ŠK Český Brod

Áčko remizovalo s Kostelcem, povidaj

kola: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. závěrečný


Na zápase jsem nebyl a nevím o něm vůbec nic. Méně v článku Vítka Moravce.

Ještě v pátek sestava obsahovala i Koudelku se Šimkem, ovšem v neděli se v zápise neobjevili. Z prvních pěti hráčů soupisky tak chyběli rovnou čtyři – přesto se mančaft kousnul a vybojoval cenný bod.

Branďák prohrál partii, v níž dosáhl dobrou hrou už značné výhody, bohužel pak zachyboval a prohrál v koncovce. Pan Chybný potrestal optimistickou hru soupeře a zavěsil. Hrdina posledních zápasů „Neprůstřelný Jirka“ Čihák opět naprosto spolehlivě udržel černými papírově o poznání silnějšího soupeře – to chci opravdu ocenit, protože dvě poslední remízy tohoto světoběžníka významně přispěly k zisku čtyř bodů do tabulky. Ondra Šedivý si vybral kopec štěstí, soupeř měl celou partii kvalitu navíc, ale naše devítka se trpělivě bránila, aby nakonec utekla v koncovce pěšcem do dámy.

Tolik strohý popis, na zbytek partií se mrknem na diagramech.

Radics–Forman po tahu 7…c5, BNT.Všichni pěšci černého stojí na černých polích, tady něco nehraje (kromě černých figur na dámském křídle)… Řešení se zobrazí při najetí sem.Kalvach–Bednařík po tahu 22.a4, ČNT.Pan Bednařík se hezky vymotal z pasivnější pozice po zahájení, bohužel ale tahem 22…Sb7? dal bílému opět příležitost chopit se otěží partie. Správné bylo určitě 22…a5! – nyní je Jb3 figura naprosto k ničemu a jediný současný opěrný bod pro jezdce (pole b5) i potenciální jediný budoucí (pole e4) leží na bílých polích, která kontroluje střelec. Po 22…Sb7? přišlo 23.a5! a pěšcová struktura se sype jak cukr moučka.Trochu mlžný opar se vznáší kolem zápisu partie pana Urbana. Konečná pozice je totiž v rovnováze, a tak to vypadá, že se pan Urban jal opět rozšiřovat už tak nesmyslně dlouhý opus Marcela Prousta Hledání ztraceného času.

Doležal–Urban po tahu 33.Jd7, 1:0.Např. 33…Ve8 a normálně se hraje dál. Jak to tedy bylo?Na závěr jsem si nechal partii Čendy „Chupa Chups“ Čermáka, jenž čelil na první desce silnému a šachově nepříjemnému soupeři v podobě Jindřicha Nováka. Mimoděk jsem složil báseň, hleďte:

Na závěr jsem si nechal partii
Čendy „Chupa Chups“ Čermáka
jenž čelil na první desce silnému a šachově nepříjemnému soupeři
v podobě Jindřicha Nováka.

Čermák–Novák po tahu 22...Je8, BNT.V partii na první šachovnici byly k vidění velmi poučné momenty. Čenda zahrál 23.a4? Patent na rozum nemám, ale dle mého se jedná o velkou strategickou chybu. Bílý stojí lépe, o tom není pochyb, ale potřebuje nějak pozici zesilovat. Nabízí se typický královskoindický postup pěšcem na c5 a napadání základny pěšcového řetězce na d6 (čemuž napomáhá i vynikající jezdec na b5). Jenže po tahu 23.a4? už si bílý takový postup nepřipraví. Lepší tak bylo pravděpodobně zahrát 23.b3 s budoucím a3+b4. Líbí se mi také postup h4-h5 + Sh3. Černí jezdci jsou ničemní a obecně postrádá černá pozice aktivní hru.Čermák–Novák po tahu 39.Kd2, ČNT.A hele, taktika v koncovce! po uzavření dámského křídla se černému ulevilo a přesunul veškeré své snažení na křídlo opačné. V pozici na diagramu mohl dokonce na místě vyhrát. Řešení se zobrazí při najetí sem.Čermák–Novák po tahu 50…Ja6, BNT.Pěšec navíc, centralizované figury a vzdálený, snad někdy volný pěšec na „h“ sloupci. Co víc si bílý může přát? Čenda zahrál 51.Kd4?, což je dost možná nejhorší tah na šachovnici. Tady se projevil Čendův známý odpor k televizním pohádkám. Kdyby totiž viděl známý flák Princ a Večerníček, v němž si princ chce dojít pro Večerníčka přes hory a přes lesy, přes doly a cosi kdesi, tak by věděl, že se nesmí ohlížet za sebe! NE NE! Správné bylo vyslat raketu 51.h4 a chovat se tak, jako že je pěšec volný. On si totiž dojde co nejdál a pika z h7 pak už nebude problém rychle odstranit. Pozice je dle mého názoru vyhraná, jelikož nevychází ani 51…Jc5 – pěšcovku si každý spočítá. Bílý král se zatáhl do pasivity a partie skončila remízou.Řekněme, že zápasová remíza 4:4 je nakonec spravedlivá. Příští utkání na půdě Sendražic bude navýsost důležité, tak hoďte lyže do kouta a jeďte se podívat do hostince U Černohlávků!


Vítek Moravec