ŠK Český Brod

Áčko ztratilo půlku, Lysá ztratila hráče

Jak už jsem myslím psal minule, nebo jsme to přinejmenším řešili na předzápasové tiskovce, Lysá F dosud získala 5,5 partiových bodů ze čtyř utkání. To je skutečně málo (průměrná porážka víc jak 1,5:6,5), a tak jsme čekali se vším respektem jasnou výhru. Nebyl z toho sice kanár, se kterým se po oznámení sestav dalo za určitých okolností kalkulovat, ale soupeři byli jen v sedmi, a tak by se to stejně nepočítalo.

První tedy zapsal bod na osmé šachovnici pan Eisner, který si hravě poradil s prázdnou židlí na druhé straně stolu a zakončil kalendářní rok vítězně.

Pak vyhrál v divoké partii pan Koudelka, který konečně prolomil čekání na vítězství. Soupeře docela drtil, ale nebylo hned vidět, jak ho dorazit. Nakonec musel vůdce bílých figur pomoct dvoutahovou ztrátou dámy.

Podruhé za sebou nastoupil a vyhrál i Martin na první fošně. To, že nastoupil, byla trochu shoda okolností, ale proč si nezahrát. A nevyhrát. Čistá práce.

Pan Chybný si se soupeřkou poradil také bez problémů, i když dívenka se snažila a nepodala tak špatný výkon. To samé se dá říct o Ondrově partii, jehož soupeřka byla asi trochu starší, bylo jí třeba sedm. Nebo pět. Problém byl v tom, že hrála opravdu dobře, a Ondra sice dokráčel jistě k bodu, ale bylo vidět, že soupeřka už hraje pěkné šachy a její tahy dávaly perfektní smysl. Snad si to tady nepřečte, aby nezpychla (každý to tady čte).

Kateřina Kammová (1074) – Ondřej Šedivý (1745) po tahu 25.Jd6, ČNT.Černý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí při najetí sem.Já jsem se zorientoval ve složité pozici lépe než trochu pasivně hrající soupeř a v zápletkách kolem mé časovky jsem ho obral o materiál. No a s přehledem zvítězil pan Urban na páté šachovnici.

Kanára tedy pokazil Čenda, který zahrál zahájení příliš měkce a šablonovitě a nevytěžil z něj vůbec nic. Pokračovat v partii se sice dalo, ale enfant terrible českobrodské hry v šach se rozhodl, že se pokračovat nebude, a dal remízu. I proto, že krátce před nabídkou mohl na svou chvilkovou snahu o zlomení partie doplatit. Jeho soupeř se však neukázal jako opravdový vodborník, i tak byl ale asi se zaslouženou půlkou spokojený.

Jan Čermák (2019) – Bořivoj Voborník (1751), pozice po tahu 28.Jd2, ČNnT (Čenda není na tahu).Černý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí při najetí sem.
Analýza na uzbeckých šachách od Jiřího Čiháka. Čenda se dle svých slov v pozici vůbec nevyznal.Na postup to máme v půlce sezony sedm bodů, což není tak málo. Na medaili čtyři body, což je méně. Pojďme zbývající partie vyhrát a uvidíme, na co to bude stačit.

Vítek Moravec