Sokol Český Brod A (Krajský přebor B)

Komentáře z dalších kol: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. závěrečný
fotky

4. kolo, 30.11.2008, Mladá Boleslav

Sokol Mladá Boleslav   Sokol Český Brod
Vichnar David 2221 ½ - ½ 1975 Valtera Jiří
Crha Josef 2142 1 - 0 2055 Moravec Vít
Maláč Petr 2045 ½ - ½ 2013 Koudelka Ivan
Rychtář Pavel 1964 ½ - ½ 1927 Urban Miroslav
Klain Václav 1971 1 - 0 1799 Chybný Zdeněk
Buriánek Tomáš 1917 ½ - ½ 1756 Šimek Václav
Novák Ivan 1833 ½ - ½ 1719 Koller Martin
Jirounek Miroslav 1678 0 - 1 1752 Fabián Vladimír
  :  

Komentář Víta Moravce:

Poslední listopadový den jsme sehráli v Mladé Boleslavi šlágr 4.kola Krajského přeboru skupiny B, soupeřem nám bylo béčko domácího Sokola. Ještě pět minut před desátou jsme si při pohledu (nebo spíš nepohledu) na hráče soupeře v žertu brousili zuby na vysoké kontumační vítězství, po telefonickém probuzení kapitána domácích se však daly věci rychle do pohybu a zápas začal jen s minimálním časovým posunem. Souboj třetího s druhým mohl začít.

A jako první skončila partie právě „spáče“ Klaina, který hrál klasický hurá útok proti Chybného dračí sicilské. Pěšci bílého sice hurá útočili, ale žádný útok to vlastně neznamenalo a stejně se hrálo pouze na dámském křídle. Naneštěstí v lehce horší pozici překročil náš hráč čas, i to se stává… Krátce na to bylo ovšem znovu srovnáno. Fabián sehrál partii ve stylu čarodějnického učně Jindry Hrnčíře (známější je stále anglický originál Harry Potter) a pomocí jakéhosi paměťového kouzla doslova přinutil Jirounka nechat stát jednotahově věž. Tu si náš borec následně také vzal, bez toho by to celé nemělo moc smysl. Začínalo se od znova...

Domácí hráli velmi opatrně, v rovných pozicích se nebránili remízám a zápas se chystali evidentně vyhrát přes naší jedinou slabinu té neděle (ano, tipli jste si mě správně). Jako první se vytasil se svou nabídkou Rychtář na Urbana, který nakonec v nejasné pozici přijal. Při zpáteční cestě náš řidič trochu litoval své mladické nerozvážnosti, poněvadž se mu partie rozležela v hlavě a usoudil, že se pokračovat klidně dalo a že možná tam nám utekla ta rozho… no, nebudu předbíhat. Další v dlouhé frontě čekatelů na remízu byli Novák s Kollerem. Martin asi nerozehrál svou Ruskou úplně nejlépe, v jednu chvíli se mi zdálo, že nemá co hrát a že jeho soupeř začne pomalu přidávat plyn a nezastaví ani chodci na přechodu. Když jsem se za pár chvil k partii vrátil, jako mávnutím kouzelného proutku (možná že Fabián…) byla na šachovnici střelcovka jak poleno a v zápise další půlka. Třetí do party byla partie Šimek-Buriánek, která po celou dobu asi nevybočila z rovnováhy, všechno se poměnilo, zbyli střelci a pár drobných - další smír byl na světě. 2,5:2,5 a zbývali jen první tři stoly.

Velmi cennou remízu uhrál na jedničce Valtera, když nastoupil proti Vichnarovi, který si o prázdninách připsal skalp např. i dvou mezinárodních mistrů. Po takovém „bububu“ v zahájení v podobě natažení pěšce na h4 přišla klidnější výměna dam s lepší pozicí domácího borce. Ta se ale začala pomaloučku rozplývat jak pára nad hrncem a postupně převzal otěže partie náš hráč, dokonce jsem v jednu chvíli začal věřit i v zisk celého bodu. Vichnar ale dokázal, že si 2200 nekoupil v Hypernově, z komplikací vybruslil a podepsal další remízu. Já jsem sehrál katastrofální partii, bílými jsem nic nevymyslel, nenašel jsem jediný dobrý tah a dal jsem tak mému zkušenému soupeři Josefu Crhovi předčasný dárek k blížícím se Vánocům. Vsadím se, že dárek od člověka, kterého viděl poprvé v životě asi nečekal. A tak jsme zase všechno nechali na Koudelkovi. Loni s obrácenými barvami Maláče porazil, letos to zkusil přirozeně zase, ale gambitový pěšec v té koncovce prostě chyběl, nemůžu si pomoci. Na výhru a celkové srovnání stavu zápasu nemohlo být pomyšlení a tak si náš kapitán za svou houževnatou obranu vysloužil alespoň malou odměnu v podobě remízky.

Padli jsem ve městě automobilů nejtěsnějším rozdílem 3,5:4,5. Naše zápasy jsou vždy vyrovnané a povětšinou bývá pouze otázkou štěstí, na jakou stranu ten bodík navíc přepadne. Tentokrát se to nepovedlo, šanci na reparát máme opět za 14 dní proti druhému mladoboleslavskému týmu, Autoškodě.

 

ŠK Český Brod