ŠK Český Brod

Čendovo poslední slovo

V roli zástupce kapitána jsem rozhodně ostudu neudělal, neboť za dobu mé služby se nic zvláštního nestalo, neboť jsem nemusel dělat vůbec nic, což je jen pozitivní a nezbývá než poděkovat kapitánu Švecovi. Jediným mým činem tedy bude poreferovat zde za kapitána nad skončenou sezónou.
Před začátkem v nás byly drobné pochyby, zda nebudeme muset postupovat (kdyby B náhodou spadlo). Hned první zápas „prokázal naše ambice“ – Sendražicím jsme nadělili kanára, když jsme ukázali jak kvalitu, tak jsme měli i štěstí na hrubky soupeřů. Poté nás dvakrát čekalo utkání s Nymburkem – proti éčku jsme ještě zvládli vyhrát a jeli jsme do Nymburka bojovat proti céčku o první místo, jenže já jsem nezvládl dotáhnout do vítězství nechvalně proslulou koncovku s Tesařem ve chvíli, kdy jsem musel vyhrát, abych zajistil remis, a od té doby nám bylo jasné, že béčko se eventuálně bude muset zachránit samo  (Nymburk C nakonec prošel sezónou bez ztráty bodu).
V derby s Pečkami jsme pouze remizovali a v Kolíně příští zápas vysoko podlehli. Po začátku sezóny tedy naše pozice v tabulce nebyla tak skvělá, jak jsme doufali. Výhra s Čáslaví anticipovala úspěšnější druhou polovinu, kdy jsme nejprve statečně bojovali proti nabitému géčku Říčan (prohra 3:2), abychom mohli o 14 dní později porazit jejich H, dále remizovat se silným Kostelcem, vyhrát nad nymburským D a na závěr porazit devatenáctistovky z Čelákovic.

K výkonům jednotlivců:
Jan Čermák - 7,5 bodu z 10 nevypadá zle, ale myslím si, že jsem měl být na první desce přece jen větší oporou. První polovina se mi příliš nevyvedla (již zmíněná partie s Tesařem a hned v dalším kole prohra v miniaturce po hrubce v zahájení v Kolíně). Druhá polovina však byla výrazně lepší – načala to velice hezká výhra s Dušanem Malým a poté jsem až do konce vyhrál vše, dokonce i partii s takovým hráčem, jakým je Jiří Štoček. Výkon 1860.
Radovan Bednařík – odehrál dobrou sezónu, ve které se prokázal jako expert na domácí utkání. Na druhé šachovnici potkával slabší soupeře (elo průměr soupeřů 1441) a získal vysoký procentuální zisk 90 % při 4,5 bodech z 5 a výkonu 1807
Vít Brandejský – se ukázal jako expert na venkovní utkání, na druhé šachovnici (nemohli jsme nastupovat v základu kvůli množství volných hráčů) potkával poměrně silné soupeře (elo průměr soupeřů 1653), ale myslím si, že se vůbec neztratil, i když sám pochyby měl. Získal 2,5 z 6 při výkonu 1624
Jiří Záběhlický – expert na venkovní i domácí zápasy (jako jediný nastoupil ke všem utkáním). Připadá mi, že nad svou hrou opravdu přemýšlí a jde výkonnostně stále pomalu nahoru. V zahájení vypadá již více sebejistý, ani pasivita již není taková. Kdo ví, čeho se od něj dočkáme v příštích letech…? Získal hezkých 7 bodů z 11 a výkon 1679!
Martin Homola – co já pamatuji, tak Martin vždy připisuje za céčko dost bodů, tentokrát 5,5 z 8, což je ale asi slabší zápis než v předchozích letech . Potkával se se slabšími hráči (4 neelisti) a jeho výkon je 1418
Standa Švec – bodově to nebyla nejproduktivnější sezóna, tým ale odkoučoval spolehlivě a také dával prostor jiným – 4x působil jako nehrající kapitán. Nakonec 2,5 ze 7, výkon 1298.
Dana Vorlíčková – zažila velký návrat, když ani jednou neprohrála a ze 4 utkání získala 3 body při hezkém výkonu 1533.
Dále ještě dvě utkání odehrál Jiří Čihák a po jednom utkání mají Ježek s Patočkou.

Celkově čtvrté místo je velice dobré, důležité bylo poslední kolo, kde nečekaně Kostelec prohrál se Sendražicemi, čímž nám přenechali čtvrté místo. Někteří před sezónou mysleli možná ještě výše, když se na to nyní zpětně dívám, myslím, že výš jsme být nemohli.
A jak že to bude s Céčkem příští sezónu? Standa by jistě řekl, že ještě o jedno místo výše by chtěl , nevím ale, zda je to reálné. Céčko jsem vždy tak trochu chápal jako začlenění mladých šachistů, pokud nepočítám Martina Homolu, tak letos hrál pouze jednou jak Ježek, tak Patočka. Já budu příští rok hrát asi opět AB (vzhledem k tomu, že Áčko snad opravdu postoupí), to navíc vyřeší problém s Branďákem, který bude moci odehrát vše + by právě mohl být ještě větší prostor pro začlenění mladých – pokud samozřejmě budou sami chtít ;-)

Čenda Čermák, zástupce kapitána