TJ Sokol Český Brod B (Regionální přebor C)

Komentáře z dalších kol: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. závěrečný
fotky

3.kolo, 18.11.2007, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Sokol Brandýs n/L A   TJ Sokol Český Brod B
Drábek Vojtěch 2126 1 - 0 1965 Moravec Vít
Crha Ondřej 2007 ½ - ½ 2004 Valtera Jiří
Jarý Josef 1928 0 - 1 1955 Koudelka Ivan
Kišari Jan 1865 ½ - ½ 1681 Koller Martin
Kabát Josef 1813 1 - 0 1670 Fiala Jan
Linhart Ondřej 1553 0 - 1 1716 Fabián Vladimír
Rádl Josef 1559 0 - 1 1566 Šedivý Ondřej
Boček Miloslav 1388 ½ - ½ 1401 Fokt Michal
  :  

Komentář ZK Jana Fialy:

   S M. Foktem a V. Fabiánem, naším řidičem, jsme měli sraz před sokolovnou domluvený na 8:15. Já tam byl, navíc po návštěvě Plusu, v 8:10. Ale ještě když jsem jel autobusem, M. Fokt mi volal. Že prý měl nějaký problém s budíkem, přijde později a abychom na něj počkali. Počkali jsme. 20 minut... Trvalo mu to vlastním městě déle než některým přespolním, kteří musí urazit více než 10 km... Konečně ho vidíme! Jde po chodníku jako by se nechumelilo. Proč neběžel? Nemá na to kondici... Nakonec jsme vyjeli v 8:35. V hrací místnosti jsme byli v 8:52... Sám Michal Fokt k tomu dodává: "Bylo to o tom, že se mi v noci v budíku zastavila baterie, a tudíž mě nevzbudil."

   "Ondřej," podivil se nahlas těsně před zahájením utkání Rádl na 7. šachovnici jménu svého protivníka. Ještě několikrát, ke všeobecnému pobavení, "Ondřej" zopakoval.

   Domácí nás pohostili kávou, ale V. Fabián vznesl dotaz na pivo. Když mu jej hostitelé ochotně nabízeli, komentoval to J. Valtera slovy, že kdyby mu dávali zadarmo pivo, krachli by... Jen tak mimochodem, cukr měli hezky sladký...

   Zápas nezačal nejhůř, a sice dělbou bodu na 2. desce ve 13 tahu. J. Valtera byl podle svých slov s výsledkem spokojen. Svorně skončila i partie Fokt-Boček ve vcelku vyrovnané pozici. Linhart dostal zezačátku V. Fabiána pod tlak, z něhož se ale bílý přesnou hrou vymanil a sám udeřil na soupeřova krále. Při útoku naneštěstí ztratil střelce, a nevypadalo to s ním zrovna růžově. Černý ale nepochopitelně ztratil všechny své figury a nakonec kapituloval. V partii Kabát-Fiala doplatil černý na neotevření pozice a vlastní pasivní a roztroušení postavení. 2-2. I. Koudelkovi nabídl bílý Jarý remízu, ovšem náš hráč potvrdil svou převahu a přetavil aktivní pozici s volnými pěšci do vítězného konce. Tolik se už ale nedařilo našemu lídrovi V. Moravcovi, který bohužel v časové tísni utrpěl materiální ztráty a poté byl ve věžovce s 2 pěšci méně bez šance. 3-3. Partie Koller-Kišari kýžený uklidňující bod sice nepřinesla, ale plichta se počítá. Bílý měl sice ve věžovce pěšce navíc, ovšem nepodařilo se mu jej zužitkovat. Možná by při přesné hře kýženého bodu dosáhl, ale kdyby jsou kdyby... 3,5-3,5.

   Naše zraky se tedy ubíraly k poslední hrající dvojici Rádl-Šedivý, která měla rozhodnout o celkovém výsledku zápasu. Byla to velmi bojovná partie, přímo šestihodinovka. Dlouho měl bílý kvalitu navíc, ale nedařilo se mu výrazněji prosadit, neboť černý všechno kryl a stál dobře. Bílý hrál dost nepřesně a dopustil pro něj nešťastnou výměnu pěšců. Černý si tak vytvořil volného pěšce. Situace se ještě zkomplikovala, nakonec si černý vytvořil 2 spojené volné pěšce. Bílý obětoval kvalitu a sám postupoval svým posledním pěšcem do dámy. Černý bohužel přehlédl vyhrávající kombinaci, protože mu na hodinách zbývalo posledních 5 minut, oproti soupeřově více než třičtvrtěhodině. Ten si pořád na našeho hráče stěžoval a podivoval se, proč nezapisuje... Nakonec měl bílý dámu a střelce proti černému koni a 3 spojeným značně postouplým pěšcům. Bílý si moc nevěděl rady, ztrácel bezradností čas a šachoval a tak nějak popotahoval... Zatím černý pomalu tlačil pěšce dál. Mezitím se i bílý dostal pod 5 minut a domácí souputníci ho ještě několikrát upozorňovali, aby nezapisoval a hlavně hrál... Když se pozice konečně vyjasnila a bílý byl jasně vyhraný, spadl... Bílý chtěl sice mermomocí remízu, ovšem s praporkem dole nebylo co řešit. Tvrdil, že to není možné. Neznal ani pravidla, podle kterých vlastně hraje. Vypočítával, že sehrál 800 (!) tahů - jak k tomuto číslu došel a co vlastně znamená, zůstává záhadou... Své filipice nasadil pomyslnou korunu výrokem "Pokud to bude remíza, končím se šachama...", to už jsme ale odcházeli domů se zápisem o utkání, kde se skvěl vskutku šťastně vybojovaný výsledek 3,5-4,5 pro nás...

 

ŠK Český Brod