Sokol Český Brod A (Krajský přebor B)

Komentáře z dalších kol: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. závěrečný
fotky

2. kolo, 2.11.2008, Sendražice

Sokol Sendražice   Sokol Český Brod
Seifert Milan 2172 1 - 0 1975 Valtera Jiří
Mrázek Vladimír 1959 0 - 1 2055 Moravec Vít
Březina Jindřich 1955 ½ - ½ 2013 Koudelka Ivan
Novák Jiří 1985 ½ - ½ 1927 Urban Miroslav
Poborský Josef 1980 ½ - ½ 1799 Chybný Zdeněk
Stehlík Jiří 1857 1 - 0 1756 Šimek Václav
Vagenknecht Josef 1757 0 - 1 1752 Fabián Vladimír
Vančura Milan 1802 0 - 1 1711 Šedivý Ondřej
  :  

Komentář Víta Moravce:

Ve 2.kole Krajského přeboru jsme se představili na půdě našeho tradičního „venkovního“ soupeře Sendražic. Byl to nejen souboj dvou týmů bojujících o záchranu, ale také dvou týmů s naprosto odlišnou šachovou politikou – Sendražice vsázejí každoročně na letní posily, naše družstvo hraje naopak léta ve stabilní sestavě doplňované odchovanci. V posledním vzájemném utkání jsme svému soupeři podlehli loni v březnu poměrem 3:5, takže bylo co vracet.

A stejně jako před půl rokem, i tentokrát se partie hrubě nepovedla našemu Šimkovi, který nastoupil s bílými proti domácímu matadorovi Stehlíkovi, půjčenému na tuto sezónu od tradičního zdroje z Kutné Hory. Už od zahájení se partie nevyvíjela dobře, bílý střelec na b2 byl tak špatný, že ho ani k pěšci přirovnat nemůžu, protože ten by se dal popotáhnout alespoň dopředu. Domácí borec výhodnými výměnami dosáhl přivyhrané pozice a celou partii zakončil pěknou kombinací. Okamžitou odpověď obstaral na sedmičce Fabián, když mu jeho starý známý Vagenknecht obětoval nějaké to dřevo za nějaký ten útok. Když byl naprostý vrchol komplikací a bylo hodně co počítat, tak pronesl náš hráč dnes již památnou větu: „Já se na to …(vy to)…!” a zahrál nejsilnější tah v partii, který vyvrátil celý útok a přinesl nám vyrovnání na 1:1.

Na první šachovnici nasadili domácí svou „těžkou váhu“ FM Seiferta, který Valteru doslova umačkal bílými v Sicilce, když všechny své pěšce na královském křídle vrhl do útoku a i když se černý bránil poměrně vynalézavě, tak přesto nedokázal zabránit závěrečné drtivé oběti střelce s matem. Nejklidnější partií celého zápasu byla ta na čtvrté desce. Chybný s Poborským se dlouho oťukávali, až dospěli k závěru, že by bylo nejlepší dát remízu a zkusit své štěstí zase v dalším kole. Jednoznačným hrdinou utkání byl ale nováček v sestavě Ondra Šedivý. K zápasu byl povolán na poslední chvíli za chybějícího Kollera a premiéra v Krajském přeboru se mu náramně povedla. Celou partii si udržoval mírnou výhodu, nic nehrotil, přežil časovku a nakonec v dosti nejasné věžovce využil Vančurovo zaváhání k přechodu do pěšcovky, kterou pěkným průlomem také dovedl do vítězného konce. Za Ondrovým výkonnostním vzestupem stojí bezpochyby naše nekonečné instruktivní blicky. Stav zápasu byl v tuto chvíli vyrovnaný 2,5:2,5.

Převážit misky vah na naší stranu se povedlo kupodivu mně v partii s Mrázkem. Už po zahájení jsem stál podle mého soudu dobře, v můj prospěch hrál i výrazně lepší čas. Když jsem si pak udělal dva volné spojené pěšce, mohl jsem si při každém potáhnutí jedním z pěšců dopředu zopakovat v hlavě oblíbené heslo pana Valtery „Až o mantinel!“ . Dva body za sebou jsem v dresu A týmu získal po dlouhých dvaceti měsících, hrůza! Hned vedle mě se odehrávala nervydrásající přestřelka mezi Koudelkou a Březinou. Náš kapitán byl neustále pod palbou remízových nabídek (v součtu jsme na 2. a 3.šachovnici odmítli do 25.tahu 5 nabídek na remízu), ale ani jednou se soupeřem nehodlal dohodnout a naopak se rozhodl „zapálit“ šachovnici. Figurky lítaly ze strany na stranu a i přes velkou snahu se nepodařilo dosáhnout kýženého vítězství. Partii ukončil věčný šach domácího hráče. Za stavu 4:3 v náš prospěch se dohrávala pouze partie na čtvrté šachovnici. Vše podstatné se stalo až během časové tísně. Domácí Novák z ní vyšel se dvěma pikama více a nejen v sále, ale i v přilehlé hospodě se už mluvilo zcela otevřeně o zápasové dělbě bodů. Jenže Urban jakoby chytil ještě druhý dech (zřejmě z jeho oblíbených cigaret), Novákovi se vysmýkl, zobnul mu pěšce a koncovku V+2 proti V+3 na stejném křídle už bez problémů ubránil.

Zvítězili jsme ve veledůležitém zápase 4,5:3,5, ačkoliv jsme v průběhu zápasu příliš optimističtí nebyli. A o vítězství se musíme pokusit i za 14 dní doma se Sokolem na Mělníce, v druhé polovině soutěže se už budou body vzhledem k losu sbírat jen těžko.

ŠK Český Brod