ŠK Český Brod

Český Brod - Kolín B 2,5:5,5

Ještě to bude pořádná fuška, udržet pátou nejvyšší soutěž v srdci Evropy – v Českém Brodě. Jak se říká, po vítězství přichází kocovina. A po dvou vítězstvích přichází dvojnásobná kocovina. Po kocovině přichází vítězství se možná také říká, ale většinou se tak nestane.

Béčko Kolína si s naším A týmem poradilo 5,5:2,5. Výsledek na první pohled jednoznačný, ale průběh zápasu takový skutečně byl. I když ne úplně na všech deskách… Utkání jsem neabsolvoval, protože jsem pomáhal prohrát s Kolínem o dvě soutěže výše, takže jsem pouze vybral tři diagramové ukázky a zbytek možná jen lehce oglosuji podle partií.

Když to vezmu popořadě – Čenda na první šachovnici nesehrál koncovku zrovna po vzoru mistrů (ani kandidátů mistrů), ale v objektivně prohrané pozici, byť ne bez jedu, dokázal najít… jed. A taky pár pěšcových průlomů. Výhra.

Pan Koudelka spáchal trochu poziční harakiri, když v pozici na diagramu zahrál…

Stehlík–Koudelka po tahu 32.Dc2, ČNT.32…h5? Stačilo cokoliv jiného a nevidím moc způsob, jak s pozicí hnout za obě strany. Rozhodně ale nesmí „h“ pěšec ztratit možnost podepřít kolegu na g5. Přišlo 33.Vg2 Kf6 34.h4! a s políčkem f4 pro jezdce je jen otázkou času, kdy bílý prorazí. A prorazil.Honza Fiala sehrál zajímavou a řekl bych i kvalitní partii, ve které měl celou dobu mírně navrch. Soupeř se ale bránil houževnatě a koncovka i přes pika víc nebyla snadná. Nejklíčovější moment, který se nestal a partie skončila smírně, zachycuje diagram.

Fiala–Kaplan po tahu 45…Sf7, BNT.Visí pěšec na b5 a málokterý nenasytný šachista by si ho nechtěl vzít. Zkuste se zamyslet, jak a jestli to provést. Řešení se zobrazí při najetí sem.Pánové Urban a Chybný bohužel byli soupeři přehráni a pan Eisner zaknihoval velmi krátkou remízu. Šance na celý bod byla v dolní polovině šachovnic pouze u Ondry, ten ji ale prováhal a pouze remizoval.

Šedivý–Gabriel po tahu 25…Sf5, BNT.Bílý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí při najetí sem.Na poslední desce hrál pan Čihák a sehrál dle mého názoru dobrou partii se silným soupeřem. V jeden moment mohl asi získat výhodu (někde po otevření „h“ sloupce), ale kolem časové kontroly byl nakonec přesnější protivník.

A co teď? Nemohu se zbavit dojmu, že jsme svědky tzv. cinklého jara. Jak v 2. lize, tak v KS (tedy v soutěžích, kde hraju) se po vánoční přestávce zázračně začalo dařit týmům z chvostu tabulky. Najednou reálně hrozí, že na záchranu nebude stačit ani 13 bodů, což se věru nestává často. Tak uvidíme, jak to sesmolíme, mám ovšem jediné přání – nedomlouvejme 4:4. Už proto, že si náš příští soupeř Lysá F domluvila remízu s Kostelcem v minulém kole. Děkuji.


Vítek Moravec