Sokol Český Brod A (Krajský přebor A)

Komentáře z dalších kol: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. závěrečný
fotky

9.kolo, 9.3.2008, Sendražice

Sokol Sendražice   Sokol Český Brod
Vinklárek Ondřej 2086 1 - 0 2004 Valtera Jiří
Vrkota Miloš 2072 ½ - ½ 1965 Moravec Vít
Keller Daniel 2123 ½ - ½ 1955 Koudelka Ivan
Březina Jindřich 2000 ½ - ½ 1851 Urban Miroslav
Novák Jiří 1977 1 - 0 1772 Šimek Václav
Řebíček Miroslav 1800 ½ - ½ 1753 Chybný Zdeněk
Křenek Pavel 1789 ½ - ½ 1852 Čejkovský Petr
Vančura Milan 1800 ½ - ½ 1716 Fabián Vladimír
  5 : 3  

Komentář Víta Moravce:

   V devátém kole jsme zavítali do Sendražic. V posledním vzájemném měření sil jsme před třemi roky v posledním kole Krajského přeboru šokovali celou šachovou Evropu vítězstvím 5:3 a div že jsme nestáhli soupeře o patro níž s sebou. Stejně jako tehdy, i letos na nás Sendražice vytáhly jejich kutnohorské komando, my kontrovali nenasazením Doležala, který odjel sbírat turnajové vavříny do Seče. Moc jsem ze zápasu nepochytil, tak se pokusím vylíčit alespoň to málo, co vím.

   Jako první se skončilo na sedmé šachovnici mezi Fabiánem a Vančurou. Ani jednomu se nechtělo v docela zajímavé pozici pokračovat, protože kdyby jo, tak by se nedohodli na remíze. Jinak ale byly k vidění bojovné šachy a tak další partie končily až kolem časové kontroly. Na první desce se našemu Valterovi postavil první ze sehrané dvojice V+V, Vinklárek. Pozice černého se mi dlouhou dobu jevila poměrně pevně, ale asi mě šálil zrak, poněvadž ne zas tak dlouho poté se už domácí hráč radoval ze zisku celého bodu. Na pětce rozehrál Šimek zahájení velice podezřele, skoro až špatně. Novák ale celou partii marně bušil do oslabené pozice černého, vyměnil dámy a v tu chvíli už byla pozice z našeho pohledu „jen“ horší. V tu ránu však domácí borec obětoval jezdce za ne málo pěšců a nějakým způsobem zvítězil. Bohužel jsem tento skvost neviděl, tak se omlouvám za případné nepřesné informace. Teprve druhý start v sezóně si připsal Čejkovský a hned se mu povedl kousek jak z učebnice šachové psychologie. Kolem 40. tahu se rozhodl obětovat věž za vznik nových komplikací, které mu měli dopomoci k záchraně jeho špatné pozice. Tato oběť byla na 90 % nekorektní (tvrdí to všichni, těch 10 % si nechávám na případné zastánce tohoto chrabrého činu), ale rozhodně ne bez jedu a ve velmi omezeném čase se Křenek rozhodl tento dar nepřijmout. V tom případě ale přistoupil na značné zjednodušení pozice a závěrečná věžovka byla dána za remízu. Stav byl v tuto chvíli nepříznivý 1:3 a nic nenasvědčovalo nějakému obratu.

   Na dvojce jsem tradičně experimentoval v zahájení a z fleku jsem zahrál proti carokannu tah 3.Jc3, který jsem nikdy dřív v žádné partii nepoužil. Partie přešla do remízové koncovky, ze které jsem „zkušeně“ přešel do připrohrané věžovky. Vrkota (V+V, říká se že jeden bez druhého jsou poloviční) ale nenašel nejlepší plán, vyměnil věže a vznikla další remíza. Na čtvrté šachovnici mělo být už po zahájení rozhodnuto, Urban podle mě nezahrál sicilku bílými vůbec dobře (v úterý však svou výstavbu celkem úspěšně obhajoval, budiž…) a domácí Březina mu uzmul kvalitu, kterou ale ne a ne prosadit. Asi v 80.tahu a při pohledu na světelnou tabuli, kde svítil průběžný stav 3,5:1,5, se rozhodl nabídnout remízu, která byla bez váhání přijata. Partie Keller-Koudelka byla jedna velká koncovka, ze které vzešla po více než čtyřech hodinách hry jedna malá jezdcovka. Koukal jsem na to jak blázen, nechtěl bych to všechno počítat. Oba soupeři se o to ale snažili a docela jim to i šlo. A protože se oba snažili stejně hodně, tak si rozdělili i rovným dílem po půl bodu za tuto partii. Hned vzápětí podepsali smír i na šesté desce, kde se mi sice zdálo, že Chybný má celou partii pěšce navíc, ale Řebíček vzniklou věžovku udržel a vzal nám tak i poslední šanci na zisk alespoň jednoho partiového vítězství.

   Porážkou 3-5 nám Sendražice oplatily onu tři roky starou porážku stejným rozdílem, nutno však dodat, že to mohlo být i mnohem vyšším rozdílem. V příštím kole hostíme v posledním domácím zápase této sezóny Lysou n. L. D. Máme 2. „mečbol“, jakýkoliv bodový zisk by se měl rovnat téměř jisté záchraně.

 

ŠK Český Brod