ŠK Český Brod

BaZ Hajlajty: 1., 2., 3. a 4. kolo a 5., 6. a 7. kolo k tomu

Velmistrovská příprava (David Zvolenský – Ríša Stalmach, partie 1), BNT.David zatím v nejsilnějším online turnaji roku předvádí neskutečné výkony a své soupeře masakruje již v zahájení. Nejinak tomu bylo i při první partii proti Ríšovi Stalmachovi, kde získal rozhodující převahu po několika tazích proti sicilce s 2..e6. V pozici na diagramu bílému hrozí mat po Vb1+. Jak má pokračovat? Řešení se zobrazí při najetí sem.Kouzelník Kilián (Kilián Slovák – Vítek Moravec, partie 2), pozice po 40...Ve7?, BNT.V zápase proti Kiliánovi získal Vítek hned několik vyhraných pozic. Kilián je ale známý svou schopností kalit vody a ve druhé partii hezky zachránil prohranou pozici. Jak se bílý zachrání? Řešení se zobrazí při najetí sem.Děravý deštník (Jirka Rýdl – Richard Mládek, základní skupina, partie 1), pozice po 30.Dc5, ČNT.Postavení, ve kterém soupeřův pěšec kryje našeho krále, se říká deštník. Přesně do takového postavení jsme se dostali s Jirkou v první partii. Nakolik v bezpečí se má cítit bílý král? Řešení se zobrazí při najetí sem.Děravý deštník (Jirka Rýdl – Richard Mládek, základní skupina, partie 1), pozice po 30...Vxg3!, BNT.Nutno dodat, že Jirka ještě zabojoval v pozici s figurou míň (31.Dxf8+) a po mé obrovské hrubce v časovce partii otočil a vyhrál.Koho zajímá trojpik? (Martin Horák – Vítek Moravec, partie 2), pozice po 13... Dd6, BNT.V souboji českobrodských titánů předvedl Vítek učebnicový útok na krále při stejných rošádách. Kdo stojí lépe a proč? Názor autora se zobrazí při najetí sem.Koho zajímá trojpik? (Martin Horák – Vítek Moravec, partie 2), pozice po 17.Vad1, ČNT.Martin ale poněkud podcenil útočné možnosti černého a brzy se dostal do problémů. Jak bude černý pokračovat v útoku? Řešení se zobrazí při najetí sem.Hajlajty z 1. až 4. kola

Útok králem (Jirka Rýdl – Martin Horák, partie 4), pozice po 20.Jd2, ČNT.Martin se pokusil zastavit Jirkovo vítězné tažení turnajem a podařilo se mu odremizovat první dvě partie. Ve třetí ovšem Jirka udeřil, a tak se Martin ocitl v must-win situaci v kole posledním.
Oba hráči předvedli výborné znalosti teorie v Grand-Prix útoku v Sicilce a Martin se správně rozhodl vydat se králem až na c5.
Nastala kritická pozice, kde černý musí najít silné 20...Sd4+! 21.Kh1 a 21...Se3! po kterém by byl černý král v centru jako v bavlnce. Místo toho ale přišlo 20...Vhc8? 21.Jb3+! a Jirka se pustil do zběsilého honu na černého krále.Pozice po 24...Kb1, BNTNajdete rozhodující kombinaci bílého? Řešení se zobrazí při najetí sem.Harakiri věž (Richard Mládek – Kilián Slovák, partie 3), pozice po 32...Sc8, BNT.Kilián předvádí velmi dobrou hru v turnaji, ale v zápase se mnou se projevila únava ze snahy kombinovat šachy s přípravou na důležité zkoušky ve škole. Černý se dostal do problémů po zahájení a já jsem dostal dobrou iniciativu. Jak má bílý pokračovat? Řešení se zobrazí při najetí sem.Ach ty vidle (Ríša Stalmach – Vítek Moravec, partie 2), BNT.Posledním tahem Vítek zahrál 21...Sg4?? (Poznámka VM: Jasně voe, deset těch otazníků tam příště dej...). Jak toho bílý využije? Řešení se zobrazí při najetí sem.Brutální mat za oponou (Richard Mládek – Martin Horák, partie 4), pozice po 19...Kg8, BNT.V partii přišlo 20.Vf3? Sg7 a černý stál na výhru. Jak ale mohl bílý vyhrát? Řešení se zobrazí při najetí sem.Brutální mat za oponou (Richard Mládek – Martin Horák, partie 4).Černý dostane příštím tahem mat.Divoký jezdec (Vítek Moravec – Robin Hrdina, partie 1), pozice po 12.axb4, ČNT.Robin předvedl lepší znalost teorie a teď má k dispozici už rozhodující úder. Řešení se zobrazí při najetí sem.
Ríša Mládek