Sokol Český Brod B, C (Regionální soutěž D)

kola: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. závěrečný
fotky

3.kolo, 10.12.2006, Český Brod a Kostelec nad Černými lesy

Sokol Č. Brod B   DDM Kolín
Fabián Vladimír 1791 0 - 1 1884 Kalík Jan
Fokt Michal 1376 ½ - ½ 1563 Zrůstová Helena
Hovorka Jakub 1383 0 - 1 1369 Zrůst Tomáš
Brandejský Vít 1354 1 - 0 1548 Vejvoda Jindřich
Tůma Petr 0 1 - 0 0 Rytina Jakub
  :  

Komentář ZK Michala Fokta:

Až ve třetím kole naše družstvo poprvé bodovalo, když s DDM Kolín uhrálo celkovou remízu 2,5:2,5. Ani tentokrát jsme ovšem výkonnostně příliš nepřesvědčili – více než polovinu zápasu jsme prohrávali. Podobně jako jiné v předchozích letech slabé týmy totiž hosté před sezónou posílili o tři hosty, poslané „na farmu“ z tamního Sokola. I proto jsme rozhodně nebyli favorité – ve třech případech pěti byla papírová převaha na straně soupeře. Po výpadku Hovorky na 3. a trpké, leč očekávatelné prohře Fabiána na 1.šachovnici zachraňovali situaci Brandejský na 4. a Tůma na 5.desce. Své jsem si uhrál i já, když jsem na 2.prkně proti silné Zrůstové vyválčil remízu.

1) Vladimír Fabián (ČB) – Jan Kalík (DDM)
- bílý stál v sicilské dlouho vyrovnaně, nechal si však zavřít černopolného střelce, který mu pak chyběl při zalepování průlomu jeho obrany, vzniklého spoluprací dámy, věže a jezdce, a po němž záhy následoval rozhodující útok na krále.

2) Helena Zrůstová (DDM) – Michal Fokt (ČB)
- průzkumem terénu v předzápasovém týdnu jsem zjistil, že oblíbeným zahájením mé soupeřky za bílé jest anglická (děkuji tímto panu Švecovi a také Honzovi Fialovi, v jehož partii proti Heleninu bratrovi Tomášovi, který též preferuje anglickou, jsem objevil velice interesantní vývin jezdce na e7), pročež jsem se na tuto eventualitu pilně připravoval. Snad proto se mi podařilo vybudovat silné pěšcové centrum, které odolalo většině soupeřčiných útoků. Po ostrém průběhu jsme nakonec po 20.tahu dospěli k remíze v pozici, kdy výsledek závisel na tom, kdo dřív úspěšně završí svůj útok a prodere se k soupeřovu králi. Podle mých výpočtů se zdálo, že dříve padne obranný val můj, a tak jsem byl s remízou spokojen, na rozdíl od pana Fabiána, podle jehož názoru jsem měl hrát na výhru, a to z toho důvodu, že jeho partie bude prohrána...

3) Jakub Hovorka (ČB) – Tomáš Zrůst (DDM)
- v této partii byla konečně papírová výhoda na naší straně (1383 vs.1369), jenže Jakub s ní nenaložil právě šťastně. Španělská přestřelka byla sice dlouho nerozhodná, potom ale náš hráč malinko zaspal a povolil černému zdvojit si věže, čehož pak soupeř za ještě za spoluúčasti svého střelce využil k provedení kombinace, na jejímž konci získal za věž a střelce bílou dámu. Pak již bylo jen otázkou času, kdy bílý král padne. Stalo se tak přesně v momentě, kdy byla na druhé šachovnici dohodnuta remíza. Kdybych si toho býval všiml, asi bych ji nevzal.

4) Jindřich Vejvoda (DDM) – Vít Brandejský (ČB)
- skandinávská našemu hráči vyšla; kolínský matador byl podle svých slov po třech nočních službách, a bylo to na jeho výkonu znát, když černému přenechal nejprve kvalitu a pak si nechal dát vidličku na věž. V situaci, kdy jsme prohrávali 0,5 : 2,5 byla pro nás tahle výhra jako dar z nebes.

5) Petr Tůma (ČB) – Pavel Otta (DDM)
- souboj dvou bez-elistů s III.VT se dohrával jako poslední; kolínský hráč, jehož Petr během partie, zahájené netradičním 1.g3 připravil o kvalitu za dva pěšce, se netajil snahou pozici zremizovat a zajistit tak svému týmu dva body do tabulky. Vůle našeho reprezentanta však byla nezlomná.

Celkové hodnocení: Byli bychom rádi, kdyby nás vydřená remíza konečně nakopne k lepším zítřkům. Pohled na soupisky dalších soupeřů však příliš optimismu nebudí – zdá se, že všichni posílili, jen my jediní jsme oslabili. Pan Fabián totiž při vší úctě není adekvátní náhrada za odešlého Moravce. Možná by nebylo od věci sestavit pro příští sezónu o něco vyrovnanější soupisky, protože kolegové z céčka mají na prvních dvou místech soupisky hráče mnohem vyšších kvalit, kteří to na prvních šachovnicích vždy „podrží“, což se o našem lídrovi zatím říci nedá :-(

 

Kostelec n. Č. l. C   Sokol Č. Brod C
Kořínek Oldřich 1548 0 - 1 1994 Koudelka Ivan, Ing. (V)
Jíša Luboš 1506 0 - 1 1544 Fiala Jan
Forman Daniel   ½ - ½ 1437 Šedivý Ondřej
Bug Julius 1470 1 - 0 1351 Jirásek Michael
Mirkovič Miroslav   1 - 0   Šedivý Marek
  :  

Komentář Jana Fialy:

Kořínek Oldřich (Kostelec) - Koudelka Ivan, Ing. (ČB)
Bílý stál v zahájení poněkud aktivněji, ovšem brzy zachyboval a partii vzdal.

Fiala Jan (ČB) - Jíša Luboš (Kostelec)
Soupeři si rochli na jiné strany a bílý anglickým útokem zaútočil. Černý, místo aby sám také zaútočil, se pouze bránil. Při obraně se navíc dopustil hrubé chyby a ztratil figuru. Partie přešla do koncovky, v níž měl černý 2 pěšce za figuru - 4 na 3 na dámském křídle a volného, ale hrál špatně, a ztratil tím poslední naděje.

Forman Daniel (Kostelec) - Šedivý Ondřej (ČB)
Ve výměnné variantě francouzské oba soupeři provedli velkou rošádu a dlouho to vypadalo na remízu. Partie přešla do koncovky 2 věží a 2 jezdců, v níž bílý svou věží ovládal jediný volný sloupec v pozici. Černému dlouho trvalo, než se mu podařilo věže vyměnit. Mezitím bílý prosazoval své pěšce na svém silnějším křídle. Černý je ale zablokoval a soupeři se shodli na remíze.

Jirásek Michael (ČB) - Bug Julius (Kostelec)
V poklidné variantě dámského gambitu pozice dlouho vypadala na dělbu bodů, ale bílý se v pozdější fázi partie stáhl a upadl do pasivity. Černý toho v koncovce využil a úspěšně prosazoval pěšce.

Mirkovič Miroslav (Kostelec) - Šedivý Marek (ČB)
Černý v zahájení ztratil figuru a zanedlouho vzdal.

Celkové hodnocení: Ačkoliv po výhrách na prvních dvou šachovnicích to vypadalo, že vyhrajem, po tom, co 3. i 4. šachovnice na tom byly dost špatně, byli jsme nakonec rádi za remízu.

 

ŠK Český Brod