Sokol Český Brod A (Krajský přebor A)

Komentáře z dalších kol: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. závěrečný
fotky

7.kolo, 10.2.2008, Kostelec nad Černými lesy

Kostelec nad Č.lesy   Sokol Český Brod
Vrabec Miloš 2117 ½ - ½ 2004 Valtera Jiří
Koyš Milan 2118 0 - 1 1965 Moravec Vít
Koper Štefan 1985 ½ - ½ 1952 Doležal Radoslav
Bednařík Radovan 1990 ½ - ½ 1955 Koudelka Ivan
Bouček Vlastimil 2000 1 - 0 1851 Urban Miroslav
Pecák Ivan 1708 0 - 1 1753 Chybný Zdeněk
Forman Daniel 1760 1 - 0 1716 Fabián Vladimír
Suchý Ladislav 1684 1 - 0 1681 Koller Martin
  :  

Komentář Víta Moravce:

   K sedmému kolu letošního Krajského přeboru jsme se museli dopravit do nedalekého Kostelce nad Černými lesy. Paradoxně jsme to ale byli my, kdo vítal domácí hráče v jejich vlastní hrací místnosti, která se otevřela současně s přilehlou hospodou. Před desátou se však dostavili i všichni kostelečtí (ačkoliv jen málokterý se může považovat za čistokrevného kostelečáka (angl. homeinles)) a tak mohlo být derby směle zahájeno.

   Začalo se zvolna, nejprve smířlivější hráči podepsali remízky, aby mohli s půlbodem v kapse sledovat počínání svých „statečnějších“ kolegů. O první nerozhodný výsledek se postarala dvojice kamarádů Vrabec-Valtera. Výsledek partie byl jasný, nechci říkat už před začátkem, z toho by mohli být oplejtačky s vedoucím soutěže, ale soupeři velmi rychle po zahájení usoudili, že dnes to vypadá na remízu. Druhou opatrnější partii sehrál Koudelka s Bednaříkem. Náš kapitán si po několika heroických výkonech dopřál zasloužený odpočinek a kývl na soupeřovu nabídku už kolem 20.tahu.

   Tím nám ale ta hlušší část zápasu skončila, dále už se hrálo na krev. První rezultativní výsledek se zrodil na 6.šachovnici. Kostelecký Pecák jakoby viděl jen na levou polovinu šachovnice, natahal h pěšce proti králi soupeře jak nejdál to jen šlo a kdyby nebyl vyměněn, tahal by s ním dodnes… Ale jaksi opomněl, že Chybný disponuje i jinými figurkami, než jen králem a že mu pomalu likviduje dámské křídlo, což mu nakonec vyneslo kvalitu a následně i celý bod. Úplně jiné starosti měl na sedmičce Fabián, který ztratil už v zahájení pěšce (což nešlo neslyšet) a snažil se vyvolat na šachovnici chaos, aby se ten zatracený ztracený pik v bitevní vřavě ztratil. Domácí D.Forman se však nenechal vyvést z míry, nedopustil žádné spekulace a srovnal stav zápasu na 2-2.

   Na druhé desce jsem hrál pro mě záhadné zahájení, nechal jsem Koyše „zobat“ pěšce, až jsem se dopracoval k matové hrozbě, ze které se šlo vykoupit jedině dámou za slabou náhražku této vysoce výkonné figury – věž. Můj soupeř tak učinil, nicméně mu to nebylo samozřejmě nic platné. Poprvé v sezóně jsem zvítězil, nicméně výsledkovou krizi jsem ještě nezažehnal – jen jsem jí na 14 dní ututlal. Druhý start za A tým si připsal i hráč s nejslavnějším příjmením na naší soupisce - Martin Koller. V partii se Suchým rozhodně žádná suchá pozice nevznikla, ba naopak. Domácí borec zvolil černými agresivní Volžský gambit, ve kterém se Martin dostal vinou nestejných střelců pod matové útoky, které byl nucen, pokud nechtěl prohrát, neustále krýt. A pěšci ubývaly a ubývaly až se najednou na druhou řadu jako zázrakem opět vrátily! Byly ovšem opačné barvy, což donutilo bílého, při pohledu na nevyhnutelnou proměnu v silnější pracovní sílu, ke kapitulaci.

   Za stavu 3-3 zbývaly dohrát už jen dvě partie. Mezi lidmi se povídalo o celkové remíze, téměř nikdo nebyl proti, až na kapitána domácího celku, který burcoval Kopera k větší bojovnosti. Je pravda, že Doležal se remíze od začátku partie nikterak nebránil, naopak se jí snažil s pěšcem méně ze soupeře vymámit. Ten byl tak nesvůj, že musí neustále na příkaz svého šéfa zkoušet své štěstí, až svou výhodu ztratil a nakonec byli všichni v sále za podepsání smíru rádi. Rozhodovalo se tedy na 5.šachovnici. A kostelecký kapitán Vlastimil Bouček nakonec dovedl svoji tlupu k vítězství. Mezi přihlížejícími sice převládal názor, že Urban stojí značně lépe a že to prostě „nemůže“ prohrát. Bohužel se ale dostal do silné časové tísně a v totálně zablokované pozici se dopustil nepřesnosti, které domácí matador okamžitě využil k vpádu své kavalerie do soupeřovi pozice. Ani závěrečné pokusy k vytvoření remízové koncovky koně proti samotnému králi k ničemu nevedli.

   Poprvé v sezóně jsme tak poznali nejtěsnější výsledek i z té horší strany. Nicméně vyhrát počtvrté 4,5-3,5 už by bylo asi proti zákonům štěstěny, buďme rádi za tři předchozí vítězství stejným poměrem.

   K dalšímu zápasu nastoupíme 24.2. doma proti družstvu Bohemia Poděbrady. Začíná přituhovat!

 

Komentář Kostelce na kosteleckých stránkách (od D. Formana)

 

ŠK Český Brod