Sokol Český Brod A (Krajský přebor B)

Komentáře z dalších kol: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. závěrečný
fotky

1. kolo, 19.10.2008, Český Brod

Sokol Český Brod   JOLY Lysá n.L. C
Valtera Jiří 1975 1 - 0 2068 Postupa Pavel
Moravec Vít 2055 1 - 0 2024 Musil Martin
Koudelka Ivan 2013 ½ - ½ 2066 Kožený Pavel
Urban Miroslav 1927 0 - 1 2081 Pauch Jan
Chybný Zdeněk 1799 0 - 1 1963 Postupa Martin
Šimek Václav 1756 ½ - ½ 1996 Čermák Michal
Koller Martin 1719 0 - 1 1988 Švondr Michal
Fabián Vladimír 1752 1 - 0 1914 Mazánek David
  4 : 4  
Partie z tohoto zápasu

Komentář Víta Moravce:

Máme tu říjen a s ním je každoročně spojen především start šachových soutěží družstev na všech úrovních, až daleko za touto událostí, co se týče významu, se letos někde v rohu krčí volby do senátu a krajských zastupitelstev, fotbalové derby pražských „S“, nebo narozeniny (pan Chybný odpustí) pana Chybného.

Všichni naši fanoušci měli před prvním kolem Krajského přeboru 2008/09 trochu obavy, jak se na většině našeho týmu podepíše nerozehranost po dlouhé letní pauze. Stále jsme měli v živé paměti ostudný debakl z loňského úvodu sezóny, kdy nás vypráskala mladoboleslavská autoškoda 7:1. Letos k nám zavítala Lysá nad Labem C, mužstvo, které by mělo hrát klidný střed tabulky a ještě ke všemu si na nás pozvali téměř celou základní sestavu. O favoritu nebylo pochyb. Domácí kapitán na úvod ještě varoval před škrabopisem, zákeřné chorobě napadající lidské ruce a způsobující neobratné zacházení s psací pomůckou. Poté již nic nebránilo zahájení zápasu.

A začali jsme věru slibně! První partie skončila na první šachovnici a to prvním bodem pro naše družstvo. Už když si sedal Pavel Postupa st. ke stolu, málokdo mu dával naděje byť jen na remízu. Všichni dobře víme, že naše jednička Valtera je specialistou na Postupy, v minulé sezóně si připsal jediné vítězství a to právě nad nejmladším z rodinného klanu, Martinem. A zatímco ta loňská výhra byla až po dlouhém boji v koncovce, tak letos naopak svého soupeře přestřílel v taktice. Třešničkou na dortu byl dvou tahový mat, jako vystřižený z nové cvičebnice WIM Martiny Kořenové „Trénujeme s Figurkou“. Na úplně opačném konci hracího sálu mezitím zvýšil na 2:0 Fabián, který dostal Mazánka do silné časové tísně a ve stylu jeho vlastních slov „když netvoří soupeř bílýma, tak bude tvořit já černýma“ také udeřil po dámském křídle, získal materiál a nakonec i díky hrubé chybě soupeře získal pro naše barvy druhý bod. A když na šestce udržel Šimek na uzdě výhry chtivého Čermáka a doslova ho k té remíze přinutil, byl náš náskok už více než nadějný, 2,5:0,5, no kdy jsme naposledy vedli o 2 celé body?

Naneštěstí nás od této doby čekalo pouze strachování se o výsledek. Vše to začalo na 4.šachovnici. Hostující Pauch se snažil vystrašit Urbana Skotským gambitem a také se mu to částečně povedlo, když četné pěšcové slabiny soupeři nadělal a z jeho bělopolného střeláka chudáka udělal. Náš plejer musel náhle řešit otázku „Kam s ním?“, nějaké manévry sice proběhly, ale zachránit pozici se mu už nepovedlo. Popadali pěšci a bylo po zábavě. Třetí prkno je domovem kapitána Ivana Koudelky, našeho nejúspěšnějšího hráče v loňské sezóně. Společně s jeho soupeřem Koženým vedli dlouhý manévrovací boj, až se zničehonic vydrala z úst hostujícího hráče nabídka na smír, která byla i díky stále příznivému skóre zápasu přijata. Stav byl 3:2 a dohrávaly se ještě tři nejasné partie.

Na sedmičce se odehrál zajímavý souboj „mladých pušek“ Koller-Švondr. Martin se pomalu zabydlel v sestavě A mužstva a svou první partii v roli „základního hráče“ z pohledu soupisky začal velmi dobře, po zahájení získal výhodu a osobně jsem doufal v této partii v zisk celého bodu i vzhledem k velmi špatnému času jeho soupeře. Jenomže ten čím méně měl času, tím přesněji hrál, využil volného sloupce k vpádu své dámy do týla bílého krále, sezobal dřevo a vyhrál koncovku. Bohužel se nezadařilo ani Chybnému proti Martinu Postupovi. Obě strany připravovaly útok na opačných stranách, tu správnou – proti králi – měl však zabranou syn kapitána hostí a důraznou hrou si vysloužil bod do statistik. V tuto chvíli jsem už dohrával pouze já proti svému „tradičnímu“ soupeři z prvních kol KP, v prvním měření sil jsem před dvěma lety také v 1.kole zvítězil a tuto neděli se mi to zaplaťpánbůh povedlo znovu, ačkoliv to byla cesta trnitá, soupeř odmítl (za ještě nepříznivého stavu) nabídku remízy a ačkoliv měl kvalitu za pěšce méně, hrál bych to raději za něj. Leč série chyb s blížícím 40.tahem znamenala naše srovnání na konečných 4:4.

Takže remíza na úvod nakonec dobrá, jen doufejme, že stejně jako jsme loni pořád vyhrávali 4,5:3,5, tak letos (o naší loňskou posilu Doležala slabší) nebudeme dělat pořád o půl bodu méně, 11 remíz by nám stačit nemuselo, to radši čtyřikrát vyhrajeme… Jinak jak říkal pan Fabián, vítězili pouze hráči, kteří se už rozehráli před týdnem za Béčko a prohráli pouze hráči, pro které to byla premiéra v sezóně. Což mi dává logický výsledek – za 14 dní v Sendražicích vyhrajeme všichni.

diagram

Valtera-Postupa P.st. Bílý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí při najetí sem.

diagram

Nicméně o pár tahů později složil náš hráč úspěšně reparát. Nyní černý zahrál hrubku 26...Vd5?? ( 26...Vxd2 27.Dxd2 Sxg2 a na výhru hraje černý!) Bílý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí při najetí sem.

diagram

Mazánek-Fabián. V postavení na diagramu zahrál bílý ve strašlivé časovce stejně strašlivé 25.Vd3 (Ještě se dalo pokračovat v boji po 25.Ve2 s horší pozicí a s krátícím se počtem pěšců.) Přišlo 25...Dxc2 26.Dxf7 To byla pointa tahu Vd3, mat je neodvratný... 26.Vxf7 27.Je7+ Sxe7 0:1 ... ale bohužel pro bílého na opačné straně, než by se mu líbilo. Většina z nás zná pouze podařené oběti dámy s následným úchvatným matem, tak tady je důkaz, že to ne vždycky vyjde. :-)

ŠK Český Brod