Sokol Český Brod A (Krajský přebor A)

Komentáře z dalších kol: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. závěrečný
fotky

11. kolo, 13.4.2008, Nymburk

Sokol Nymburk   Sokol Český Brod
Hora Milan 2157 ½ - ½ 2004 Valtera Jiří
Horníček Jiří 2122 1 - 0 1965 Moravec Vít
Masák Radim 1936 0 - 1 1955 Koudelka Ivan
Dudek Jaromír 1909 ½ - ½ 1851 Urban Miroslav
Sobotka Jiří 1904 ½ - ½ 1753 Chybný Zdeněk
Eisner Oldřich 1876 ½ - ½ 1716 Fabián Vladimír
Zima Tomáš 1782 ½ - ½ 1681 Koller Martin
Levinský Ladislav 1651 0 - 1 1670 Fiala Jan
  :  

Komentář Víta Moravce:

   Poslední kolo pro nás už nemělo žádný větší náboj – zachráněni jsme od 10.kola a jen pro úplnost dodám (neberte to vážně), že postup byl ztracen již od kola prvního. A tak jsme jeli do Nymburka spíš na výlet a zahrát si bezstarostné šachy, čemuž nasvědčovala i sestava – většina přespolních borců zůstala doma. Domácí potřebovali k jistému setrvání v soutěži minimálně remizovat a tak jsme se mohli připravit na velmi vřelé přivítání, možná, že jsem dokonce v meziřečí zaslechl polohlasem něco o výsledku 4:4, ale dost spekulací. Přijeli jsme si zahrát a tak se také stalo.

   Jediná rychlejší partie se udála na 6.šachovnici mezi dvojicí kamarádů Fabián – Eisner. Domácí hráč stál sice zřejmě lépe, ale čas mu utíkal dvojnásob rychle, než jeho kolegovi na protější židli. Nakonec se stejně oba dohodli na remíze, nikdo nemohl čekat něco jiného. Hned vedle tlačil Koller Zimu jako kdyby chtěl vyhrát. Dokonce mu aktivní hra u mantinelu vynesla volného pěšce na „a“ sloupci. Jenže ten padl stejně jako jeho bílý protějšek, pozice byla hodně zablokovaná, těžko ho bránit. Každopádně první Martinův půlbod v dresu A týmu se počítá, za rok už u něj budeme brát remízy jako ztrátu. V partii Masák – Koudelka se hrálo cosi zběsilého, ale navrch musel mít náš kapitán. Jak jsem se totiž dozvěděl, bílý přesedlal letos po dlouhých letech z 1.Jf3 na 1.e4 a to je jako byste nutili hrát Milana Baroše při jeho stylu hry na betonu. Nymburský plejer tak zřejmě doplatil na neznalost variant, protože se mi jeho pozice tak od 10.tahu vůbec nezamlouvala a nakonec byl přinucen ve vzniklé prohrané pěšcovce kapitulovat. S vedením v zádech se hraje hned lépe a na čtvrté desce hrající, naše barvy hájící, Urban to jen potvrzoval. Jeho dáma létala po šachovnici jak po nákupech, sbírala jednoho pěšce za druhým a Dudek už neměl tolik práce spočítat ty zbylé. Když už měl o celé 3 kostky (populární výraz bývalého českobrodského hráče Máčika) méně, zkusil ještě vytáhnout poslední fintičku ze své torničky překvapení a vše vsadil na věčný šach za pomoci oběti střelce. Náš hráč nepohrdl nabízeným materiálem, ale vzápětí zpanikařil a přehlédl jednoduché vyvrácení celé záchranné akce černého. Ten byl mezitím opěvován svými spoluhráči, kteří se nebáli zakřiknutí a používali dokonce věty typu „Tys to dokázal“, či „Je tam“. Nakonec se onen věčňák přeci jenom stal, stále jsem ale vedli a to poměrem 2,5:1,5.

   Brzy ale bylo opět vyrovnáno. „Postaral“ jsem se o to osobně, když jsem si v rovné, možná mírně lepší čtyř věžové koncovce, dokázal zdvojit věže na 7.řadě a dostat tak Horníčka pod mírný tlak. Držel jsem se při tom slov velmistra Kaválka že „prasátko sežere všechno“, naneštěstí pro mě asi nemělo zrovna chuť a naopak můj soupeř si během chvilky dokázal vytvořit vyhranou věžovku. Prostě jsem to sehrál jak matlák. Na jedničce Valtera pěkně pozičně obětoval už v zahájení figuru za valící se lavinu pěšců. Figura navíc jakoby nebyla, ale jakákoliv smělejší hra našeho borce by byla asi trochu riskantní. Remíza z tohoto souboje stačila, nicméně věřím, že kdyby se pokračovalo, měl by Hora kopec starostí. Na poslední šachovnici nastoupil teprve podruhé v sezóně Fiala proti Levinskému. Ten byl prý unaven z dlouhé šichty, to ale Honzův výkon nikterak nesnižuje, soupeře vysloveně převálcoval a stal se už druhým hráčem v zápase, který poprvé v životě bodoval v Krajském přeboru. Vedlo se 4:3 a zraky všech se upíraly na poslední partii mezi Sobotkou a Chybným. Celou dobu se jejich souboj nesl v pozičním duchu, vznikla nejasná jezdcová koncovka ve které jsem nezáviděl pozici ani jedné straně. Přeci jenom bylo těžší vyhrát, což se nakonec i přes náznaky šancí domácímu vtipálkovi nepovedlo a v 94.tahu byl podepsán smír.

   Se sezónou jsme se rozloučili symbolicky naším pátým vítězstvím 4,5:3,5. Kromě těchto jsme ještě jednou „deklasovali“ Poděbrady 5:3 a tak naše bilance 6-0-5 stačila ke skvělému 5.místu z pozice posledního nasazeného družstva! Zajímavostí je, že máme nejhorší pomocné hodnocení ze všech celků, pouhopouhých 20 partiových vítězství (také 18 bodový Kolín B má 41) z toho 14 bílými a 6 černými figurami. Jako jediní jsme také schytali kanára 0:8 a to v pátém kole v souboji s Kolínem. Zkrátka to byla zvláštní sezóna, ale zároveň zřejmě nejúspěšnější, jakou v Brodě pamatuji. Takže zase za rok...

 

ŠK Český Brod