Sokol Český Brod A (Krajský přebor A)

Komentáře z dalších kol: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. závěrečný
fotky

6. kolo, 20.1.2008, Český Brod

Sokol Český Brod   Neratovice B
Valtera Jiří 2004 0 - 1 2261 Jandourek Lukáš
Moravec Vít 1965 0 - 1 2159 Purnoch Josef
Doležal Radoslav 1952 0 - 1 2168 Bargel Martin
Koudelka Ivan 1955 ½ - ½ 2005 Kučera Vladimír
Urban Miroslav 1851 1 - 0 1900 Červinka Pavel
Šimek Václav 1772 1 - 0 1846 Parpel Petr
Chybný Zdeněk 1753 1 - 0 1726 Vrána Karel
Fabián Vladimír 1716 1 - 0 1665 Verner Jan
  :  

Komentář Víta Moravce:

   Krajský přebor se sice teprve přehoupl do své druhé poloviny, ale už šesté kolo mohlo hodně napovědět v boji o záchranu. Přivítali jsme totiž poslední Neratovice B – družstvo papírově silné, ale výsledkově slabší. Podle sestav obou soupeřů byli mírnými favority hosté, kteří hráli už potřetí v řadě v osmi lidech, problémy s docházkou z úvodu sezóny jsou zřejmě pryč. V našem dresu se představila základní sestava, navrátivší Šimek tak rozboural „kolínskou“ osmičku… co dostala osmičku.

   Zápas začal v přátelském duchu, nejednou jsem se zásluhou ostatních hráčů dokonce neubránil úsměvu. Vzápětí jsem byl poprvé v životě pověřen přípravou kávy, což sehrálo podle mě rozhodující roli v utkání. Tento životabudič se mi nepovedlo ideálně namíchat a jestli si dobře pamatuji, tak většina kávopijců ve svých partiích neuspěla. Hosté naštěstí toužili po kávě zdarma víc než domácí, kteří byli vybaveni vesměs vlastními moderními termoskami.

   Samotný zápas se zpočátku vyvíjel dost jednoznačně v náš prospěch. Jako první skončila partie na osmé šachovnici. Fabián získal černými v Sicilce dvojku střelců a lepší pozici. Když začínal utahovat šrouby, tak se neratovický Verner „cuknul“ a pěkným obratem získal pěšce. Háček byl v tom, že tento taktický trik byl nekorektní, což však oba hráči zjistili až v průběhu partie – jeden se zděšením, druhý s úlevou. Bílý ztratil materiál a brzy na to se vzdal.

   Náš tlak na zadních šachovnicích byl obrovský, další bodík na naše konto připsal Šimek, když zablokoval střed a zaútočil na královském křídle. Parpel musel nakonec odevzdat dámu, z čehož plyne, že byl útok více než úspěšný. To už se na mě přes celou šířku hrací místnosti uculoval i Urban, který přežil časovou kontrolu a s figurou víc skóroval. Na šestce pokračoval ve svých „ptačích“ soubojích Chybný. Stehlíka z minulého kola tentokrát vystřídal Vrána a výsledek byl naštěstí opačný – hostující borec prý věnoval nedostatečnou péči své věži, která nakonec padla v boji, aniž by s sebou do hrobu vzala jakoukoliv figuru soupeře. Uvidíme, jestli náš kapitán našteluje sestavu tak, aby na našeho předsedu vyšel příští kolo v Kostelci Vrabec, to už by byla opravdová rarita.

   Ujali jsme se vskutku nadějného vedení, stačila už jen jakákoliv ušmudlaná remízka. Ale není 4-0 jako 4-0. Zatímco ve fotbale by už fanoušci domácího týmu pěli oslavné chorály na adresu svých miláčků, v šachách tento zdánlivě jasný průběžný stav nemusí stále nic znamenat, každá partie má svůj vlastní příběh. A tento zápas byl přímo ukázkový příklad tohoto tvrzení.

   Neratovické vzepětí začalo na druhé desce v mé partii s Purnochem. Já byl sice povzbuzen sobotním úspěchem na turnaji v Libni, soupeř se ale snažil získat výhodu delším spánkem, který si nepochybně dopřával místo včasného příjezdu k zápasu. Nakonec se jasně ukázalo, že kvalitní odpočinek je základ úspěšné šachové neděle, soupeř mě sfouknul jak svíčku. Mohl bych pomalu začít bodovat, takhle to už vypadá, že prohrávám schválně. Druhý bod hostům vydřel Bargel, který dlouho nemohl najít na Doležala recept, ale nakonec našel vítěznou cestičku v zajímavé koncovce, ve které obětoval (alespoň myslím, snad by jí neztratil…) kvalitu a protlačil svého pěšce do dámy. No a o třetí hostující zářez se postarala neratovická hvězda Jandourek po vítězství nad Valterou. Podobně jako v minulém kole byla naše jednička blízko dělbě bodů, dokonce se mi zdálo, že po většinu partie to byl hostující hráč, který si dělal starosti o výsledek partie. Vzniklá dámská koncovka s jezdcem na každé straně a několika pěšci už ale zřejmě z našeho pohledu tak pohodlná nebyla.

   Za stavu 4-3 se, jak je tomu v Brodě už pravidlem, dohrávala jen partie na 4.desce, Koudelka – Kučera. Náš kapitán se dostal do strašlivě stísněné pozice, ale houževnatou obranou se bránil nájezdu bílých figurek. Ze své skvělé pozice však černý vytěžil jen dámskou koncovku s pěšcem navíc, který byl sice volný, ale prosazovat ho nebylo nic jednoduchého. Po téměř pěti hodinách hry skončila partie remízou věčným šachem a my se mohli radovat ze slavného vítězství 4,5-3,5, kterým jsme udělali významný krok k záchraně (ne však konečný krok). Naopak hosté už se pomalu se soutěží loučí, což dokládá i jejich vtipkování na větu vypuštěnou z úst našeho kapitána „Tak snad příště.“

   Jak už jsem zmiňoval výše, příští kolo zavítáme 10.2. na půdu stále ještě o postup hrajícího Kostelce n.Č.lesy. Souběžně se bude hrát v Brodě souboj obou céček, takže se dá očekávat mohutný příval fanoušků v průběhu zápasu. Uvidíme, kdo vyjde z tohoto dvojzápasu vítězně.

 

Komentář Neratovic na neratovických stránkách (od L. Jandourka)

 

ŠK Český Brod