Sokol Český Brod A (Krajský přebor A)

Komentáře z dalších kol: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. závěrečný
fotky

8.kolo, 24.2.2008, Český Brod

Sokol Český Brod   Bohemia Poděbrady
Valtera Jiří 2004 ½ - ½ 2134 Doležal Karel
Moravec Vít 1965 ½ - ½ 2052 Kaplan Daniel
Doležal Radoslav 1952 ½ - ½ 2029 Novák Václav
Koudelka Ivan 1955 ½ - ½ 1941 Doležal Jan
Urban Miroslav 1851 1 - 0 1910 Macek Kamil
Šimek Václav 1772 0 - 1 1937 Štěpánek Stanislav
Chybný Zdeněk 1753 1 - 0 1868 Wimmer Jaroslav
Fabián Vladimír 1716 1 - 0 1788 Pavlíček Jan
  5 : 3  

Komentář Víta Moravce:

   V 8.kole nás čekal zrádný soupeř Bohemia Poděbrady. Tihle chlápci už letos dokázali porazit silný Kostelec na jeho vlastní půdě, ale i jednoznačně prohrát se zachraňujícimi se Sendražicemi. My jsme na nevyzpytatelného soupeře vyrukovali s plnou sestavou, ale i tak zůstávali favority hosté.

   Utkání začalo maličkou ceremonií, když byl tomuto střetnutí oficiálně uznán Guinessův rekord za nejvíce Doležalů v jednom šachovém zápase. Radoslav, Karel a Jan tvořili 18,75 % všech hráčů, což se jeví jako nepřekonatelný rekord. Pak už se mohli všichni soustředit na šachy, kvůli kterým jsme se sešli především.

   Poměrně záhy po zahájení skončila partie R.Doležal – Novák. Ani jeden z hráčů se nechtěl pouštět do zbytečného rizika a oba si brzkým podáním ruky mohli navzájem vyjádřit svou remízovou náladu. O poznání bojovnější nerozhodný výsledek byl k vidění na 4.šachovnici. Hostující J.Doležal získal proti Koudelkovi k dobru pěšce a leckdo by si pomyslel, že začne myslet na vítězství. Ale ani materiální výhoda ho k této myšlence nevyhecovala a nakonec se celkem v poklidu spokojil s remízou. V této fázi zápasu jsem nenacházel optimismu při pohledu na ostatní partie, takřka všechny pozice byly z našeho pohledu horší, ojediněle rovné.

   Světlou vyjímkou byl souboj mezi Chybným a Wimmerem. Moc jsem se v jejich díle nevyznal, pozice byla po dlouhou dobu značně nejasná. Pak se ale dostal bílý do své oblíbené časové tísně a v té jako obvykle převážil misky vah na svou stranu. Stalo se to tak rychle, že jsem ani nestačil postřehnou jak. Já jsem rozehrál svou partii zbytečně ustrašeně, po sérii výměn mi nezbývalo nic jiného, než bránit se špatným časem svou matem smrdící (pro soupeře vonící), stísněnou, špatnou, hrůzostrašnou, na pokraji prohry jevící se, nikomu bych jí nepřál… pozici. Hostující Kaplan si ale nepočínal úplně důrazně a přenechal mi důležitý volný sloupec, po kterém jsem si vynutil remízu. Průběžný stav byl tedy překvapivě 2,5-1,5.

   Vladimír Fabián se zase po čase potkal v souboji matadorů se svým tradičním soupeřem Pavlíčkem. Už popáté v řadě se musel popasovat s černými figurami a tentokrát si vedl lépe než minule, i když po ztrátě pěšce bych to rozhodně netipoval. Náš borec si naopak na nedělní partii natolik věřil, že se stačil ještě před zápasem vsadit v nějaké putyce o flašku šampaňského, že tentokrát vyhraje. Tak snad chutnalo a pro vás ostatní: Nevsázejte se s českobrodskými šachisty, jsou příliš dobří na to, aby prohráli (myšleno sázku)… Na páté desce se hrála zvláštní partie, nechápal jsem jí, tak jsem se radši moc nedíval. Když jsem se opět odhodlal nakouknout přes ramena pánů Urbana a Macka, nechtěl jsem věřit vlastním očím: Oba měli pěšce před proměnou a krále holé, jak hlavu Karla Jarolíma. V silné časovce obou hráčů se ale lépe zorientoval náš hlavní řidič týmu a po výměně dam zavěsil. Po této výhře jsme už mohli na chodbě slavit vítězství, zatímco se ještě z povinnosti dohrávaly dvě partie.

   Na jedničce se dostal Valtera proti K.Doležalovi do velkých problémů, ale i bez pěšce se neúnavně a vynalézavě bránil, až se mu povedlo převést partii do dámské koncovky, ve které bylo šachů habaděj a to by v tom byl čert, aby se nenašel i nějaký ten věčňák. A zápas zakončil souboj na šesté šachovnici, ve kterém se vytvořil nádherný řetězec z pěšců a totálně zablokovaná pozice. Domácí Šimek opakovaně nabízel remízu, ale Štepánek i za rozhodnutého stavu tahal a tahal… až jsem odešel. Večerní zpravodaj přinesl zprávu o konečném zkorigování stavu na 5:3.

   Připisujeme si 4. vítězství v sezóně a s dvanácti body nám patří průběžné 6.místo. Vše máme ve svých rukou, ve zbývajících třech kolech nás čekají přímí konkurenti v boji o udržení. Definitivní jistotu záchrany můžeme stvrdit již za 14 dní, 9.3., kdy zavítáme do Hostince U Černohlávků, kde hrají domácí zápasy Sendražice.

 

ŠK Český Brod