figuru kratší) Vytvořil jsem jakýsi most, došel si králem pro pěšce a bezmocný soupeř mi mohl podat ruku. O chvilku později skončila i partie na osmé desce mezi Řezáčem a Fialou. Honza získal v koncovce jasnou strategickou výhodu a při nabídce remízy dostal jasný pokyn pokusit se vyhrát, ačkoliv se jeho soupeř mohl unabízet k smrti. Totálně zablokovat pozici, udělat ze soupeřova pěšce izoláka a ze střelca blbca, vypadalo zdánlivě jako správný plán, ale Řezáč přes veškerou snahu našeho novice v sestavě ubránil svou vysněnou půlku. Stav byl 2,5:2,5 a čekal nás strhující konec.

Na šesté šachovnici hrál hostující Kočí „zahájení Ptačí“ a Koller reagoval ostrým Fromovým gambitem. Vznikla složitá pozice, ve které se lépe orientoval boleslavský hráč a po nějakém průběhu uzmul pěšce navíc. To by možná ve čtyř věžové koncovce ještě tolik nevadilo, jenže Martin pravděpodobně přehodil tahy a udělal tří věžovou koncovku. Bohužel to byl soupeř, kdo měl dvakrát tolik věží… Partie Koudelka – Jeřábek byla nejšílenější, co jsem kdy v Krajském přeboru viděl. Nejprve náš kapitán získal drtivou převahu a už už to vypadalo, že dnes to bude snadná práce. Jenže jaksi si nechal zastřelit střelcem dámu. Dvě figury za ní nebyly plnohodnotná kompenzace, tak začal kalit vodu, rozehrál své figurky neskutečným způsobem a pasivně hrající soupeř nakonec svou pozici neudržel a kapituloval. Opravdu pěkná partie, skoro to teď vypadá jako geniální poziční oběť dámy! Za nerozhodného stavu se dohrávala už jen poslední partie na páté desce. Hampl měl trvalý tlak, způsobený i permanentní časovou tísní Chybného. Postupně svou výhodu stupňoval a našli se i tací v našem družstvu, kteří už nedoufali a dokonce odjeli domů! Já už také nedoufal, ale přesto jsem zůstal a díky tomu mi nebylo upřeno sledovat příkladnou bojovnost našeho předsedy, který po doslova heroickém výkonu zremizoval partii pomocí finty s falešným střelcem.

Po loňském debaklu 1:7 jsme se letos soupeři alespoň z části revanšovali a připisujeme další bod k našim dosavadním sedmi. Páté místo je po podzimu skvělé, jen to v druhé části soutěže nepokazit!

ŠK Český Brod