ŠK Český Brod

Zašmodrchaná šmodrchanice

kola: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. závěrečný


Na zápase jsem opět nebyl (což je poznat z výsledku, hohohohoho...), takže (...hohohohoho...) podrobnosti moc neznám (..ho). Bohužel na zápase nebyl ani Čenda, jenž za Áčko vynechal, a dal jsem si tu práci, vůbec poprvé od svého uvedení do základní sestavy, tedy přesně po čtyřiceti zápasech! A já vzkazuji jediné - Čendo, zavírej vrátka.

Podíváme se na pár taktických okamžiků, víc toho nevymyslím. Můj dojem z partií je takový, že jsme v Dobrovicích nechali důležité tři body, nebál bych se to celé dokonce nazvat smůlou, možná až neštěstím.

Šedivý–Chmelík po tahu 24…b5, BNT.Ondra zahraje 25.Dxa6?? a po dalším tahu černého se mohl hned vzdát. Bohužel, Ondra opět předvedl svou známou medicínskou hrabivost, vždyť pro pěšce by byl schopen i zabít a mrtvolu ještě cynicky vzít na seminář patologie. Jak ho soupeř potrestal? Řešení se zobrazí při najetí sem.Skalný–Šimek po tahu 20…exf5, BNT.Dobrovický plejer se do toho opřel vahou celého těla a vyprášil černý pěšcový kožich tahem 21.Jhxg6?!. Přišlo 21...fxg6 22.Jxg6 Df6? Přitom stačilo 22...Vg8 23.Dxh7 Se6 a jakoukoliv kompenzaci bílého za figuru bych si nechal milerád vokázat. Po tahu v partii byla pozice v rovnováze, hrubka v koncovce však přihrála bod do náručí domácím.Koudelka–Skokan po tahu 20…Vfd8, BNT.Jednoduchým kombem získal vyhranou pozici pan Koudelka. Řešení se zobrazí při najetí sem.Rastočný–Horák po tahu 68.Sf1, ČNT.Dle komentáře na dobrovickém webu rozhodovala za stavu 3,5:3,5 partie na první šachovnici. Martin svěho pasivně hrajícího soupeře celou partii jasně přehrával, bohužel ho ale nedokázal nikde dorazit. Odmítl nabídky remízy (včetně těch v podobě třikrát opakovaných pozic) a snažil se vyhrát za každou cenu, což je, nehledě na pozici, rozhodně správný přístup - bod za remízu 4:4 nikoho v tříbodovém systému nezajímá. Soupeř nakonec zkusil švindl, na který Martin bohužel skočil, přitom pozice byla jasně vyhraná. Řešení se zobrazí při najetí sem.
Vítek Moravec

Článek Dobrovic na dobrovických stránkách (od P. Novotného)