Sokol Český Brod A (Krajský přebor A)

Komentáře z dalších kol: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. závěrečný
fotky

5. kolo, 6.1.2008, Kolín

Sokol Kolín B   Sokol Český Brod
Moravec Michal 2275 1 - 0 2004 Valtera Jiří
Brezmen Pavel 2091 1 - 0 1965 Moravec Vít
Eisner Michal 2130 1 - 0 1952 Doležal Radoslav
Beneš Petr 2149 1 - 0 1955 Koudelka Ivan
Marek Miroslav 2096 1 - 0 1851 Urban Miroslav
Stehlík Jiří 2050 1 - 0 1753 Chybný Zdeněk
Michálek František 2132 1 - 0 1716 Fabián Vladimír
Souček Milan 2120 1 - 0 1681 Koller Martin
  8 : 0  

Komentář Víta Moravce:

   Na Tři krále pokračoval Krajský přebor pátým kolem, ve kterém jsme změřili síly s Kolínským béčkem. Domácí si letos se soupeři hrají, vždyť před tímto kolem ztratili pouhopouhých 6 partiových bodů ze 32 možných! Tuto bilanci ještě umocnili nasazením nejsilnější možné sestavy, která by určitě nedělala ostudu ani o soutěž výše.

   A kolínští nadělovali. Vše začalo na 7.šachovnici, kde se odehrál souboj dvou dlouholetých šachových kamarádů Michálek-Fabián. Bohužel se překvapení nekonalo, z partie se stala jednoznačná záležitost, bílý rychle získal materiál a po necelé hodině hry se domácí mohli těšit z prvního bodu. Poté se dlouhou dobu nic nedělo, zápas v klidu probíhal, vše nasvědčovalo poměrně vyrovnanému zápasu...

   V tom se však začaly českobrodské pozice sypat jako domečky z karet. Pro normálního smrtelníka hrajícího partii bylo nemožné postřehnout jak se seběhly události v osudové čtvrthodině zápasu. A protože patřím do této skupiny lidí, tak povím, co vím a co nevím se teprve dovím.

   Na posledním stole se hrála velice zvláštní partie, od oka mi přišlo, že všechny figurky jsou na místech, kde by je člověk ani přinejmenším nečekal. A jak už jsem psal, tak opravdu nevím, jakým způsobem byla partie zakončena, jisté je pouze to, že Souček se nakonec lépe orientoval ve vzniklé džungli figurek a připsal si na své konto cenný skalp našeho šachového „Dino“ Kollera. Sotva jsem si po návratu od této partie stačil znovu zahřát svoje místo u šachovnice, už jsem registroval další kapitulaci v našem táboře. Na 6. desce vznikla ostrá pozice, rozhodně bylo co počítat. A protože se vzdal Chybný, tak to vypadá, že Stehlík do žádné z nestražených léček nevletěl, ba právě naopak. Hattrick „tajemných“ proher uzavřel Urban, když vzdal Markovi. Za stavu 4-0 už jsme si dávno nechali zajít chuť na případný bodový zisk, čtyři body nebyly v našich silách. To se však kolínští teprve zahřívali, velké finále bylo na programu až v následujícím průběhu zápasu.

   V partii Eisner-Doležal to také nevypadalo nikterak tragicky. Náš host získal černými velkou časovou výhodu a pevnou pozici. Ovšem poté nabídl remízu a to domácího hráče tak nažhavilo a vyhecovalo, že v dalším průběhu už neměl sebemenší problém s oslabením černé pozice a následnou výhrou. Na dvojce jsem nastoupil já proti Brezmenovi. Nehrál jsem dostatečně aktivně, černý získal brzo po zahájení iniciativu a lehce mě přehrál . Když jsem pak pohrdl třítahovým ziskem figury, nezbylo nic jiného, než si opět nacvičit zastavení hodin a podání ruky soupeři.

   Nadějně se vyvíjel z našeho pohledu souboj jedniček obou týmů. Valtera dosáhl velmi pevné pozice, favorizovaný M.Moravec neměl kudy. Bohužel nakonec přeci jenom prorazil, za pomoci taktiky získal důležitého pěšce, po jehož ztrátě se pozice černého sesypala. Bylo to 7-0 a naší čest mohl zachránit už jen jediný člověk. Koudelka získal po zahájení skvělou pozici s pěšcem více a Beneš zkusil nabídnout remízu z pozice hráče s vyšším Elem. Na to ale v Brodě nehrajeme a tak se pokračovalo. Partie po divokém průběhu dospěla až do pozice, která už byla značně nejasná, ale přeci jenom v ní něco jistého bylo – věčný šach, který byl v tuto chvíli jediným správným řešením, se usmíval na našeho kapitána. Naneštěstí pro nás zůstal neobjeven, nutno však podotknout, že čas se nezachoval jako přítel a běžel setsakramentsky rychle. Hostující borec nakonec dosáhl vyhrané koncovky a dotáhl partii k vítěznému konci.

   Utrpěli jsme tak debakl 8-0, ale rozhodně to není žádná tragédie, jistě si pamětníci vzpomenou například na téměř 16 let staré českobrodské vítězství stejným rozdílem proti dnešnímu gigantovi středočeského šachu Vlašimi. Dokážeme tedy osmičky rozdat, ale i přijmout.

   Příští kolo přivítáme 20.1. na domácí pudě Neratovice B a tady přestává všechna sranda, protože nás čeká jeden z klíčových bojů o udržení v nejvyšší středočeské soutěži. Horší než v Kolíně to už nebude...

 

Komentář s diagramy Kolína na kosteleckých stránkách (od M. Eisnera)

 

ŠK Český Brod